DNA sprzed dwóch milionów lat ujawnia starożytny ekosystem Grenlandii „niespotykany na Ziemi”

Znana jako „Kraina Północnego Słońca i Psich Zaprzęgów”, Północna Grenlandia to arktyczna pustynia z masywnymi górami lodowymi. Ale nie zawsze tak było – dwa miliony lat temu był to „ekosystem leśny, jakiego nie ma obecnie na Ziemi”.

Historyczne i „niezwykłe” odkrycie oraz a Nowe badanie Publikacja w Nature w tym tygodniu ujawnia, jak zmienia się krajobraz lodowca. Naukowcy odkryli DNA sprzed 2 milionów lat – najstarsze, jakie kiedykolwiek odkryto – zakopane w złożach gliny i kwarcu zachowanych w wiecznej zmarzlinie na dalekiej północy Grenlandii.

„Wreszcie został otwarty nowy rozdział obejmujący dodatkowy milion lat historii i po raz pierwszy możemy bezpośrednio spojrzeć na DNA starożytnego ekosystemu sięgającego tak dawnych czasów” – powiedział jeden z badaczy, Eske Willerslev z University of Cambridge. Powiedział w a komunikat prasowy. „DNA może szybko ulec degradacji, ale pokazaliśmy, że w odpowiednich warunkach możemy teraz cofnąć się w czasie dalej, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić”.

screenshot-2022-12-09-at-10-11-59-am.png
Położenie geograficzne i sekwencja sedymentacyjna znalezisk Grenlandii.

Natura


Willerslev wraz z Kurtem H. Kjærem z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli 41 okazów, każdy o wielkości zaledwie kilku milionowych części milimetra, ale zawierających nieocenioną ilość informacji. Te małe próbki ujawniły, że obszar zamarzania był kiedyś domem dla wielu Więcej zwierzątoraz rośliny i mikroorganizmy, które istnieją dzisiaj, w tym zające i trawa cytrynowa.

Jednym z najbardziej zaskakujących znalezisk były jednak ślady zwierząt, których jego zdaniem nigdy nie było w kraju – reniferów i zwierząt przemysłowych. Obszar, na którym znaleziono DNA, jest zwykle znany tylko cietrzewiom, zającom i wołom piżmowym Natura.

Wellerslev powiedział magazynowi Nature of the Animal jednostronna umowa na zachodzie kraju. – Nie powinno ich wtedy być w pobliżu.

mastodont
Ilustracja zwierzęcia

/ Getty Images


Według Mastodontów Muzeum Historii Naturalnej w San DiegoByły to duże ssaki z plejstocenu, podobne pod względem wielkości i cech do współczesnego słonia. Uważa się, że zwierzęta, które wymarły 13 000 lat temu, żyją głównie w Ameryce Północnej i Środkowej.

Naukowcy znaleźli również dowody na to, że dzisiejsze stosunkowo puste środowisko było kiedyś „leśnym ekosystemem, jakiego nie ma obecnie na Ziemi”, według Nature, wypełnionym topolami, jodłami i cisami, które zazwyczaj nie rosną dalej na północ.

„Nikt by się nie spodziewał takiego ekosystemu na północy Grenlandia W tym czasie Willerslev powiedział.

Dodatkowe odkrycia dotyczące podkowiastych krabów i zielonych alg potwierdzają przekonanie naukowców, że klimat północnej Grenlandii dwa miliony lat temu był znacznie cieplejszy niż obecnie.

Choć ich odkrycia są niesamowite, naukowcy są równie podekscytowani tym, co może to oznaczać w przyszłych badaniach z wykorzystaniem starożytnego DNA.

„Podobnie szczegółowe zapisy DNA roślin i kręgowców mogą przetrwać gdzie indziej” – czytamy w badaniu. „Jeśli te obiekty się odbudują, poszerzą naszą wiedzę na temat zmienności klimatu i interakcji biotycznych podczas cieplejszych epok wczesnego plejstocenu w Arktyce”.

READ  Potężne teleskopy widzą podmuchy gorących i zimnych wiatrów wiejących z gwiazdy neutronowej rozrywającej jej towarzysza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *