Rosja chce wymienić 36 porwanych satelitów na rakiety Sojuz

Rosyjskie rakiety Sojuz zostały użyte do wystrzelenia satelitów OneWeb z Francji Gujana.

Rosyjska agencja kosmiczna może być skłonna zwrócić 36 satelitów przetrzymywanych w Kazachstanie w zamian za części francuskich rakiet Sojuz. Gujana.

według Raport Według Russian Space Network francuska firma lotnicza Arianespace może rozważać umowę z Roskosmosem na wymianę komponentów rosyjskiej rakiety Sojuz na Utrzymano 36 satelitów OneWeb Na miejscu startu w Kazachstanie od marca. Źródło donosi Russian Space Web, że Jurij Borysow, nowo mianowany szef Roskosmosu, jest otwarty na negocjacje z Arianespace.

Arianespace i OneWeb nie odpowiedziały od razu na naszą prośbę o potwierdzenie raportu Rosyjskiej Sieci Kosmicznej. Zaktualizujemy ten post, jeśli otrzymamy odpowiedź.

pod sterem Były szef Roskosmosu Dmitrij RogozinAgencja kosmiczna zerwała kontakty z Europą w odpowiedzi na sankcje nałożone przez Zachód na Rosję. Obejmowało to trwającą umowę z brytyjską OneWeb dotyczącą wystrzelenia satelitów internetowych na orbitę na pokładzie rakiet Sojuz. OneWeb odmówił zatwierdzenia pliku Lista nieuzasadnionych żądań Roscosmos złożył je w marcu, co skłoniło Rosję do przechowywania i przechowywania 36 satelitów firmy w nieskończoność w jej ośrodku startowym w Bajkonurze w Kazachstanie. OneWeb w końcu Nawiązali nowe partnerstwa Po wystrzeleniu pozostałych satelitów na orbitę przez SpaceX i Indyjską Agencję Kosmiczną, trzydzieści sześć pojedynczych satelitów pozostało nieuchwytnych.

Roskosmos też zatrzymać Współpracowała z Europą przy wystrzeleniu rakiet Sojuz z Gujany Francuskiej i wycofała 87 pracowników z miejsca startu. Ale wraz z zakończeniem rosyjskiego zaangażowania w Gujanie Francuskiej, komponenty rakiety Sojuz zostały porzucone, jak pisze Anatolij Zak na stronie Rosyjskiej Sieci Kosmicznej:

Na rozkaz szefa Roskosmosu Dmitrija Rogozina na początku marca 2022 r. nagle wycofano z Gujany Francuskiej dziesiątki rosyjskich specjalistów, pozostawiając stopnie rakietowe, pojemniki z paliwem, urządzenia pomocnicze i dokumentację. Arianespace z siedzibą w Paryżu, która podpisała umowę z Roskosmosem na zapewnienie i wsparcie startów Sojuza z europejskimi i większością nierosyjskich ładunków komercyjnych, przechowywała sprzęt do czasu jego spodziewanego powrotu do Rosji. Jednak z powodu poważnego załamania stosunków dyplomatycznych i działalności gospodarczej między Europą a Moskwą rosyjski sprzęt pozostał w Gujanie Francuskiej do końca 2022 roku.

With Russia gone from French Guiana, the Europejska Agencja Kosmiczna zmierza do amerykańskiej firmy SpaceX Aby wystrzelić następny teleskop Euclid na orbitę zamiast wystrzelić go na pokładzie rakiety Sojuz.

Po usunięciu Rogozina ze stanowiska w Roscosmos agencja kosmiczna może przyjąć bardziej dyplomatyczne podejście do swoich partnerstw kosmicznych. Ale może to zająć trochę czasu. Źródło Rosyjskiej Sieci Kosmicznej powiedziało, że nadal należy rozwiązać niektóre przeszkody logistyczne, co powoduje powolne tempo negocjacji. Na przykład rosyjscy specjaliści będą musieli uzyskać nowe wizy, aby wjechać na język francuski Gujana oraz odzyskanie części pocisków, proces utrudniony przez zerwane stosunki Rosji z Europą.

Poprzedni rok był burzliwy zarówno dla rosyjskiego, jak i europejskiego przemysłu kosmicznego. Rosja straciła głównych partnerów kosmicznych, podczas gdy Europa starała się znaleźć sposób na wejście na orbitę bez dostępu do rakiet Sojuz. Czy to się zmieni w tym roku, okaże się, ale trwająca umowa swapowa może być na razie dobrym posunięciem.

jeszcze: Europa ma niewiele możliwości dostania się w kosmos po katastrofie rakiety Vega C

READ  Naukowcy odkrywają niewidzialne zjawisko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *