Neutralność sieci została przywrócona po głosowaniu Federalnej Komisji Łączności (FCC) za wprowadzeniem regulacji dotyczących dostawców usług internetowych

SAN FRANCISCO (AP) – Federalna Komisja Handlu głosowała w czwartek za przywróceniem zasad „neutralności sieci”, które uniemożliwiają dostawcom szerokopasmowego Internetu, takim jak Comcast i Verizon, faworyzowanie niektórych witryn i aplikacji kosztem innych.

Ten krok skutecznie przywraca System neutralności sieci Komisja została po raz pierwszy wydana w 2015 roku za rządów Obamy. W 2017 r. pod przewodnictwem ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa utworzyła Federalną Komisję Łączności (FCC). Zniósł te zasady.

Rozwiązanie to zostało przyjęte w czwartek większością głosów 3 do 2 zgodnie z zasadami partii, przy czym komisarze Demokratów opowiedzieli się za, a Republikanie byli przeciwni.

Neutralność sieci wymaga od dostawców usług internetowych równego traktowania całego ruchu, eliminując wszelkie zachęty, jakie mogą mieć do faworyzowania partnerów biznesowych lub ograniczania konkurencji. Wiedza ogólna dotycząca grupy interesu publicznego Opisać Neutralność sieci to „zasada mówiąca, że ​​firma łącząca Cię z Internetem nie może kontrolować tego, co robisz w Internecie”.

Zasady zabraniają na przykład stosowania praktyk ograniczających lub blokujących niektóre witryny lub aplikacje bądź rezerwujących większe prędkości dla usług lub klientów skłonnych za nie zapłacić więcej.

„W świecie po pandemii wiemy, że dostęp szerokopasmowy jest koniecznością, a nie luksusem” – powiedziała w oświadczeniu przed głosowaniem przewodnicząca FCC Jessica Rosenworcel.

Chociaż minęło prawie siedem lat, odkąd FCC uchyliła poprzednie zasady neutralności sieci, nie oczekuje się, że ich przywrócenie spowoduje znaczącą zmianę doświadczeń użytkowników w Internecie. John Bergmeier, dyrektor prawny Public Knowledge, przypisuje to wielu stanom, które przed 2015 rokiem przyjęły własne środki dotyczące neutralności sieci, a wszystkie one pozostały w mocy, gdy dwa lata później po wyborze Trumpa Komisja FCC zmieniła kurs.

„Niektóre z najgorszych nadużyć ze strony (dostawców Internetu) w historii były kontrolowane przez cenzurę na szczeblu stanowym” – powiedział Bergmeier.

READ  Leonardo del Vecchio: Śmierć włoskiego miliardera i właściciela Ray-Ban

Stany takie jak Kalifornia posunęły się dalej niż FCC – na przykład zakazując praktyki zwanej „oceną zerową”. W tym przypadku dostawca usług mobilnych może na przykład zawrzeć umowę handlową, aby skierować użytkowników do określonej usługi przesyłania strumieniowego, rezygnując z wszelkich powiązanych opłat za przesyłanie danych. Według Bergmeiera do innych stanów, w których obowiązują silne zasady neutralności, należą Kolorado, Maine, Oregon, Vermont i Waszyngton.

Branża telekomunikacyjna sprzeciwiała się przywróceniu przepisów federalnych, jak to czyniła wcześniej, uznając to za przykład niepotrzebnej ingerencji rządu w decyzje biznesowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *