Chińskie blokady Covid do 2022 r. Ryzyko inflacji jest większe niż w 2020 r.

Analitycy Bernstein ustalili, że chiński eksport samochodów i komponentów wzrósł ponad dwukrotnie w 2021 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym, przewyższając ogólny wzrost eksportu Chin o 30%.

Wentylator | Chińska Grupa Optyczna | Obrazy Getty

PEKIN – Niedawne blokady koronawirusa w Chinach stanowią dziś większe ryzyko dla globalnej inflacji niż w 2020 r., powiedzieli analitycy Bernstein.

Dzieje się tak, ponieważ świat stał się bardziej zależny od chińskich towarów od początku pandemii, analitycy poinformowali w nocie z 8 kwietnia.

Udział Chin w globalnym eksporcie wzrósł do 15,4% w 2021 r., najwyższego od co najmniej 2012 r.

Eksport Chin wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat, ponieważ krajowi udało się opanować początkową epidemię Covid w ciągu kilku tygodni i wznowić produkcję, podczas gdy reszta świata walczyła o powstrzymanie wirusa. Chiny utrzymały politykę zerowego wirusa Covid, podczas gdy inne kraje poluzowały swoje kontrole w ubiegłym roku.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Chiny kontynentalne zmierzyły się z najgorszą od dwóch lat falą Covid, wprowadzając blokady i ograniczenia w podróżach, które zagraniczni liderzy biznesowi określili jako bardziej rygorystyczne niż na początku 2020 r. Nakazy dotyczące pozostawania w domu i wymogi dotyczące testowania wirusów szczególnie wpłynęły na obszary przybrzeżne centra gospodarcze, takie jak Szanghaj.

„Uważamy, że ogólny wpływ blokad w Chinach może być bardzo wysoki, czego rynek jeszcze nie określił” – powiedział w raporcie Jay Huang i zespół Bernsteina.

W porównaniu z poziomem sprzed pandemii, koszty kontenerów eksportowych w Szanghaju są pięć razy wyższe, a stawki frachtu lotniczego są dwa razy wyższe, stwierdza raport, odnotowując podobną presję na czas dostaw dostawców. „Wtedy nastąpi wyższa inflacja eksportu, zwłaszcza do dużych partnerów handlowych Chin, ale jednocześnie opóźni odbudowę chińskiego popytu”.

Odzwierciedlając zakłócenia w łańcuchu dostaw, chińska firma produkująca samochody elektryczne Nowy ogłaszać Produkcja zatrzymana W weekend, w czwartek wznowiono produkcję. niemiecki przemysł samochodowy Volkswagen Podała, że ​​jej fabryki na przedmieściach Szanghaju iw północnej prowincji Jilin pozostają zamknięte przynajmniej do czwartku.

READ  Dow obawia się podwyżek cen do 2023 r.; Spadek akcji Tesli

Biorąc pod uwagę, że te niedawne zamknięcia nastąpiły w punkcie, w którym globalne łańcuchy dostaw są już napięte… uważamy, że wpływ tego zamknięcia może być znacznie wyższy na globalną inflację i perspektywy wzrostu niż to, co widzieliśmy w 2020 roku.

Analiza Bernsteina wykazała, że ​​Chiny generują większość zagranicznego popytu na kontenery, statki, pierwiastki ziem rzadkich i moduły słoneczne – a także większość telefonów komórkowych i komputerów.

W raporcie stwierdzono, że chińskie fabryki nie tylko dokonują już końcowego montażu tych produktów elektronicznych, ale produkują również komponenty, takie jak panele LCD i układy scalone, co wskazuje na szybszy wzrost eksportu tych części w 2021 roku.

Chińskie dane handlowe za pierwszy kwartał pokazały stały wzrost eksportu. Według danych opublikowanych w poniedziałek, krajowy indeks cen producentów i indeks cen towarów i usług konsumenckich rósł w marcu szybciej niż oczekiwano.

Chiny, rosnący eksporter samochodów

teraz, TeslaRaport Bernsteina mówi, że BMW i inni producenci samochodów coraz częściej produkują samochody elektryczne w Chinach na eksport do innych krajów. Według raportu, powołując się na rosnącą sprzedaż samochodów wyprodukowanych w Chinach do Chile, Egiptu i Arabii Saudyjskiej, chińscy państwowi producenci samochodów SAIC i Chery, włączając samochody napędzane paliwem, są pod względem wielkości największymi eksporterami samochodów osobowych w Chinach.

Chociaż w raporcie nie omówiono konkretnego wpływu przestojów Covid na łańcuchy dostaw związane z motoryzacją, analitycy zauważyli, że wielu koreańskich i japońskich producentów samochodów stanęło w obliczu zakłóceń w produkcji w 2020 r., kiedy Covid wymusił zamknięcie Wuhan.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Według Chińskiego Stowarzyszenia Samochodów Osobowych w marcu eksport samochodów osobowych wzrósł o 14% w porównaniu z rokiem poprzednim do 107 000 sztuk, przy czym nowe pojazdy energetyczne stanowiły 10,7%. Raport wskazał na wpływ niepewności zewnętrznej i spadku eksportu do Europy.

Eksport samochodów w Chinach stanowił około Raport Bernsteina mówi o 3,7% sprzedaży samochodów za granicą w 2021 r., aczkolwiek wzrost z mniej niż 2% w poprzednich dwóch latach.

Michael Bloom z CNBC przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *