Ośmiu byłych pracowników SpaceX złożyło pozew przeciwko firmie oraz jej założycielowi i dyrektorowi generalnemu Elonowi Muskowi, zarzucając między innymi molestowanie seksualne i odwet na sygnalistach.
W czerwcu 2022 r. Ośmiu pracowników pomogło w dystrybucji listu otwartego do kadry kierowniczej SpaceX, w którym potępiało zachowanie Muska i jego rzekomy negatywny wpływ na firmę i kulturę miejsca pracy.
„SpaceX w trybie natychmiastowym rozwiązała umowę o pracę, ponieważ odważyła się szukać zmian, które po prostu dostosowałyby kulturę miejsca pracy do prawnych standardów grzeczności określonych przez prawo stanowe i federalne” – stwierdza. GarniturSprawa została złożona w środę (12 czerwca) przed sądem stanowym Kalifornii w Los Angeles. (siedziba SpaceX znajduje się w Hawthorne, mieście w obszarze metropolitalnym Los Angeles.)
„Na podstawie informacji i przekonania pozwany Musk osobiście nakazał rozwiązanie stosunku pracy z powodowami” – dodaje 76-stronicowy dokument. „To działanie ma na celu pociągnięcie SpaceX i Muska do osobistej odpowiedzialności za ich rażące niewłaściwe postępowanie”.
W pozwie stwierdzono, że wszystkich ośmiu powodów „doświadczyło niepożądanych zachowań i komentarzy o charakterze seksualnym ze strony Elona Muska, które stworzyły wrogie i pełne przemocy środowisko pracy”.
Wiele z tych rzekomych zachowań miało miejsce za pośrednictwem Twittera (obecnie znanego jako X), platformy mediów społecznościowych, którą Musk kupił w 2022 roku za 44 miliardy dolarów. Musk jest bardzo aktywny na platformie X i często publikuje posty ze swojego konta osobistego.
Niektóre z tych materiałów nie są barwione. Na przykład w październiku 2021 roku miliarder ćwierkanie (Wówczas jeszcze nazywał się Twitter), że myślał o założeniu nowego uniwersytetu o nazwie Texas Institute of Technology and Science. Dodał, że szkoła „będzie miała wspaniałe gadżety”. Kolejny tweet.
W pozwie przytacza się uniwersytecki pomysł „TITS” i szereg innych postów Muska, które trafiły do miejsca pracy.
„Oświadczenia Muska szybko rozeszły się e-mailem, kanałami Teams i/lub pocztą pantoflową i były szeroko omawiane” – czytamy w pozwie. „Z informacji i przekonań Musk wiedział, że jego obrzydliwe i obraźliwe posty rozprzestrzeniły się po miejscu pracy i że kierownictwo nie podjęło żadnych działań, aby zapobiec przedostaniu się tych postów do miejsca pracy, ani nie podjęło żadnych działań, aby je usunąć”.
Według pozwu takie posty były częścią „powszechnej kultury seksistowskiej w SpaceX”.
„Podczas spotkań technicznych starsi inżynierowie nazywali części mechaniczne „chodes” i „schlongs” (eufemizm oznaczający męskie genitalia)” – czytamy w dokumencie. „Często zdarzało się również, że inżynierowie nadawali produktom wulgarne i obraźliwe nazwy w ramach żartu, często kosztem kobiet i członków społeczności LGBT”.
W liście otwartym z 2022 r. zwrócono uwagę na obawy powodów. Jak wynika z pozwu, trzech z ośmiu powodów było głównymi autorami listu, podczas gdy pozostałych pięciu przekazało „swoje obserwacje i przemyślenia”.
Jak wynika z pozwu, twórcy udostępnili list otwarty w intranecie SpaceX 15 czerwca 2022 roku. Tego samego dnia Musk rzekomo poprosił jednego ze swoich przedstawicieli ds. zasobów ludzkich, aby udał się z Teksasu do siedziby SpaceX w Hawthorne, aby „załatwić” sprawy z autorami listu.
Jak wynika z pozwu, trzej główni autorzy zostali zwolnieni 16 czerwca. Kierownictwo SpaceX przeprowadziło następnie dochodzenie w celu zidentyfikowania innych głównych akcjonariuszy, co doprowadziło do zwolnienia pięciu innych powodów w ciągu następnych dwóch miesięcy.
Space.com skontaktowało się ze SpaceX z prośbą o komentarz w sprawie tej historii, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.