Dyplomaci G7 odrzucają chińską, północnokoreańską i rosyjską agresję

KARUIZAWA, Japonia (AP) – Czołowi dyplomaci z Grupy Siedmiu bogatych demokracji zobowiązali się do zajęcia twardego stanowiska w sprawie rosnących zagrożeń ze strony Chin wobec niekontrolowanych testów rakiet dalekiego zasięgu w Korei Północnej i Tajwanu, jednocześnie budując rozmach wokół sposobów zwiększenia poparcia dla Ukrainy i ukarania. Rosja do inwazji.

Wojna Rosji na Ukrainie zajęła znaczną część porządku dziennego w poniedziałek wysłanników zebranych w tym japońskim mieście z gorącymi źródłami na rozmowy mające na celu utorowanie drogi pracom przywódców Grupy Siedmiu, którzy spotkają się w przyszłym miesiącu w Hiroszimie.

Japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi powiedział, że świat znajduje się w „punkcie zwrotnym” w sprawie walk na Ukrainie i powinien „stanowczo odrzucić jednostronne próby zmiany status quo siłą, rosyjską agresję na Ukrainę i jej groźby użycia broni nuklearnej”. koledzy, według japońskiego streszczenia.

Dla delegacji amerykańskiej spotkanie odbywa się w kluczowym momencie światowej reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę oraz wysiłki na rzecz współpracy z Chinami, dwie kwestie, które ministrowie G7 z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Kanady, Włoch i Unii Europejskiej uważają za potężne, oparte na zasadach wyzwania po II wojnie światowej. system międzynarodowy.

Wysoki rangą urzędnik USA podróżujący z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem powiedział dziennikarzom, że celem rozmów administracji Bidena jest zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, w tym ważnej inicjatywy dotyczącej infrastruktury energetycznej Ukrainy, zainicjowanej na spotkaniach grupy G7 w Niemczech w zeszłym roku, a także zapewnienie kontynuacja pomocy wojskowej dla Kijowa.

Urzędnik powiedział, że priorytetem będzie również zaostrzenie kar wobec Rosji, w szczególności poprzez sankcje gospodarcze i finansowe, którymi G7 po raz pierwszy zagroziła w grudniu 2021 r., jeszcze przed inwazją.

W nadchodzących tygodniach Ukraina stanie w obliczu ważnego momentu, w którym obecna rosyjska ofensywa zostanie w dużej mierze wstrzymana, a Ukraina będzie przygotowywać się do kontrataku. Odbędzie się dyskusja na temat sposobów pogłębienia wsparcia dla długoterminowych zdolności obronnych i odstraszania Ukrainy, powiedział amerykański urzędnik, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić priorytety Blinkena podczas spotkań za zamkniętymi drzwiami. Mogłoby to również poprawić pozycję Kijowa do potencjalnych negocjacji, które mogłyby zakończyć konflikt na własnych warunkach.

READ  Toronto wybiera Olivię Chow na pierwszego chińskiego burmistrza Kanady

Rola Japonii – jedynego azjatyckiego członka G7 – przewodniczącej tegorocznych rozmów daje okazję do przedyskutowania skoordynowanych działań wobec Chin. Przywódcy i ministrowie spraw zagranicznych krajów G7, z których ostatni to Francja i Niemcy, zakończyli niedawno wizyty w Chinach, a dyplomaci Karuizawy mają przedyskutować swoje wrażenia z chińskiego stanowiska w wielu kwestiach, w tym w sprawie wojny na Ukrainie i na Północy. Korea i Tajwan, szczególnie drażliwy punkt w stosunkach amerykańsko-chińskich.

Podczas prywatnej kolacji roboczej w niedzielę wieczorem, która była pierwszym oficjalnym spotkaniem dyplomatów, Hayashi wezwał do dalszego dialogu z Chinami na temat kilku globalnych wyzwań, ponieważ udział Pekinu jest postrzegany jako kluczowy. Wśród chińskich interesów, które splatają się z interesami bogatych demokracji, znajdują się globalny handel, finanse i działania na rzecz klimatu.

Ale dyplomaci chcą również zająć się bardziej agresywną postawą Chin w regionie, szczególnie wobec Tajwanu, samorządnej demokracji, którą Pekin uważa za własną.

Hayashi powiedział ministrom, że kraje zewnętrzne powinny nadal „budować konstruktywne i stabilne stosunki, jednocześnie bezpośrednio wyrażając nasze obawy i zapraszając Chiny do działania jako odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej”, zgodnie z podsumowaniem kolacji za zamkniętymi drzwiami.

Chiny wysłały niedawno samoloty i statki, aby symulować okrążenie Tajwanu. Pekin również szybko dodawał głowice nuklearne, zajmując ostrzejsze stanowisko w sprawie roszczeń do Morza Południowochińskiego i planując scenariusz nieuchronnej konfrontacji.

Niepokój można dostrzec w Japonii, jej wysiłkach zmierzających do znacznego zerwania z zasadami samoobrony dopiero po II wojnie światowej, dążących do zdobycia prewencyjnych zdolności ofensywnych i pocisków manewrujących w celu przeciwdziałania rosnącym zagrożeniom.

Blinken miał odwiedzić Pekin w lutym, ale podróż została opóźniona przez chiński balon szpiegowski Incydent ma miejsce nad przestrzenią powietrzną USA i nie został jeszcze przełożony.

migać Spotkał się krótko z czołowym chińskim dyplomatą, Wang Yi, na marginesie Monachijskiego Forum Bezpieczeństwa, ale kontakty na wysokim szczeblu między Waszyngtonem a Pekinem stały się rzadkością. Wysoki urzędnik USA powiedział, że Blinken będzie szukał informacji od swoich francuskich i niemieckich odpowiedników na temat ich interakcji z Chińczykami.

READ  Trump macha nazistowskimi gwiazdkami i paskami, Hamas popycha rodziny przed izraelskie czołgi, a Putin zajmuje bardzo kompromitujące stanowisko w stosunku do głowy rosyjskiego kościoła.

Pomimo oznak, w szczególności komentarzy prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że ​​G7 jest podzielona w sprawie Chin, urzędnik powiedział, że wśród krajów G7 istnieje powszechna obawa co do działań Chin. Urzędnik dodał, że ministrowie spraw zagranicznych omówią, jak kontynuować skoordynowane podejście do Chin.

Inny wysoki urzędnik Departamentu Stanu, który rozmawiał z dziennikarzami pod warunkiem zachowania anonimowości, aby opisać spotkania za zamkniętymi drzwiami, powiedział, że G7 wyda we wtorek oświadczenie pokazujące silną jedność grupy w sprawie wojny Rosji na Ukrainie, w Chinach i Indiach. – Pacyfiku, zwłaszcza Korei Północnej, konieczności utrzymania status quo w Cieśninie Tajwańskiej oraz poprawy stosunków z krajami wyspiarskimi Pacyfiku.

Urzędnik odrzucił sugestie, że w Chinach pojawiają się podziały. Urzędnik powiedział, że członkowie G7 chcą współpracować z Chinami nad wspólnymi wyzwaniami, ale „przeciwstawią się” chińskiemu przymusowi i próbom złagodzenia lub obejścia międzynarodowych przepisów dotyczących handlu i handlu.

Urzędnik powiedział, że w kilku niedawnych kontaktach dyplomatycznych z chińskimi urzędnikami członkowie G7 zapewnili Pekin, że jakakolwiek dostawa broni do Rosji do użytku na Ukrainie spotka się z poważnymi konsekwencjami, podobnie jak próby zmiany status quo Tajwanu. Urzędnik powiedział, że członkowie europejscy teraz lepiej rozumieją, w jaki sposób „zakłócenie” status quo wpłynie na ich interesy, zwłaszcza ich gospodarki.

Korea Północna jest również głównym obszarem zainteresowania Japonii i innych sąsiednich krajów w regionie.

Od zeszłego roku Pjongjang wystrzelił około 100 pocisków, w tym międzykontynentalnych pocisków balistycznych. To pokazało dostęp do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych i różnych innych broni krótkiego zasięgu zagrażających Korei Południowej i Japonii.

Hayashi wyraził „poważne zaniepokojenie wystrzeliwaniem przez Koreę Północną pocisków balistycznych z bezprecedensową częstotliwością i w bezprecedensowy sposób, w tym wystrzeleniem w zeszłym tygodniu, a ministrowie spraw zagranicznych G7 zdecydowanie potępili powtarzające się wystrzeliwanie pocisków balistycznych przez Koreę Północną” – czytamy w oświadczeniu. streszczenie.

READ  Agent Secret Service wrócił do USA z Izraela po rzekomej „fizycznej konfrontacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *