Starliner Boeinga przygotowuje się do historycznego startu astronauty po latach opóźnienia

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Po latach opóźnień i oszałamiającej liczbie niepowodzeń podczas lotów testowych statek kosmiczny Boeing Starliner jest wreszcie gotowy do pierwszego załogowego startu.

Misja jest na dobrej drodze, aby wystartować z Florydy 6 maja i zabrać na Księżyc astronautów NASA Sonny'ego Williamsa i Butcha Wilmore'a. Międzynarodowa Stacja Kosmicznaoznacza coś, co może być długo oczekiwanym, historycznym zwycięstwem oblężonego programu Starliner.

„Projektowanie i rozwój są trudne, szczególnie w przypadku ludzkiego statku kosmicznego” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Mark Nappi, wiceprezes i menedżer programu Starliner w Boeingu. „Po drodze było wiele zaskakujących rzeczy, które musieliśmy przezwyciężyć. … To zdecydowanie uczyniło ten zespół bardzo silnym. Jestem bardzo dumny ze sposobu, w jaki pokonali każdy nasz problem i doprowadzili nas do tego punktu .”

Przedstawiciele Boeinga i NASA podjęli w czwartek decyzję o przystąpieniu do próby wystrzelenia w niecałe dwa tygodnie. Jednakże, powiedział Ken Bowersox, zastępca administratora NASA Dyrekcja Misji Operacji KosmicznychZaznaczył, że 6 maja „nie jest datą magiczną”.

Dodał: „Wystartujemy, gdy będziemy gotowi”.

Jeśli się powiedzie, dołączy statek Starliner Statek kosmiczny Crew Dragon firmy SpaceX Wykonując rutynowe loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną, utrzymując pełną obsadę stacji orbitalnej astronautami z NASA i jej partnerskich agencji kosmicznych.

Na taki scenariusz – w którym zarówno Crew Dragon, jak i Starliner regularnie latają – długo czekała amerykańska agencja kosmiczna.

„To historia się tworzy” – powiedział administrator NASA Bill Nelson o nadchodzącej misji Starliner podczas lotu 22 marca. Konferencja prasowa. „Weszliśmy w złoty wiek eksploracji kosmosu”.

SpaceX i Boeing opracowały swoje pojazdy pod nadzorem NASA Program dla załogi komercyjnej,Współpraca z prywatnymi wykonawcami z branży. Od początku agencji kosmicznej zależało na tym, aby obie firmy działały jednocześnie. Zarówno statek kosmiczny Crew Dragon, jak i Starliner będą stanowić dla siebie wsparcie, dając astronautom możliwość kontynuowania lotu, nawet jeśli problemy techniczne lub inne niepowodzenia uziemią jeden statek kosmiczny.

READ  Misja NASA Psyche Asteroid powraca na ścieżkę międzygwiezdną – oszałamiająca tablica recenzencka, która robi wrażenie

Jednak NASA początkowo nie przewidywała, że ​​statek kosmiczny Crew Dragon firmy SpaceX będzie działał samodzielnie przez około cztery lata, zanim Boeing Starliner wykona swój pierwszy załogowy lot testowy.

W początkach programu, który Nadany W umowach SpaceX i Boeing z 2014 r. NASA faworyzowała Boeinga – bliskiego partnera z połowy XX wieku – w stosunku do SpaceX, którą agencja federalna postrzegała jako Stosunkowo młody i nastrojowy.

Wizja Boeinga, SpaceX i NASA

Jeszcze w 2016 roku NASA planowała swój harmonogram z myślą, że… Starliner pokona Crew Dragon na platformie startowej.

Jednak do roku 2020 wyścig pomiędzy Boeingiem a SpaceX przybrał wyraźny obrót. Jest pełen błędów Lot testowy Starlinera w zeszłym roku sprawił, że urzędnicy NASA i Boeinga starali się dowiedzieć, co poszło nie tak. Podczas tej misji pojazd Starliner nie zadokował do stacji kosmicznej ze względu na problemy z oprogramowaniem, w tym z wewnętrznym zegarem statku kosmicznego, który był Wyłączony na 11 godzin.

Tymczasem SpaceX przeszło do historii w maju 2020 r. wraz z wystrzeleniem lotu testowego Demo-2, w ramach którego astronauci Bob Behnken i Doug Hurley wzięli udział w dwumiesięcznej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Od tego czasu pojazd Crew Dragon firmy SpaceX wykonuje rutynowe loty, przewożąc astronautów NASA, a nawet płacąc klientom i turystom. Sonda wykonała już 13 misji załogowych na orbitę.

Jednak Boeing przez kilka lat zmagał się z szeregiem wyzwań, w tym z listą problemów ujawnionych w 2022 roku podczas lotu statku kosmicznego. Drugi bezzałogowy lot testowy. Dział samolotów komercyjnych Boeinga również stanął w obliczu szeregu skandali – w tym jednego Kryzys 737 Max Niedawne problemy z kontrolą jakości wyszły na jaw po eksplozji zatyczki do drzwi podczas operacji Lot liniami Alaska Airlines W styczniu – co zaszkodziło marce firmy.

Urzędnicy NASA przyznali nawet w pewnym momencie 2020 r., że skierowali większą uwagę na SpaceX i jej niekonwencjonalne metody, podczas gdy problemy z pojazdem Starliner Boeinga prześlizgnęły się przez szczeliny.

„Prawdopodobnie nie zaangażowaliśmy w ten proces tylu osób, ile powinniśmy” – powiedział Steve Stich, dyrektor programu Commercial Crew Programu NASA, na konferencji prasowej w lipcu 2020 roku.

„Kiedy jeden dostawca (SpaceX) ma nowsze podejście od drugiego, często naturalne jest, że człowiek spędza więcej czasu na tym nowszym podejściu, a my mogliśmy nie poświęcić tyle czasu, ile potrzebowaliśmy w przypadku bardziej tradycyjnego podejścia (Boeinga).

Dział kosmiczny Boeinga działa niezależnie od zespołu lotnictwa komercyjnego, a urzędnicy NASA i amerykańskiego giganta z branży lotniczej stale zabiegają o to wyróżnienie.

Urzędnicy NASA wyjaśnili również, że współpracują z Boeingiem bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, a pracownicy naziemni w zakładach Boeinga nadzorują niektóre naprawy przeprowadzane przez firmę przed nadchodzącym lotem Starlinera.

„To ważna umiejętność dla NASA. Zgłosiliśmy się do tego i zamierzamy to zrobić i odnieść sukces” – powiedział w czwartek Nappi. „Nie myślę o tym w kategoriach tego, co jest ważne dla Boeinga myślę o tym w kategoriach tego, co jest ważne dla tego programu.”

Jednak Boeing i NASA miały długą listę problemów do rozwiązania.

Na przykład podczas ostatniego testu w locie w 2022 r. inżynierowie odkryli, że linki zawieszenia w czaszy Starlinera mają niższy próg awaryjności, niż początkowo oczekiwano.

Inżynierowie NASA i Boeinga przetestowali rozwiązanie tego problemu na początku tego roku, ale spadochrony pozostaną w centrum uwagi, ponieważ w ostatniej chwili będą przeprowadzać kontrole przed startem, powiedział Stitch w czwartek.

Według Nappi część taśmy użytej również do zabezpieczenia wiązek przewodów okazała się łatwopalna i Boeing musiał usunąć i wymienić prawie milę materiału.

Być może Boeing będzie musiał przeprojektować niektóre zawory statku kosmicznego ze względu na problemy z korozją. Modernizacja ta ma jednak zostać wdrożona dopiero po drugim locie załogowym, zaplanowanym najwcześniej na rok 2025.

W przypadku inauguracyjnego lotu załogowego w maju Boeing zamiast tego zastosowałby „całkowicie akceptowalne środki zaradcze”, które zapobiegłyby zatykaniu się zaworów, powiedział w marcu Nappi.

Starliner i bezpieczeństwo

Pomimo długiej drogi do miejsca startu dwie osoby w centrum pierwszej załogowej misji Starliner – Williams i Wilmore, obaj długoletni astronauci NASA – powiedzieli, kiedy przybyli na miejsce startu, że byli bardziej pewni siebie niż kiedykolwiek.

„Chcemy, aby opinia publiczna myślała, że ​​jest to łatwe, ale tak nie jest. To bardzo trudne” – powiedział Wilmore po przybyciu w czwartek do miejsca startu Starlinera na Florydzie. „Nie byłoby nas tutaj, gdybyśmy nie byli gotowi. Jesteśmy gotowi. Statek kosmiczny jest gotowy i zespoły są gotowe”.

Wilmore wspomniany w A marcowa konferencja prasowa Nie spodziewa się, że statek kosmiczny Starliner wejdzie w „tryby awaryjne”.

„Ale jeśli coś się stanie – ponieważ wszyscy jesteśmy ludźmi, nie możemy zbudować wszystkiego idealnie – jeśli coś się stanie, mamy kilka trybów obniżenia wersji” – powiedział podczas konferencji. Konferencja prasowaodnoszące się do trybów, które dają astronautom możliwość większej ręcznej kontroli nad statkiem kosmicznym, jeśli coś nie pójdzie zgodnie z planem.

„Nie siedzielibyśmy tutaj, gdybyśmy nie czuli się – i nie powiedzieli naszym rodzinom, że czujemy – pewności co do tego statku kosmicznego i naszych zdolności do kontrolowania go” – powiedział Williams podczas marcowego wydarzenia prasowego.

„Mam całkowitą pewność nie tylko w nasze możliwości i możliwości statku kosmicznego, ale także w nasz zespół kontroli misji, który jest gotowy na wyzwanie” – dodała podczas czwartkowej konferencji prasowej na Florydzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *