Dwóch jest oskarżonych o unikanie amerykańskich sankcji, aby pomóc rosyjskiemu oligarsze w ochronie jachtu o wartości 90 milionów dolarów

Dwóch biznesmenów jest oskarżonych o planowanie prania brudnych pieniędzy w celu ochrony rosyjskiego oligarchy Wiktora Wekselberga, który ma bliskie powiązania z prezydenta Władimira Putinaod zajęcia jego jachtu wartego 90 milionów dolarów.

51-letni Vladislav Osipov, który posiada podwójne obywatelstwo rosyjskie i szwajcarskie, oraz 52-letni obywatel Wielkiej Brytanii Richard Masters zostali oskarżeni o unikanie sankcji i pranie pieniędzy w związku z eksploatacją 255-metrowego luksusowego jachtu Tango po tym, jak Vekselberg został objęty sankcjami.

Masters został zatrzymany w Hiszpanii w piątek na wniosek Departamentu Sprawiedliwości. Osipow wciąż jest na wolności.

Navy Seal zabity na Ukrainie

Rosyjski biznesmen Wiktor Wekselberg bierze udział w sesji plenarnej Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku, Rosja, 5 września 2019 r. Dwóch biznesmenów jest oskarżonych o unikanie sankcji USA w celu zablokowania jego jachtu „Tango” z zatoki (zdjęcie Reutera/Reutera)

„Ułatwienia uchylania się od sankcji umożliwiają oligarchom, którzy wspierają reżim Władimira Putina, lekceważenie prawa USA” – powiedział amerykański prokurator Matthew Graves.

Obaj mężczyźni rzekomo wykorzystali firmy fasadowe, aby umożliwić Vekselbergowi posiadanie jachtu. Został ukarany w kwietniu 2018 r. Sankcje USA uniemożliwiają amerykańskim firmom, takim jak banki, prowadzenie interesów z podmiotami objętymi sankcjami.

Masters prowadził firmę zarządzającą jachtami w Palma de Mallorca w Hiszpanii i rzekomo przejął Tango, Ministerstwo Sprawiedliwości Powiedział. Zarzuca się, że zmienił nazwę jachtu na „Fanta”, aby pomóc uniknąć ograniczeń sankcji ze strony banków.

W rezultacie amerykańskie instytucje finansowe przetworzyły setki tysięcy dolarów w transakcjach dla Tango, które nie mogłyby zostać autoryzowane, gdyby zaangażowanie Vekselberga zostało upublicznione.

Ponadto Osipov i Masters kazali żeglarzom nadal robić interesy z amerykańskimi firmami i stosowali szereg rozwiązań, aby uniknąć wykrycia, takich jak Płatności w innych walutach i za pośrednictwem stron trzecich, powiedzieli prokuratorzy federalni.

Pobierz akcję FOX w podróży, klikając tutaj

„W wyniku tych schematów mechanizmy operacyjne Tango, w tym Internet, technologia, prognozowanie pogody i systemy komputerowe, a także pułapki Tango, w tym telewizja satelitarna, towary luksusowe i oprogramowanie do telekonferencji, są produktami pochodzenia amerykańskiego i usługi świadczone przez firmy amerykańskie dla Vekselberga”.

Hiszpańskie władze skonfiskowały jacht w kwietniu na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości. Wiele luksusowych jachtów należących do rosyjskich oligarchów zostało objętych sankcjami USA po Moskwie Inwazja na Ukrainę Prawie rok temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *