Były żołnierz australijskiej elity został oskarżony o zabicie Afgańczyka

CANBERRA, Australia (AP) – policja w poniedziałek oskarżyła pierwszego australijskiego weterana o domniemane morderstwo w Afganistanie po trzyletnim dochodzeniu w sprawie zbrodni wojennych, które wykazało, że 19 australijskich żołnierzy sił specjalnych może zostać oskarżonych o bezprawne zachowanie.

Były oficer Special Air Service Regiment, 41-letni Oliver Schultz, został aresztowany w stanie Nowa Południowa Walia i oskarżony o morderstwo przez policję, podała w oświadczeniu australijska policja federalna.

„Zakłada się, że zabił Afgańczyka, gdy był wysłany do Afganistanu” – czytamy w oświadczeniu.

Schulz został oskarżony w późny poniedziałek w sądzie Queanbeyan, gdzie jego prawnik nie wnioskował o zwolnienie za kaucją. Schulz został tymczasowo aresztowany, aby stawić się w sądzie w Sydney 16 maja.

W 2020 roku Australian Broadcasting Corporation wyemitowała wideo z kamery na hełmie przedstawiające żołnierza, który według Schultza zastrzelił Afgańczyka w 2012 roku na polu pszenicy w prowincji Uruzgan.

Schulzowi, który został odznaczony Medalem Waleczności za służbę w Afganistanie, grozi dożywocie, jeśli zostanie skazany.

Policja współpracuje z Office of the Special Investigator, australijską agencją śledczą utworzoną w 2021 r., aby budować sprawy przeciwko elitarnym siłom specjalnym i pułkowi komandosów, którzy służyli w Afganistanie w latach 2005-2016.

Raport wojskowy opublikowany w 2020 roku po czteroletnim dochodzeniu znalazł dowody na to, że siły australijskie bezprawnie zabiły 39 afgańskich więźniów, rolników i cywilów.. W raporcie zalecono, aby 19 obecnych i byłych żołnierzy stanęło przed dochodzeniem karnym.

Benjamin Roberts Smith, najwyższy rangą członek australijskich sił zbrojnych, kiedy opuszczał SAS w 2013 roku, został oskarżony przez byłych kolegów o bezprawne traktowanie więźniów, w tym bezprawne zabójstwa. Były kapral, który został odznaczony Krzyżem Wiktorii i Medalem Waleczności za służbę w Afganistanie, zaprzeczył jakimkolwiek nadużyciom.

Jego proces o zniesławienie przeciwko gazetom The Sydney Morning Herald, The Age i The Canberra Times zakończył się w lipcu 2022 r., ale werdykt nie został jeszcze ogłoszony.

READ  Pożar w barze karaoke w Wietnamie zabija co najmniej 32 osoby | Wietnam

Ponad 39 000 australijskich żołnierzy służyło w Afganistanie w ciągu 20 lat do wycofania się w 2021 r., A 41 tam zginęło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *