CONMEBOL i Hard Rock Stadium stanęły przed sądem po chaotycznym finale Copa America

Organizatorzy finału Copa America szykują się na kłopoty prawne w Miami.

Operatorzy stadionu Hard Rock i Konfederacja Piłki Nożnej Ameryki Południowej (CONMEBOL), która zorganizowała turniej, stoją w obliczu licznych pozwów. W kolejnych dniach po chaotycznym meczu Argentyny z Kolumbią w niedzielę.

Kibice zarzucali organizatorom, że nie zapanowali nad tłumem w dniu meczowym, co skutkowało odmową wstępu na stadion nawet po wydaniu tysięcy dolarów na bilety. W jednym przypadku fanka twierdziła, że ​​została fizycznie skrzywdzona przez zakłócający porządek tłum.

Głębiej

„To było nieludzkie”: dlaczego finał Copa America został opóźniony i prawie zamienił się w poważną katastrofę

Co najmniej cztery pozwy zostały złożone przez wielu fanów w Sądzie Okręgowym dla 11. Okręgu Hrabstwa Miami-Dade, w tym pozew zbiorowy złożony „w imieniu wszystkich osób, które kupiły bilety na finał Copa America i którym odmówiono wstępu”. Niewykluczone, że nastąpią kolejne procesy sądowe.

Kiedy skontaktowano się z nimi w piątek, przedstawiciele CONMEBOL i Hard Rock Stadium odmówili komentarza w sprawie toczącego się pozwu.

Jacqueline Martinez złożyła pierwszy pozew w poniedziałek po południu, zaledwie 15 godzin po tym, jak Argentyna zdobyła drugi z rzędu tytuł Copa America. Martinez złożył pozew przeciwko South Florida Stadium lub Hard Rock i Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłki Nożnej.

Z pozwu wynika, że ​​Martinez kupił cztery bilety na finał Copa America za łączną kwotę 4395,59 dolarów. Odmówiono jej jednak wjazdu „ze względu na dużą liczbę osób, które wbiegły na plac i weszły nielegalnie, co spowodowało przeludnienie i obawy dotyczące bezpieczeństwa”.

W pozwie stwierdzono, że przepełnienie było spowodowane „niewdrożeniem przez organizatorów odpowiednich środków kontroli tłumu, protokołów bezpieczeństwa i procesów weryfikacji biletów”.

Marta Pintos, Eduardo Martinez i Nicolas Osorio złożyli w środę drugi, niemal identyczny pozew. Każdy z tych pozwów domagał się odszkodowania przekraczającego 50 000 dolarów.

READ  Pięciu odważnych nazwanych 2022 NL All-Stars

Isabel Quintero złożyła w czwartek trzeci pozew przeciwko stadionowi Hard Rock i Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłki Nożnej. W swoim pozwie Quintero stwierdziła, że ​​w finale „odniosła poważne obrażenia”. „Ogromne tłumy i niesforni goście można było przewidzieć i im zapobiec” – twierdzi Quintero.

Quintero zarzuciła, że ​​„odmówiono jej wstępu, popychano ją, nadeptywano i uderzano w przedmioty w wyniku całkowitego lekceważenia przez pozwanych bezpieczeństwa gości”.

W czwartek złożono także pozew zbiorowy przeciwko operatorom stadionu Hard Rock. W skardze złożonej przez Jasona Manco z Nowego Jorku nie wymieniono CONMEBOL jako pozwanego. Manco powiedział, że kupił dwa bilety za 5486,94 dolarów na finał Copa America, który odbędzie się 17 lipca, ale podobnie jak wielu innym osobom odmówiono mu wstępu.

W pozwie zauważono, że fani „zapłacili miliony dolarów za udział w wydarzeniu”, ale w niedzielę odmówiono im wstępu, podobnie jak Manco. Z pozwu wynika, że ​​pozew zbiorowy może reprezentować nawet 7 tys. osób.

W pozwie Manco zarzuca władzom stadionu, że powinny były wiedzieć, że dodatkowe środki bezpieczeństwa i kontroli tłumu „były konieczne, biorąc pod uwagę potyczki, które miały miejsce podczas poprzednich wydarzeń Copa America, w tym meczu pomiędzy Kolumbią a Urugwajem”.

Kop głębiej

Głębiej

Jak mecz Urugwaj-Kolumbia zamienił się w chaos i pytania, jakie rodzą się w tych brzydkich scenach

Manco stwierdziło również, że władze stadionu „zignorowały ostrzeżenia CONMEBOL, organizatora wydarzenia, dotyczące potrzeby wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa i kontroli tłumu”.

W miarę narastania problemów prawnych organizatorzy nie wypowiadali się kilka dni po finale Copa America, rodząc pytania o to, kto ma ostateczną kontrolę nad planami bezpieczeństwa.

W poniedziałek Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej w swoim jedynym publicznym oświadczeniu od zakończenia turnieju obwiniała władze stadionu Hard Rock.

„W tym przypadku CONMEBOL podlegał decyzjom podjętym przez władze stadionu Hard Rock, zgodnie ze szczegółowymi zobowiązaniami umownymi dotyczącymi działań związanych z bezpieczeństwem. Oprócz przygotowań określonych w tej umowie CONMEBOL zalecił: „Władze te przyjęły procedury, które zostały okazały się skuteczne w wydarzeniach tej skali i które nie zostały wzięte pod uwagę.”

READ  Zgodność z MLB i MLBPA z CBA

Przedstawiciele Hard Rock odpowiedzieli we wtorek oświadczeniem, w którym stwierdzili, że w ciągu swojej 37-letniej historii obiekt był gospodarzem „setek wydarzeń światowej klasy”, w tym Super Bowl ligi NFL i innych międzynarodowych meczów piłki nożnej. Władze stadionu poinformowały, że te wydarzenia również były wynikiem współpracy organizatora, lokalnych organów ścigania i obiektu.

Przedstawiciele obiektu powiedzieli: „Hard Rock Stadium współpracował z CONMEBOL, CONMEBOL i lokalnymi organami ścigania w zakresie bezpieczeństwa przed i podczas Copa America. Agencje spotykały się regularnie, włączając w to codzienne odprawy dotyczące bezpieczeństwa przez cały turniej, który trwał”. Rock Stadium wdrożył, a w wielu przypadkach przekroczył, zalecenia CONMEBOL dotyczące bezpieczeństwa podczas całego turnieju i finału.”

Przedstawiciele Hard Rock oświadczyli, że ocenią obowiązujące protokoły we wszystkich aspektach funkcjonowania stadionu, tak jak robią to po każdym większym wydarzeniu.

Władze oświadczyły również, że zrekompensują kibicom, którzy mieli bilety i nie mogli pojawić się na finale. Stadion został zamknięty, gdy urzędnicy uznali, że obiekt „osiągnął maksymalną pojemność”.

Władze oszacowały w niedzielę, że „tysiące” kibiców próbowało siłowo wejść na stadion bez biletów, co oznaczało, że tysiące gości z biletami mogło nie wejść na stadion.

Zapytani o zwroty, urzędnicy z CONMEBOL i Hard Rock odpowiedzieli: Sportowiec Piątek Fani, którzy kupili bilety za pośrednictwem Ticketmaster i którym odmówiono wstępu, powinni skontaktować się z Ticketmaster i poprosić o zwrot pieniędzy. Jeśli ktoś kupił bilety na rynku wtórnym, jego prośby o zwrot pieniędzy należy kierować do konkretnego sprzedawcy, od którego kupił bilety.

Wymagana lektura

(Zdjęcie: Carmen Mandato/Getty Images)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *