Chiny przywracają kontrolę partii rządzącej nad nadzorem finansowym

  • Rządząca w Chinach Partia Komunistyczna ogłosiła w czwartek utworzenie komitetów nadzorujących finanse i technologię.
  • Zmiany nadchodzą, gdy chiński prezydent Xi Jinping uważa jedność partii za niezbędną do budowania kraju.
  • Pekin nie ogłosił jeszcze, kto stanie na czele nowych komitetów partyjnych.

Ludzie trzymają flagę Komunistycznej Partii Chin podczas wizyty w Muzeum Komunistycznej Partii Chin w Pekinie 3 marca 2023 r., Przed otwarciem dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych 5 marca.

Grega Bakera | AFP | Obrazy Getty’ego

Rządząca w Chinach Partia Komunistyczna ogłosiła w czwartek utworzenie komitetów nadzorujących finanse i technologię.

Zmiany nadchodzą, gdy chiński prezydent Xi Jinping uważa jedność partii za niezbędną do budowania kraju. Kontrastuje to z tendencją chińskich przywódców w ostatnich dziesięcioleciach do delegowania większej władzy rządowi i jego ministerstwom.

Nowa Centralna Komisja Finansów Chińskie media państwowe poinformowały w czwartek, że „scentralizowane i zjednoczone kierownictwo partii w pracy finansowej” ma zostać wzmocnione, zgodnie z tłumaczeniem CNBC. W raporcie stwierdzono, że komisja jest odpowiedzialna za planowanie na wysokim szczeblu w zakresie stabilności finansowej i rozwoju.

Na dorocznym posiedzeniu legislacyjnym chińskiego rządu w tym miesiącu podkreślono, że zwalczanie ryzyka finansowego jest priorytetem dla decydentów w tym roku.

W raporcie napisano, że biuro administracyjne nowej komisji przejmie obowiązki Komisji Stabilności i Rozwoju Finansowego Rady Państwa – grupy, którą kiedyś nadzorował emerytowany Liu He, a teraz została rozwiązana.

Państwowe media podały, że wraz z urzędem administracyjnym zostanie powołana „centralna komisja do spraw finansowych”, która skupi się na ideologicznym i partyzanckim biznesie w branży finansowej.

Chociaż państwowe media tego nie określiły, komitet działań finansowych o tej samej nazwie został utworzony w następstwie azjatyckiego kryzysu finansowego w 1998 r. Komitet rozwiązał się po około pięciu latach, co doprowadziło do powstania w 2003 roku nieistniejącego już chińskiego organu nadzoru bankowego.

READ  Fed Powell rozwiewa obawy związane z recesją, odmawiając podniesienia stóp procentowych o 75 punktów bazowych

Nie jest jasne, jak przyszłe prace komisji wypadną w porównaniu z historią.

Pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku Centralny Komitet Akcji Finansowych pomógł uprościć regulacje i nadzór finansowy, zmniejszając wpływ potężnych grup interesu na organy regulacyjne, powiedział Sebastian Hellmann, profesor ekonomii politycznej w Chinach na Uniwersytecie w Trewirze. w papierze. Później został prezesem-założycielem Mercator Institute for China Studies.

„Jednak hierarchiczne instytucje nadzoru partyjnego nie były w stanie wprowadzić rynkowych struktur motywacyjnych dla dyrektorów finansowych i nie udało im się stłumić złego zarządzania finansami i korupcji” – napisał Hillman w 2004 roku. Rosnąca aktywność inwestorów zagranicznych.

Czwartkowe ogłoszenie zawierało wcześniej opublikowane szczegóły planów restrukturyzacji Rady Państwa – najwyższego organu wykonawczego chińskiego rządu – wraz z utworzeniem Centralnej Komisji Nauki i Technologii.

Zrestrukturyzowane Ministerstwo Nauki i Technologii ma zadania Komitetu Partii.

Zmiany wprowadzone przez Radę Stanu stworzyły Krajowy Departament Regulacji Finansowych, który ma nadzorować większość branży finansowej – z wyjątkiem branży papierów wartościowych. Plan zmienił również oznaczenie Chińskiej Komisji Regulacyjnej Papierów Wartościowych w ramach Rady Państwa z podobnego do Centrum Badań nad Rozwojem Rady na Agencję Celną.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Pekin nie ogłosił jeszcze, kto stanie na czele nowego departamentu finansowego lub komitetów partyjnych.

Ogłoszone w czwartek zmiany mają wejść w życie na poziomie krajowym do końca tego roku.

Inne nowe komitety obejmują grupy nadzorujące prace partii w stowarzyszeniach branżowych oraz sprawy Hongkongu i Makau, podały media państwowe. Pekin zacieśnił kontrolę nad regionami, które w ramach struktury „jeden kraj, dwa systemy” cieszą się swobodami, których nie ma na kontynencie.

Xi – prezydent Chin i sekretarz generalny partii – umocnił swoją władzę i nadzorował wzrost obecności partii w gospodarce, w tym wśród przedsiębiorstw niepaństwowych.

READ  Urzędnicy ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu tego lata z powodu upałów i trudnych warunków pogodowych

Nowe komitety wchodzą w skład komitetu centralnego partii, który liczy około 200 członków. Z tych członków wywodzi się główne kierownictwo – Biuro Polityczne i jego Stały Komitet.

Zmiany członkostwa są dokonywane co pięć lat na zjazdach partyjnych, z których ostatni odbył się w październiku. Na tym kongresie Xi utorował drogę do swojej bezprecedensowej trzeciej kadencji prezydenta i zebrał przywódców partii lojalistami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *