Dziś wieczorem europejska rakieta Ariane 5 wystartuje po raz ostatni [Updated] – Ars Technica

Zbliżenie / Ariane 5 jest podstawą Europejskiej Agencji Kosmicznej od 1996 roku.

ESA/Arianaspace

Środowa aktualizacjaNiesprzyjające wiatry uniemożliwiły we wtorek próbę wystrzelenia rakiety Ariane 5 Europejskiej Agencji Kosmicznej z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

Jednak Arianespace powiedział w środę, że perspektywy na dziś są nieznacznie lepsze, więc rakieta jest przygotowywana do startu o 17:30 ET (21:30 UTC). Będzie to ostatni start rakiety Ariane 5, która leciała prawie tak długo, jak prom kosmiczny NASA. Pozostawi Europę bez gwarancji dostępu do przestrzeni kosmicznej przynajmniej przez następny rok.

oryginalny wpisRakieta Ariane 5 miała duży zasięg, z prawie trzema dekadami służby w wystrzeliwaniu satelitów i statków kosmicznych. W tym czasie kultowa rakieta z rdzeniem napędzanym ciekłym wodorem i stałymi dopalaczami rakietowymi stała się symbolem pewnego dostępu Europy do przestrzeni kosmicznej.

Ale teraz droga dla Ariane 5 się kończy. A już we wtorek wieczorem ostatnia rakieta Ariane 5 wystartuje z Kourou w Gujanie Francuskiej, przenosząc wojskowego satelitę komunikacyjnego i niemieckiego satelitę komunikacyjnego na geostacjonarną orbitę transferową. 90-minutowe okno wydania otwiera się o 17:30 ET (21:30 UTC). zostanie uruchomiony Transmisja internetowa w telewizji ESA.

i potem? Europejska Agencja Kosmiczna stoi przed trudnymi pytaniami.

data

Rakieta Ariane 5 zadebiutowała w czerwcu 1996 roku nieudanym startem, a jej drugi start rok później również był częściowym niepowodzeniem. Ale potem pocisk osiągnął godny pochwały rekord sukcesu, łącznie 116 prób wystrzelenia. Przez większość swojej historii rakieta była prawdziwym koniem roboczym, wystrzeliwującym dziesiątki komercyjnych satelitów w przestrzeń geostacjonarną i zapewniając krajom europejskim możliwość wynoszenia na orbitę własnych ładunków bezpieczeństwa narodowego.

Rakieta wykonała również szereg ważnych misji kosmicznych, w tym statki kosmiczne Rosetta, Herschel, Planck, BepiColombo i JUICE. Być może najbardziej znaczącym startem rakiety był grudzień 2021 r., kiedy wyniósł Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba na bardzo precyzyjną orbitę.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył lód na otoczonej pierścieniami asteroidzie Chariklo

Ponieważ Webb nie musiał zużywać paliwa na pokładzie, aby skorygować swoją orbitę, NASA była w stanie podwoić szacowany czas trwania misji. Analiza agencji wykazała, że ​​Webb miał wystarczającą ilość paliwa na 20 lat, w porównaniu z pierwotnymi szacunkami na 10 lat, powiedział Mike Menzel, inżynier systemowy NASA.

Czekamy na przyszłość

To jest słodka część historii Ariane 5. Gorzka część pojawia się, gdy Europa patrzy w przyszłość. Prawie dziesięć lat temu liderzy kosmiczni na kontynencie zdali sobie sprawę, że Ariane 5 nie jest szczególnie konkurencyjny cenowo z nowszymi rakietami, zwłaszcza ze wzmacniaczem Falcon 9 firmy SpaceX. Postanowili więc opracować wzmacniacz nowej generacji, Ariane 6, aby był bardziej konkurencyjny cenowo.

Ten nowy pocisk był w dużej mierze aktualizacją pocisku Ariane 5, w tym zaktualizowanym projektem dopalacza rakiet na paliwo stałe i jego głównego silnika Vulcain. Europejscy urzędnicy kosmiczni powiedzieli, że rakieta Ariane 6 będzie gotowa do pierwszego lotu w 2020 roku.

Niestety, od lipca 2023 roku wiadomo, że rakieta Ariane 6 poleci dopiero w przyszłym roku i prawdopodobnie przynajmniej latem 2024 roku. Niedawno na Paris Air Show przedstawiciele Arianespace i innych europejskich podmiotów odmówili podania nowej przewidywanej daty startu. Wiele pozostaje do zrobienia, w tym dodatkowe testy gorącego ognia górnego stopnia rakiety, testy kwalifikacyjne oprogramowania lotu i montaż rakiety na wyrzutni.

konsekwencje w świecie rzeczywistym

Te opóźnienia nie są dobre dla branży startowej w Europie. Przypomnijmy, kontynent opracował rakietę Ariane 6, aby móc konkurować z Falconem 9. Teraz, z powodu ciągłych opóźnień, Europejska Agencja Kosmiczna musi wykonywać niektóre ze swoich najcenniejszych misji na rakiecie SpaceX.

Na przykład w sobotę Europa wystrzeliła swój cenny teleskop kosmiczny Euclid na rakiecie Falcon 9, ponieważ działająca rakieta Ariane 6 nie będzie dostępna dla misji co najmniej do 2025 roku.

READ  Kosmiczny Teleskop Webba NASA ujawnia niesamowite sekrety skalistej, odległej planety w Układzie Słonecznym

Opóźnienia w Ariane 6 skłoniły również Europejską Agencję Kosmiczną do zatwierdzenia wystrzelenia sondy asteroid Hera na Falcona 9 z Przylądka Canaveral w 2024 r. Dyrektor generalny agencji kosmicznej, Joseph Ashbacher, powiedział, że satelita naukowy o Ziemi o nazwie EarthCARE również musiałby wystartować rakiety SpaceX Falcon 9 z powodu problemów z europejską rakietą Vega C.

W niektórych niedawnych komentarzach Aschbacher przyznał, że Europa pozostaje znacznie w tyle za SpaceX pod względem możliwości startowych.

„SpaceX niewątpliwie zmienił paradygmat rynku graczy, jaki znamy” Napisane w maju. „Dzięki niezawodnej niezawodności Falcona 9 i urzekającym widokom statku kosmicznego SpaceX nadal całkowicie redefiniuje światowy dostęp do przestrzeni kosmicznej, przesuwając granice możliwości. Po sukcesie statek kosmiczny dostarczy ładunki o masie około 100 ton do niskiej orbicie okołoziemskiej przy jednoczesnym 10-krotnym zmniejszeniu kosztów startów Falcon 9 ma wystrzelić 100 razy w 2023 r. Z drugiej strony, Europa znajduje się obecnie w ostrym kryzysie związanym z wyrzutniami.

Tak więc, gdy ostatni z Ariane 5 startuje, Europa płynie przez niepewne morza, aż Ariane 6 w końcu może wystartować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *