Dane dotyczące genomu rzucają światło na ewolucję Homo sapiens w Afryce

WASHINGTON (Reuters) – Nasz gatunek powstał w Afryce ponad 300 000 lat temu, a najstarsze skamieniałości Homo sapiens odkryto w miejscu w Maroku zwanym Jebel Irhoud, położonym między Marrakeszem a wybrzeżem Atlantyku.

Jednak niedostatek skamielin Homo sapiens z wczesnych lat naszej historii ewolucyjnej i geograficzne rozmieszczenie tych szczątków w Afryce, w miejscach takich jak Etiopia i RPA, utrudniały poskładanie w całość sposobu, w jaki nasz gatunek pojawił się i rozprzestrzenił na kontynencie przed podróżowaniem po całym świecie. Nowe badanie wykorzystujące dane genomu współczesnych populacji afrykańskich zapewnia wgląd w to, jak to się stało.

Badania wykazały, że liczne populacje przodków z całej Afryki przyczyniły się do pojawienia się Homo sapiens w sposób mozaikowy, migrując z jednego regionu do drugiego i mieszając się ze sobą przez setki tysięcy lat. Odkryto również, że każda żyjąca obecnie osoba może prześledzić swoje pochodzenie od co najmniej dwóch różnych grup, które istniały w Afryce od około miliona lat.

Wyniki nie potwierdziły utrzymującej się od dawna hipotezy, że pojedynczy region w Afryce dał początek Homo sapiens, ani scenariusza obejmującego domieszkę z nieokreślonymi, blisko spokrewnionymi gatunkami z linii ewolucyjnej człowieka w Afryce.

„Wszyscy ludzie mają stosunkowo niedawne wspólne pochodzenie, ale historia z głębszej przeszłości jest bardziej złożona niż ewolucja naszego gatunku w jednym miejscu lub w izolacji” – powiedział Aaron Ragsdal, genetyk populacji z University of Wisconsin-Madison, główny autor opublikowanego badania. . W tym tygodniu w magazynie Natura.

Grupy przodków były prawdopodobnie rozproszone w krajobrazie geograficznym w strukturze populacji, która była „słaba”, mówi Ragsdahl, co oznacza, że ​​istniała ciągła lub przynajmniej częsta migracja między grupami, a to zachowało genetyczne podobieństwo między grupami przodków.

Z powodu niedoboru szczątków kopalnych i dowodów archeologicznych naukowcy zwrócili się do danych genomu żyjących ludzi, aby znaleźć wskazówki dotyczące przeszłości. Przeanalizowali dane genomu 290 osób, głównie z czterech zróżnicowanych geograficznie i genetycznie ludów afrykańskich, aby śledzić podobieństwa i różnice między populacjami oraz zidentyfikować pokrewieństwo genetyczne na przestrzeni setek tysięcy lat.

READ  Astronomowie odkrywają „zakazaną” obcą planetę, która nie powinna istnieć

Należą do nich: 85 osobników z zachodnioafrykańskiej grupy Mende z Sierra Leone; 44 osoby z grupy Nama Khoe-San z RPA; 46 członków grup Amhara i Oromo w Etiopii; oraz 23 członków grupy Gumuz, także z Etiopii. Zbadano również dane dotyczące genomu 91 Europejczyków, aby uwzględnić wpływ epoki postkolonialnej oraz neandertalczyków, wymarłego gatunku ludzkiego, który był skoncentrowany w Europie do około 40 000 lat temu.

Naukowcy stwierdzili, że zapis kopalny jest skąpy dla okresu, który byłby najbardziej pouczający o pojawieniu się i rozprzestrzenianiu się Homo sapiens, i nie ma starożytnego DNA ze szczątków szkieletu lub zębów z tych okresów.

„Chociaż znajdujemy dowody na istnienie ludzkich szczątków i współczesnych artefaktów anatomicznych w różnych częściach Afryki, są one tak rozproszone w czasie i przestrzeni, że trudno jest zrozumieć ich relacje między sobą i nami” – powiedział genetyk i współpracownik badania -autor. Autorem jest Simon Gravelle z Uniwersytetu McGill w Montrealu. „Czy byli ze sobą spokrewnieni? Czy są spokrewnieni z naszymi przodkami, czy też są lokalnymi populacjami, które wymarły?”

„Odziedziczył dane genetyczne z ciągłego łańcucha transmisji, który sięga na długo przed pojawieniem się współczesnych ludzi. Wzajemne powiązania współczesnych ludzi zawierają wiele informacji o tym łańcuchu wydarzeń” – dodał Gravel. „Budując modele tego, jak zachodzą te transfery, możemy przetestować szczegółowe modele, które łączą przeszłe populacje z obecną populacją”.

(Reportaż Willa Dunhama; montaż: Rosalba O’Brien)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *