Francja i Brazylia ogłaszają plan inwestycyjny o wartości 1,1 miliarda dolarów dla regionu Amazonii

SAO PAULO (AP) – Prezydenci Brazylii i Francji ogłosili we wtorek plan inwestycji 1 miliarda euro (1,1 miliarda dolarów) w regionie Amazonii, w tym w częściach lasów deszczowych w sąsiedniej Gujanie Francuskiej.

Rządy obu krajów poinformowały we wspólnym oświadczeniu, że środki zostaną rozdzielone w ciągu najbliższych czterech lat na ochronę lasów deszczowych. Będzie to wynik współpracy brazylijskich banków państwowych z Francuską Agencją Inwestycyjną. Brazylia i Francja stwierdziły, że mile widziane będą również zasoby prywatne.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i jego brazylijski odpowiednik Luiz Inacio Lula da Silva spotykają się w tym tygodniu, aby ożywić stosunki między obydwoma krajami po latach tarć z byłym prezydentem Jairem Bolsonaro oraz pogłębić współpracę na rzecz ochrony lasów deszczowych i pobudzenia handlu.

Macron rozpoczął swoją trzydniową wizytę w Brazylii w amazońskim mieście Belem, gdzie spotkał się ze swoją dawną sojuszniczką Lulą. Następnie francuski prezydent popłynął łodzią na wyspę Compo, aby spotkać się z tubylczymi przywódcami.

Zarówno Macron, jak i Lula byli świadkami protestu brazylijskiego Greenpeace, trzymając transparenty z napisem „Bez ropy w Amazonii”. Rząd brazylijski rozważał zezwolenie na wydobycie ropy z obszaru w pobliżu stanu Pará, gdzie znajduje się Belém.

Lula powiedziała podczas przemówienia, że ​​wizyta Macrona wpisuje się w globalne wysiłki na rzecz wzmocnienia ochrony lasów deszczowych.

„Chcemy przekonać tych, którzy już wycięli lasy, że muszą wnieść istotny wkład w pomoc krajom, które nadal posiadają lasy, aby je utrzymać” – powiedziała Lula w przemówieniu u boku francuskiego prezydenta.

Biuro Macrona poinformowało przed podróżą, że potencjalna europejska umowa handlowa z blokiem południowoamerykańskim Mercosur nie będzie w porządku obrad. Prezydent Francji sprzeciwia się takiemu porozumieniu, pod warunkiem że producenci z Ameryki Południowej nie będą przestrzegać tych samych norm w zakresie ochrony środowiska i zdrowia co Europejczycy, po tym, jak rolnicy wyrazili swoje obawy podczas protestów we Francji i Europie.

READ  Książę Harry traci orzeczenie sądu bezpieczeństwa, co może mieć wpływ na jego wizyty w Wielkiej Brytanii

Prezydent Francji przyznał rdzennemu przywódcy Rauniemu Metuktirowi prestiżową Legię Honorową za jego wysiłki na rzecz ochrony lasów deszczowych.

„Byłem w Europie i obiecałem przyjechać tutaj, do waszego lasu i być z waszymi ludźmi w tym pożądanym lesie” – powiedział Macron rdzennemu przywódcy, według francuskiego radia RFI. „Prezydent Lula i ja mamy wspólną sprawę dotyczącą jednego z naszych przyjaciół na tej ziemi, która należy do was”.

Lula i Macron będą dążyć do „wyznaczenia wspólnej ścieżki” walki ze zmianami klimatycznymi i ubóstwem, podczas gdy Brazylia będzie gospodarzem szczytu G20 czołowych gospodarek w Rio de Janeiro w listopadzie oraz rozmów klimatycznych ONZ w Belém, podało biuro Macrona. Następny rok.

W środę Macron i Lula zwodują okręt podwodny z silnikiem Diesla, zbudowany w Brazylii przy użyciu francuskiej technologii, w stoczni Itaguay pod Rio de Janeiro. Następnie prezydent Francji uda się do Sao Paulo, aby spotkać się z brazylijskimi inwestorami. Prezydent Francji ma udać się w czwartek do Brasilii, aby ponownie spotkać się z Lulą.

____ Courbet relacjonował z Paryża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *