Chiński statek kosmiczny pomyślnie ląduje na niewidocznej stronie Księżyca

Pekin (AFP) – A Chiński statek kosmiczny W niedzielę statek kosmiczny wylądował na niewidocznej stronie Księżyca, aby zebrać próbki gleby i skał, które mogłyby dostarczyć wglądu w różnice między mniej zbadanym regionem a bardziej znaną bliższą stroną.

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna podała, że ​​lądownik wylądował o 6:23 czasu pekińskiego w ogromnym kraterze znanym jako Basen Antarktyczny-Aitken.

Ta misja jest szóstą w programie eksploracji Księżyca Chang’e, nazwanym na cześć chińskiej bogini księżyca. Jest to już druga przesyłka zaprojektowana z myślą o zwracaniu próbek Zhang 5Co zrobił po drugiej stronie w 2020 roku.

Program księżycowy wpisuje się w rosnącą rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi – które pozostają liderem eksploracji kosmosu – i innymi, w tym… Japonia I Indie. Chiny regularnie umieszczają na orbicie własną stację kosmiczną Wysyła załogi Tam.

Cele powstającej potęgi globalnej Wysłać człowieka na Księżyc Przed 2030 r., co uczyni go drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, który to zrobi. Ameryka planuje ponownie wylądować astronautów na Księżycu – po raz pierwszy od ponad 50 lat – pomimo NASA Przesunięcie docelowej daty do tyłu do 2026 r. na początku tego roku.

Wysiłki USA mające na celu wykorzystanie prywatnych rakiet do wystrzeliwania statków kosmicznych były wielokrotnie opóźniane. Problem z komputerem w ostatniej chwili Odwołał planowany start W sobotę odbył się pierwszy lot kosmiczny Boeinga.

Wcześniej w sobotę japoński miliarder Anulował swój plan Orbitować wokół Księżyca ze względu na niepewność co do jego ewolucji Ogromny pocisk Przez SpaceX. NASA planuje użyć rakiety do wysłania swoich astronautów na Księżyc.

Podczas obecnej misji w Chinach lądownik użyje mechanicznego ramienia i świdra do zebrania do 2 kilogramów (4,4 funta) materiału powierzchniowego i podziemnego przez około dwa dni.

Następnie urządzenie wznoszące się na szczycie lądownika przeniesie próbki w metalowym pojemniku próżniowym do innego modułu krążącego wokół Księżyca. Kontener zostanie przeniesiony do kapsuły powrotnej, która ma powrócić na Ziemię na pustyniach w chińskim regionie Mongolii Wewnętrznej około 25 czerwca.

READ  Dlaczego ludzie nie mają ogonów?

Podróże na niewidoczną stronę Księżyca są trudniejsze, ponieważ nie jest on zwrócony w stronę Ziemi, co wymaga satelity do utrzymania komunikacji. Teren jest również bardziej nierówny i ma mniej płaskie obszary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *