Sztabki złota i monety.
Jasne gwiazdy | E+ | Dobre zdjęcia
Ceny złota osiągnęły w poniedziałek kolejny rekord, do czego przyczyniły się oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w USA oraz atrakcyjność tego metalu jako bezpiecznego aktywa.
Złoto na rynku spot zwyżkowało o 1,32%, osiągając cenę 2265,53 dolarów za uncję. Amerykańskie kontrakty terminowe na złoto wzrosły o ponad 2%, osiągając cenę 2286,39 dolarów za uncję.
„Myślę, że to bardzo ekscytujący moment dla złota” – powiedział w poniedziałek CNBC Joseph Cavattoni, strateg rynkowy w Światowej Radzie Złota. „Naprawdę napędza to fakt, że wielu spekulantów rynkowych naprawdę zyskuje tę pewność i komfort [in] Bank centralny redukuje stopy procentowe” – powiedział.
Zgodnie z oczekiwaniami obserwatorów rynku Rezerwa Federalna USA powinna dokonać cięć Ceny w maju lub czerwcu.
Według danych opublikowanych w ubiegły piątek, główny wskaźnik inflacji głównego banku centralnego za luty wzrósł o 2,8% rok do roku, co prawdopodobnie wstrzyma decyzję amerykańskiego banku centralnego do czasu, aż zacznie rozważać obniżki stóp procentowych.
Pod koniec ostatniego marcowego posiedzenia bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podtrzymał jednak swoją prognozę trzech obniżek stóp procentowych w tym roku.
Sprawdź wykres…
Cena złota w ubiegłym roku
Ceny złota wykazują odwrotną zależność od stóp procentowych. Wraz ze spadkiem stóp procentowych złoto staje się atrakcyjniejsze w porównaniu z aktywami o stałym dochodzie, takimi jak obligacje, które mogą zapewniać słabsze zyski w środowisku niskich stóp procentowych.
Według Cesara Bryana, zarządzającego portfelem w Capelli Funds, firmie zarządzającej inwestycjami, ceny srebra wzrosły ze względu na popyt zagraniczny.
„W Chinach prywatnych inwestorów zainteresowało złoto ze względu na słabe wyniki sektora nieruchomości” – powiedział Brian, dodając, że ogólna gospodarka Chin jest słaba, a giełda i waluta radzą sobie słabiej.
Gavadoni ze Światowej Rady Złota powiedział, że dotychczasowy wzrost cen złota był napędzany silnymi zakupami dokonywanymi przez światowe banki centralne w celu dywersyfikacji portfeli rezerw ze względu na ryzyko geopolityczne, krajową inflację i słabość dolara amerykańskiego.
„To bardzo mocny argument, aby nadal kupować… [but] Zobaczymy, czy nadal będą one duże i długoterminowe” – dodał.
Według danych WGC, Chiny są głównym motorem zarówno popytu konsumenckiego, jak i zakupów złota przez banki centralne.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.