Chita Rivera, zdobywczyni nagrody Tony, aktorka i piosenkarka, zmarła w wieku 91 latCNN

Zmarła Chita Rivera, ikoniczna performerka teatralna i ekranowa, najbardziej znana z takich filmów jak „Chicago”, „Pocałunek kobiety pająka” i „Sweet Charity”. Miała 91 lat.

Merle Freemark, wieloletni publicysta Rivery, potwierdził we wtorek tę wiadomość CNN, mówiąc, że Rivera zmarł „spokojnie” we wtorek „w Nowym Jorku po krótkiej chorobie”.

Zdobywca 10 nominacji do nagrody Tony i zdobywca dwóch za „The Rink” i „Kiss of the Spider Woman”, niezrównana kariera Rivery na Broadwayu trwała dziesięciolecia, począwszy od roli Anity w „West Side Story” i u boku Dicka Van Dyke’a w „Bye Bye” Birdie”, aby podpisać kontrakty z musicalami Boba Fosse’a, takimi jak „Chicago” i „All That Jazz”.

Mimo imponującego repertuaru teatralnego wystąpiła także w wielu filmach i programach telewizyjnych, w tym w ekranizacjach „Sweet Charity” i „Chicago”, a także „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”.

Jej ostatnia rola ekranowa miała miejsce w filmie Netflix z 2021 r. „Tik, tik…BUM!”, w którym wystąpiła w sekwencji wśród innych gwiazd muzyki teatralnej.

AP

Na tym archiwalnym zdjęciu z 1957 roku Chita Rivera, oryginalna członkini obsady broadwayowskiej produkcji muzycznej „West Side Story”.

Urodzony w Waszyngtonie w 1933 roku Rivera rozpoczął naukę jako tancerz baletowy w wieku dziewięciu lat, po czym otrzymał stypendium w School of American Ballet pod kierunkiem legendarnego choreografa George'a Balanchine'a, jak opisano w nekrologu Freemarka.

Rivera, którego ojciec był Portorykańczykiem, szybko stał się jednym z najważniejszych potrójnych zagrożeń Broadwayu (aktor, piosenkarz i tancerz), torując drogę latynoskim artystom do pójścia w jego ślady. Dorastałem nieśmiertelny Rola Anity W broadwayowskiej premierze West Side Story w 1957 r.

Do najważniejszych osiągnięć jej kariery teatralnej należą role w przedstawieniach „Bye Bye Birdie”, „The Rink” i „Kiss of the Spider Woman”, a także w oryginalnej obsadzie na Broadwayu w „Guys and Dolls” i „Mr. Wonderful”.

READ  Wyniki WWE SmackDown (12/30) - Roman Reigns i Sami Zayn vs. John Cena, Kevin Owens, nowy mistrz kobiet, Drew McIntyre powracają

Rivera może pochwalić się nagrodą Kennedy Center Award w 2002 r. oraz Prezydenckim Medalem Wolności przyznanym jej przez prezydenta Baracka Obamę w 2009 r. Otrzymała także specjalną nagrodę Tony w 2018 r. za całokształt twórczości teatralnej.

Rivera napisał także książkę zatytułowaną „Chita: A Memoir”, która ukazała się w zeszłym roku.

W oświadczeniu Lin-Manuel Miranda, reżyser sztuki „Tick, Tick… ​​Boom!”, nazwał Riverę „portorykańskim pionierem na Broadwayu”. Opowiedział, jak Rivera był początkowo niedostępny w scenie, w której miał nadzieję, że się pojawi, ale zostawił dla niej wolne miejsce, zdeterminowany, aby tak się stało. Jego marzenie spełniło się podczas powtórek filmu, kiedy Rivera w końcu mógł usiąść na krześle, które przydzieliła jej Miranda. Tego dnia, powiedział, „przebywała w sądzie przez cały dzień”.

„Pozostaje to jedna z największych radości mojego życia. Było wspaniale” – dodał. „Jest cudowna i nie jest jeszcze gotowa na czas przeszły”.

Ivan Agostini/Inwizja/AP

Chita Rivera na 72. dorocznej ceremonii rozdania nagród Tony w Radio City Music Hall w niedzielę, 10 czerwca 2018 r. w Nowym Jorku.

Rita Moreno, zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmowej adaptacji „West Side Story” z 1961 roku, stwierdziła w oświadczeniu dla CNN, że Rivera jest „wieczny” i „kwintesencją Broadwayu”.

„Kiedy odkryłem, że to niesamowite stworzenie należy do mojego ludu, krzyknąłem z dumy” – dodał Moreno, który jest pochodzenia portorykańskiego. „Przez lata czasami źle się ocenialiśmy, co zawsze uważałem za oznakę honoru… Pisząc to, wznoszę kieliszek za tę niesamowitą kobietę i przyjaciółkę. Chita, mój przyjacielu, Salud!”

Catherine Zeta-Jones, która zdobyła także Oscara za rolę w filmie Rivery stworzonym na Broadwayu – w tym przypadku za rolę Velmy Kelly w filmowej adaptacji „Chicago” – zauważyła, jak Rivera wywarł na nią „niesamowity wpływ”. życie i wychwalał swoją „królową”.

READ  Kevin Spacey rozpoczyna proces o napaść seksualną

Zeta-Jones zamieściła na swojej stronie w serwisie społecznościowym „Twitter” następujący wpis: „Od marzeń o byciu sobą jako mała dziewczynka, przez spotkanie z tobą, a następnie nawiązanie z tobą głębokiego kontaktu poprzez odgrywanie roli jedynej Velmy Kelly w Chicago .” Instagrama„Nigdy nie będzie nikogo takiego jak ty, Chita.”

Ariana DeBose, która również Zdobył Oscara Za rolę Anity – w remake’u „West Side Story” Stevena Spielberga z 2021 roku – Rivera została opisana jako „siła” w jej Instagrama Uhonorowany wtorek.

Wygraj McNamee/Getty Images

Prezydent USA Barack Obama wręcza Medal Wolności Chicie Rivera podczas ceremonii w Białym Domu 12 sierpnia 2009 r. w Waszyngtonie.

„Właściwie to mnie zdenerwowała. Przebywanie w jej obecności oznaczało dostrzeżenie wielkości” – dodała DeBose. „Zawsze wydawało mi się, że miała wysokie oczekiwania, ale nic nie było większe niż te, których się trzymała… Czuję się tak smutna, a jednak zawsze mnie inspirowała”. Ponieważ pokazała wielu z nas, co jest możliwe”.

Stephanie Pope, aktorka z Broadwayu i przyjaciółka Rivery, powiedziała we wtorek CNN, że zmarła gwiazda „jest i zawsze będzie legendą… Osiągnęła poziom doskonałości, do którego wszyscy dążymy, ale którego nigdy nie osiągniemy”.

„Cenię sobie czas spędzony z nią na scenie i poza nią” – dodał Bob. „Środowisko teatralne i świat straciły prawdziwą gwiazdę”.

Freemark zamieścił oświadczenie Lisy Mordente, córki Rivery, w którym stwierdziła, że ​​pogrzeb gwiazdy będzie prywatny i że przeżyła ją córka i rodzeństwo Julio, Armando i Lola del Rivero „wraz z licznymi siostrzenicami, siostrzeńcami i przyjaciółmi”.

Brian Lowry i Dan Hitching z CNN wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *