Chińska gospodarka zwalnia w maju, co potwierdza potrzebę większego wsparcia

  • Majowe dane wskazują na spowolnienie gospodarcze
  • Wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej nie spełnił oczekiwań
  • Stopa bezrobocia wśród młodzieży jest rekordowo wysoka
  • Pogłębił się spadek inwestycji w nieruchomości
  • Ludowy Bank Chin obniżył kluczowe stopy procentowe, aby ożywić popyt

PEKIN, 15 czerwca (Reuters) – Gospodarka Chin załamała się w maju, ponieważ wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej nie spełnił oczekiwań, co potęguje oczekiwania, że ​​Pekin będzie musiał zrobić więcej, aby wesprzeć kruche ożywienie po pandemii.

Ożywienie gospodarcze obserwowane na początku tego roku straciło impet w drugim kwartale, co skłoniło chiński bank centralny do obniżenia niektórych kluczowych stóp procentowych w tym tygodniu, mając nadzieję na więcej.

Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 3,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, podało w czwartek Narodowe Biuro Statystyczne, wolniej niż wzrost o 5,6% w kwietniu i nieco mniej niż oczekiwany przez analityków wzrost o 3,6% w ankiecie Reutera, ponieważ producenci walczyli. Przy słabym popycie w kraju i za granicą.

Sprzedaż detaliczna – kluczowy miernik zaufania konsumentów – wzrosła o 12,7%, nie spełniając oczekiwań wzrostu o 13,6% i spowalniając z 18,4% w kwietniu.

„Wszystkie dotychczasowe dane wysyłały spójne sygnały, że dynamika gospodarki słabnie” – powiedział Qiu Zhang, prezes Pinpoint Asset Management.

Dane, począwszy od badań fabryk i handlu, a skończywszy na wzroście kredytów i sprzedaży domów, wskazywały na oznaki słabości drugiej co do wielkości gospodarki świata. Produkcja stali surowej wzrosła zarówno rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca w maju, podczas gdy dzienna produkcja węgla od kwietnia również spadła, wynika z danych NBS.

Płynny przepływ danych przeczył oczekiwaniom analityków co do ostrzejszego wyboru, biorąc pod uwagę porównania z bardzo słabymi wynikami z zeszłego roku, kiedy wiele miast podlegało ścisłym blokadom związanym z pandemią koronawirusa.

Liczby przemawiają również za potrzebą zwiększenia bodźców, ponieważ Chiny stoją w obliczu ryzyka deflacji, rosnącego zadłużenia samorządów lokalnych, odnotowującego bezrobocie młodzieży i słabego globalnego popytu.

READ  Dow futures: rajd na rynku tego nie zrobi; Akcje BBBY spadły o 45% w przeciwnym kierunku niż Meme

„Niewystarczający popyt wewnętrzny i powolny popyt zewnętrzny mogą wykoleić impet w bieżących miesiącach, pozostawiając Chiny na ścieżce stopniowego ożywienia w kształcie litery U na miesięcznej trajektorii wzrostu” – powiedział Bruce Pang, główny ekonomista Jones Lang LaSalle.

Pang powiedział, że wprowadzenie bodźców wraz z szerokim luzowaniem polityki będzie pierwszym krokiem. „Ale może potrzebować dwóch do trzech lat, aby wesprzeć spowolnienie ożywienia gospodarczego”.

Grafika Reutera

Ułatwienie banku centralnego

Chiński bank centralny obniżył w czwartek oprocentowanie swojej rocznej średnioterminowej pożyczki, pierwsze takie złagodzenie od 10 miesięcy, torując drogę do obniżki głównej stopy kredytowej (LPR) w przyszłym tygodniu.

Po obniżce stóp juan osiągnął najniższy poziom od sześciu miesięcy, a chińskie giełdy wzrosły, przy czym indeks CSI 300 wzrósł o 0,6%, a Hang Seng w Hongkongu o 1,2%.

Rynki stawiają również na więcej bodźców, w tym środki ukierunkowane na schorowany sektor nieruchomości, który niegdyś był głównym motorem wzrostu.

Podczas gdy decydenci w Pekinie byli ostrożni w stosowaniu silnych bodźców, które mogłyby zwiększyć ryzyko ucieczki kapitału, analitycy twierdzą, że potrzebne jest dalsze złagodzenie polityki.

Największe banki w kraju obniżyły ostatnio oprocentowanie depozytów, aby złagodzić presję na marże zysku i zachęcić oszczędzających do większych wydatków.

Julian Evans-Pritchard, szef ds. Chin w Capital Economics, powiedział, że chociaż samo złagodzenie polityki przez bank centralny nie miałoby większego znaczenia, ujawniło „rosnące obawy wśród urzędników co do stanu ożywienia w Chinach”.

Dodał, że drugi kwartał zapowiada się słabiej niż oczekiwano i prawdopodobnie potrzebne będzie większe wsparcie polityczne, aby zapobiec ponownemu spowolnieniu gospodarczemu.

Rzecznik NBS, Fu Lingwei, powiedział na konferencji prasowej, że wzrost ma wzrosnąć w drugim kwartale ze względu na ubiegłoroczny efekt niskiej bazy.

Ostrzegł jednak, że ożywienie stoi przed wyzwaniami, w tym „złożonym i ponurym otoczeniem międzynarodowym, spowalniającym globalne ożywienie gospodarcze” oraz „niewystarczającym popytem wewnętrznym”.

READ  Kontrakty terminowe Dow: Giełda wyprzedaje, gdy jastrzębi Fed widzi nową cenę końcową

Yi Gang, prezes Ludowego Banku Chin, obiecał w zeszłym tygodniu, że Chiny to zrobią Korekty polityki antycyklicznej aby wesprzeć gospodarkę.

Inwestycje w nieruchomości spadły w maju w najszybszym tempie od co najmniej 2001 r., o 21,5% rok do roku, podczas gdy wzrost cen nowych domów zwolnił.

Analitycy Goldman Sachs powiedzieli w tym tygodniu, że oczekuje się, że sektor nieruchomości, historycznie kluczowy czynnik napędzający chiński wzrost gospodarczy, będzie przez lata zmagał się z „utrzymującą się słabością”.

Prywatne inwestycje w środki trwałe zmniejszyły się o 0,1% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy, co wyraźnie kontrastuje ze wzrostem inwestycji podmiotów rządowych o 8,4%, co wskazuje na słabsze zaufanie przedsiębiorców.

Problemy na rynku pracy trwały nadal, ponieważ bezrobocie wśród młodzieży wzrosło do rekordowego poziomu 20,8%. Ogólnokrajowa stopa bezrobocia oparta na badaniach ankietowych utrzymała się w maju na poziomie 5,2%.

Grafika Reutera

Dodatkowe raporty Albiego Zhanga. Montaż przez Sama Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *