Dodatkowy podróżnik powróci z Marsa w probówkach z próbkami Perseverance

Łazik Perseverance pracuje na Marsie od ponad trzech lat, zbierając próbki skał, które ostatecznie zostaną sprowadzone na Ziemię, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ale statek kosmiczny zabierał także podróżnych w postaci śladów marsjańskiej atmosfery wciśniętych w „przestrzeń nad głową” probówek.

Jest to bardzo ekscytujące dla badaczy zajmujących się atmosferą, którzy jak dotąd badali marsjańskie powietrze jedynie z odległości, czy to z orbiterów sporządzających mapy planety z góry, czy też z łazików dostarczających odczyty ekspertom naziemnym. Jeśli to wszystko zadziała, analizowanie marsjańskich skał w laboratoriach naziemnych byłoby dla tych naukowców miłym dodatkiem.

Zapomnijmy jednak o próbkach skał, materiale fizycznym, który, jak mają nadzieję planetolodzy, wyjaśni ewolucję Marsa i który, jak mają nadzieję astrobiolodzy, zawiera oznaki starożytnego życia na czwartej planecie od Słońca.

„Ludzie myślą, że Księżyc jest pozbawiony powietrza, ale jego atmosfera jest bardzo delikatna i z biegiem czasu wchodzi w interakcję ze skałami powierzchniowymi Księżyca” – stwierdził w artykule Just Simon, geochemik z Johnson Space Center należącego do NASA. Uruchomienie NASA. „Dotyczy to gazów szlachetnych wydobywających się z wnętrza Księżyca i gromadzących się na jego powierzchni.”

Zespół wykorzysta wnioski uzyskane z badania bardzo cienkiej atmosfery Księżyca przeprowadzonego w 2021 r., opartego na próbkach przywiezionych z misji Apollo 17. Zespół umieścił gaz w wymrażarce. Obniżając temperaturę w zamkniętym pojemniku, zespołowi udało się wychwycić część gazu z próbki na dnie pułapki. Te same zasady dotyczą wszelkich badań marsjańskiej atmosfery znajdującej się w górnej pustce probówek na próbki skał.

Marsjańskie powietrze da badaczom możliwość zrozumienia, w jaki sposób marsjański pył filtruje powietrze planety, które czasami zamienia się w marsjańskie diabły pyłowe – z których jeden Przebiegł bezpośrednio nad Wytrwałością W 2022 r. próbki powietrza mogą również ujawnić ilość pary wodnej znajdującej się tuż nad powierzchnią planety. To z kolei może ujawnić aspekty obiegu wody na Marsie – układu, który utrzymuje się podczas regularnych cykli mrozu i odwilży na Marsie, mimo że na powierzchni planety nie ma wody w stanie ciekłym.

READ  Zdjęcie Hubble'a może zawierać dowody gwiezdnego kanibalizmu w mgławicy w kształcie hantli

Marsjańskie powietrze stało się ostatnio fascynującym miejscem do zwiedzania. Prawie trzy lata temuDzielny helikopter Ingenuity wleciał w marsjańskie niebo Pierwszy pojazd, który osiągnął napędzany i kontrolowany lot Na innej planecie.

Istnieje jednak poważny problem, który uniemożliwia naukowcom NASA badanie próbek z powierzchni i nieba Marsa: koszt. the Misja powrotna próbki Marsa Jest to kosztowny koszt – początkowo ustalony na 7 miliardów dolarów, obecnie szacowany na 11 miliardów dolarów – który opóźnia harmonogram misji. w kwietniu, NASA zapytała graczy z branży Aby wymyślić pomysły, aby zadanie było możliwe. W tym momencie Perseverance zebrało ponad dwadzieścia próbek skał wybranych ze względu na ich zdolność do ujawnienia aspektów geochemii planety, historii geologicznej oraz innych aspektów jej powstawania i ewolucji.

W tym momencie użycie narzędzi do uchwycenia, odzyskania i rozszyfrowania składu nieba innej planety wydaje się łatwą częścią. Najtrudniejszą częścią jest finansowanie takiego przedsięwzięcia.

więcej: Ten samolot przypominający albatrosa będzie mógł pewnego dnia przelecieć nad Marsem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *