Deszcz meteorów Lyrid osiąga swój szczyt w tym tygodniu, tuż przed pełnią różowego księżyca

Tayfun Coskun/Agencja Anadolu/Getty Images

Meteoryty Lyrid płoną na niebie nad Panamint Springs w Kalifornii 24 kwietnia 2023 r. W tym roku deszcz będzie najbardziej aktywny od niedzieli wieczorem do wczesnych godzin porannych w poniedziałek.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

the Całkowite zaćmienie słońca Minęło i minęło, ale obserwatorzy nieba mają powód, aby szukać dalej — rój meteorów osiągnie szczyt w tym tygodniu tuż przed pełnią księżyca. Kula może kraść część grzmotów lir, ale eksperci mają kilka wskazówek, jak najlepiej oglądać niebiańskie widowisko.

Według… roj meteorów Lyrid będzie najbardziej aktywny od niedzieli wieczorem do wczesnych godzin porannych w poniedziałek… Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe. Kwietniowa pełnia księżyca, znana również jako różowy księżyc, osiąga szczyt swojej pełnej fazy o 14:00 19:49 ET Wtorek.

Podczas szczytu Liry widzowie zazwyczaj dostrzegają do 18 meteorów na godzinę, ale w tym roku jasność księżyca będzie zakłócać widok słabych meteorów. Prysznic będzie bardziej widoczny dla mieszkańców półkuli północnej, powiedziała Ashley King, badaczka ze stopniem doktora w dziedzinie planetologii w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Wyjaśnił, że promieniowanie Lyrics, czyli punkt, z którego zdają się wystrzeliwać meteoryty, nie wzniesie się wystarczająco wysoko na nocnym niebie na półkuli południowej, aby zaobserwować dużą liczbę meteorów.

King dodał, że nocne marki chcące zobaczyć liry będą musiały pozwolić swoim oczom przyzwyczaić się do przebywania na zewnątrz przez co najmniej 10–15 minut, zanim spróbują dostrzec meteor. Ponieważ meteoryty mogą pojawiać się na całym niebie, eksperci nie zalecają używania teleskopu ani lornetki ze względu na małe pole widzenia tych urządzeń. Według NASA.

READ  Nowe zdjęcia ujawniają jego wyjątkowe szczegóły

„Najlepszy czas na wyjście (aby zobaczyć meteor) to wczesny ranek przed wschodem słońca” – powiedział King. „Jeśli możesz dostać się do ciemnego miejsca i być może wznieść się wysoko, dzięki czemu możesz zobaczyć dużą część nieba, jest to idealne rozwiązanie”.

Meteory Lyrid nie są uważane za najszybsze ani najjaśniejsze, ale ich deszcz może mimo wszystko zapewnić wartościowy pokaz światła na niebie i zawsze jest szansa na niespodzianki.

„Nigdy nie wiesz, co zobaczysz, a zobaczenie meteorytu to naprawdę fajny sposób, aby zobaczyć, co się dzieje i zobaczyć, jak aktywny jest Układ Słoneczny” – powiedział King. „W pewnym sensie (widząc meteoryt) patrzysz na… niektóre z najstarszych materiałów, które powstały w Układzie Słonecznym”.

Różowy księżyc będzie widoczny dla wszystkich na całym świecie, gdy naturalny satelita Ziemi pojawi się w pełni Przez kilka dni.

Pomimo swojej nazwy ta pełnia księżyca będzie wyglądać jak każda inna, powiedział Paul Hein, planetolog z University of Colorado Boulder. Księżyc w pełni może czasami przybrać czerwonawy kolor, gdy znajduje się blisko horyzontu, ze względu na światło przechodzące przez atmosferę ziemską.

W rzeczywistości różowy księżyc zyskał swój przydomek ze względu na swoje coroczne pojawienie się wkrótce po rozpoczęciu wiosny, podobnie jak gorący różowy dziki kwiat o tej samej nazwie, zwany Floks subulata Według Almanachu The Old Farmer's Almanac kwitnie wczesną wiosną.

Księżyc w pełni najlepiej obserwować przez lornetkę lub nawet gołym okiem, ponieważ księżyc może być zbyt jasny, aby widzieć go przez teleskop, powiedział Hein.

„Nasi najbliżsi niebiańscy sąsiedzi odegrali ważną rolę zarówno w mitologii człowieka, jak i ewolucji życia na Ziemi. Jest to także jeden z najpiękniejszych widoków na nocnym niebie, jaki można zobaczyć bez teleskopu” – napisał Hein w e-mailu. „Patrzenie na pełnię księżyca to wspaniała okazja”. „Przypomnienie o ogromie kosmosu i naszym połączeniu z wszechświatem”.

READ  Rosja chce wymienić 36 porwanych satelitów na rakiety Sojuz

Lorenzo Di Cola/Norphoto/Getty Images

Różowy księżyc wschodzi obok katedry w Orvieto we włoskim regionie Umbria 6 kwietnia 2023 r. W tym roku kwietniowa pełnia księżyca osiągnie swój szczyt we wtorek.

Według prognoz spośród 12 pełni księżyca w 2024 r. wydarzenia księżycowe we wrześniu i październiku będą superksiężycem. Ziemia Niebo.

Definicje superksiężyca mogą się różnić, ale ogólnie termin ten odnosi się do księżyca w pełni, który znajduje się bliżej Ziemi niż zwykle i dlatego wydaje się większy i jaśniejszy na nocnym niebie. Niektórzy astronomowie twierdzą, że zjawisko to występuje, gdy Księżyc znajduje się w odległości 90% perygeum – czyli najbliższego zbliżenia się do Ziemi na orbicie.

Oto pozostałe pełnie księżyca w 2024 roku:

• 23 maja: Księżyc Wenus

• 21 czerwca: Truskawkowy Księżyc

• 21 lipca: Księżyc Pac

• 19 sierpnia: Księżyc Jesiotra

• 17 września: Księżyc żniw

• 17 października: Księżyc Myśliwego

• 15 listopada: Księżyc Bobra

• 15 grudnia: Zimny ​​Księżyc

Według obserwatorów nieba, obserwatorzy nieba mogą spodziewać się w tym roku mnóstwa rojów meteorów Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe. Poniżej znajdują się daty, w których spodziewane jest największe zjawisko meteorologiczne.

• Eta Wodnik: 4-5 maja

• Buckeyes na południe od Delty: 29-30 lipca

• Alfa Koziorożec: 30-31 lipca

• Perseidy: 11-12 sierpnia

• Smok: 7-8 października

• Al-Jabariyat: 20-21 października

• Dostawy Południa: 4-5 listopada

• Rewolucje Północne: 11-12 listopada

• Leonidy: 17-18 listopada

• Bliźnięta: 13-14 grudnia

• Ursydy: 21-22 grudnia

Zaćmienie Słońca i Księżyca

Chociaż najbardziej oczekiwanymi wydarzeniami zaćmień w 2024 r Całkowite zaćmienie słońca 8 kwietnia2 października nastąpi obrączkowe zaćmienie słońca Części Ameryki Południowej. Podczas tego typu zaćmień Księżyc znajduje się w najdalszym punkcie swojej orbity od Ziemi, przechodząc między naszą planetą a Słońcem, więc nie jest w stanie całkowicie zasłonić ognistego ciała niebieskiego. Zamiast tego obrączkowe zaćmienie Słońca tworzy na niebie „pierścień ognia”, gdy światło słoneczne otacza Księżyc.

Tymczasem częściowe zaćmienie Księżyca pojawi się w Europie, większości Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej w dniach 17–18 września. Podczas tego zdarzenia Ziemia porusza się pomiędzy Słońcem a Księżycem w niemal idealnym ustawieniu, powodując cień Ziemi. Aby ukryć część powierzchni Księżyca przed osobami znajdującymi się na drodze zaćmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *