Chiński Sinopec planuje największe w historii wydatki inwestycyjne

Na zdjęciu pompa na obsługiwanym przez Sinopec polu naftowym Shengli w Dongying w prowincji Shandong w Chinach, 12 stycznia 2017 r. Zdjęcie zostało zrobione 12 stycznia 2017 r. REUTERS / Qin Aizhou / zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

PEKIN, 27 marca (Reuters) – China Petroleum and Chemical Corporation (600028.SS)Sinopec, znany jako Sinopec, planuje swoją najwyższą w historii inwestycję kapitałową na 2022 rok po tym, jak odnotował najlepszy od dekady zysk, powtarzając wezwanie Pekinu do firm energetycznych, aby zwiększyć produkcję.

Sinopec spodziewa się wydać 198 miliardów juanów (31,10 miliardów dolarów) w 2022 roku, czyli o 18% więcej niż w zeszłym roku i przewyższyć poprzedni rekord 181,7 miliarda juanów ustanowiony w 2013 roku, zgodnie z oświadczeniem firmy złożonym w niedzielę na giełdzie w Szanghaju.

Planuje zainwestować 81,5 mld juanów w wydobycie, głównie bazy naftowe na polach Shunbei i Tahe oraz pola gazu ziemnego w prowincji Syczuan i Mongolii Wewnętrznej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Patrząc na 2022 r., zapotrzebowanie rynku na rafinowaną ropę będzie nadal rosnąć, a zapotrzebowanie na gaz ziemny i produkty petrochemiczne będzie nadal rosło” – powiedział Sinopec w oświadczeniu.

Ostrzegł również przed potencjalnymi skutkami wyzwań geopolitycznych i niestabilnych cen ropy na inwestycje i zatrudnienie w spółkach offshore. Ale firma nie wymieniła żadnego konkretnego projektu.

Reuters poinformował, że Grupa Sinopec zawiesiła rozmowy na temat dużych inwestycji w petrochemikalia i projektu marketingu gazu w Rosji, w odpowiedzi na wezwanie rządu do ostrożności w związku z eskalacją sankcji w związku z inwazją na Ukrainę. Czytaj więcej

Ceny ropy Brent wzrosły w tym roku o 52% i na początku marca osiągnęły 139 USD za baryłkę, wywołane obawami o zakłócenia dostaw w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę.

READ  Podróżujący czwartego lipca stają w obliczu tysięcy opóźnień i odwołań lotów oraz rosnących cen paliwa w USA

Sinopec odnotował największy zysk od dekady w 2021 r. dzięki odbudowie popytu na energię i rosnącym cenom ropy w erze po COVID, z zyskiem netto w wysokości 71,21 mld juanów.

Planuje wyprodukować 281,2 mln baryłek ropy naftowej i 12,567 mld stóp sześciennych gazu ziemnego w 2022 r., w porównaniu z produkcją 279,76 mln baryłek i 1199 mld stóp sześciennych w 2021 r.

Pekin stara się zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne w obliczu rosnącego ryzyka geopolitycznego. Chce utrzymać roczną produkcję ropy naftowej na poziomie 200 mln ton i zwiększyć wydobycie gazu ziemnego do ponad 230 mld m3 do 2025 r. z 205 mld m3 w 2021 r. Czytaj więcej

Oczekuje się, że produkcja ropy naftowej i rafinacji produktów naftowych Sinopec pozostanie w 2022 r. na mniej więcej tym samym poziomie w porównaniu z rokiem ubiegłym, odpowiednio 258 mln ton i 147 mln ton.

Jednak popyt na benzynę i olej napędowy w Chinach zmalał, ponieważ ponad 2000 codziennych przypadków COVID-19 skłoniło władze lokalne do nałożenia surowych ograniczeń w podróżowaniu, podczas gdy producenci zawiesili działalność z powodu zatorów w łańcuchu dostaw. Czytaj więcej

(dolar = 6,3658 juana chińskiego)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Muyu Shu i Chen Aizhou). Edytowanie przez Jerry’ego Doyle’a

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *