Enigmatyczny zielony laser dostrzeżony przez japońskiego astronoma NASA

Kustosz muzeum i japoński astronom Daiichi Fujii zauważył we wrześniu zeszłego roku coś nieregularnego w kilku zainstalowanych przez siebie kamerach wykrywających ruch: trzy jasne zielone światła na niebie.

Po przestudiowaniu materiału filmowego i porównaniu go z danymi orbitalnymi, Fuji znalazł stronę odpowiedzialną: satelitę Ice, Cloud and Earth Satellite 2 lub ICESat-2, który przeleciał nad Japonią tej nocy.

Według Tony’ego Martino, naukowca zajmującego się instrumentami satelity, zespół po raz pierwszy zobaczył materiał filmowy przedstawiający pulsowanie lasera instrumentu na niebie.

„ICESat-2 wydaje się być prawie całkowicie prosty [Fujii]Martino z NASA powiedział: początek. „Aby zobaczyć laser, musisz być we właściwym miejscu, we właściwym czasie i mieć odpowiednie warunki”.

ICESat-2 Został wystrzelony w 2018 roku i służy do pomiaru wysokości powierzchni Ziemi. Zasadniczo zależy to od przestrzeni skaner lidarowypodobne do tych, których używają archeolodzy Odkryj starożytne miejsca utracone przez naturalne cechy, takie jak porost lasów.

Film został nagrany 16 września 2022 r. Pokazuje trzy smugi światła przecinające niebo na tle rozpraszających się chmur. Po dokładniejszym zbadaniu Fuji zdał sobie sprawę, że zielone linie pulsowały w czasie wraz ze światłem, które pojawiło się na krótko wśród chmur (tuż nad środkiem klatki wideo, jeśli chcesz je samodzielnie zidentyfikować).

Domyślając się, że to satelita, Fuji sprawdził statek kosmiczny, który tej nocy przelatywał nad kamerami. I oto, ICESat-2 wydaje się być prawdopodobnym winowajcą.

Diagram pokazujący, co ICESat-2 zobaczył w Japonii (zwróć uwagę na dwie warstwy zachmurzenia i ziemię pod nimi.

Aby pokazać drugą stronę spotkania, NASA udostępniła widok Japonii z perspektywy ICESat-2. Wykres danych pokazuje satelitarne pomiary warstw chmur nad Japonią, a także topografię kraju.

Według NASA rakieta ICESat-2 jest wystrzeliwana z prędkością 10 000 razy na sekundę. Satelita był już wcześniej sfotografowany z Ziemi, ale nie jego impulsy laserowe, które wymagają obserwacji wyjątkowych warunków atmosferycznych.

Chmury nad Muzeum Miejskim Hiratsuka tej nocy rozproszyły światło lasera na tyle, że było widoczne dla kamer Fuji, ale nie było zbyt wielu chmur, które mogłyby blokować światło.

Więc następnym razem, gdy zobaczysz jasne światło na niebie, może to nie być meteor lub kosmici. Mogą być po prostu ludzkimi narzędziami, śledzącymi, co dzieje się na ziemi.

Więcej: Astronomowie zbierają się, aby powstrzymać Starlink i inne konstelacje satelitarne przed zniszczeniem nieba

READ  W najjaśniejszym rozbłysku gamma odkryto niezwykły strumień strumieniowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *