Francja zapłaci 10 miliardów dolarów za pełną kontrolę nad EDF

PARYŻ, 19 lipca (Reuters) – Francuski rząd proponuje zapłacić 9,7 miliarda euro (9,85 miliarda dolarów) za pełną kontrolę nad EDF. (EDF.PA)w zakupie, który daje jej wolną rękę w prowadzeniu największego europejskiego operatora energii jądrowej, jednocześnie zmagając się z ogólnokontynentalnym kryzysem energetycznym.

Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek, że rząd zaoferuje mniejszościowym akcjonariuszom EDF 12 euro za akcję, 53% premię w stosunku do ceny zamknięcia z 5 lipca, dzień przed ogłoszeniem przez rząd zamiaru pełnej nacjonalizacji zadłużonej grupy . .

Akcje EDF, który wznowił handel we wtorek po tygodniowym zawieszeniu w oczekiwaniu na szczegóły rządowego planu przejęć, wzrosły o 15% do 11,80 euro do 08:36 GMT.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Państwo jest już właścicielem 84% EDF, który cierpi z powodu nieplanowanych przestojów w swojej flocie jądrowej, opóźnień i przekroczeń kosztów budowy nowych reaktorów oraz pułapów taryf energetycznych nałożonych przez rząd w celu ochrony gospodarstw domowych przed rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Wojna na Ukrainie pogłębiła kryzys w grupie, zmuszając ją do kupowania energii elektrycznej na rynku po historycznie wysokich cenach i sprzedawania jej po niższych cenach konkurentom.

Francja stwierdziła, że ​​nacjonalizacja EDF zwiększy bezpieczeństwo jej rezerw energetycznych, ponieważ Europa poszukuje alternatyw dla dostaw rosyjskiego gazu.

Rosnące ceny wywarły presję na dostawców energii w całej Europie, a Niemcy ruszyły na początku tego miesiąca, by uratować Unipera, największego rosyjskiego importera gazu. Czytaj więcej

Francja, która zwykle o tej porze roku eksportuje energię elektryczną, importuje z Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a kryzys dostaw prawdopodobnie pogłębi się tej zimy. Czytaj więcej

„Nacjonalizacja jest ostatecznie jedynym sposobem na uratowanie firmy i zapewnienie produkcji energii elektrycznej” – powiedział Ingo Spisch, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i ładu korporacyjnego w Deka Investment, która posiada niewielki udział w EDF. To gorzki, ale konieczny krok”.

Ponieważ agencja ratingowa S&P szacuje, że dług EDF może osiągnąć w tym roku prawie 100 miliardów euro, jeden z posiadaczy obligacji grupy powiedział, że proponowana akwizycja jest mile widzianym sygnałem ze strony rządu.

Obligatariusz dodał jednak, że trzeba zrobić znacznie więcej, aby ustabilizować bilans.

Bankier zaznajomiony z tą sprawą powiedział, że państwo, które na wiosnę dostarczyło EDF większość z 3 miliardów euro podwyższenia kapitału, prawdopodobnie wkrótce wstrzyknie więcej pieniędzy.

EDF był notowany na paryskiej giełdzie w 2005 r. po cenie 33 euro za akcję, więc inwestorzy, którzy wówczas kupili akcje, ponieśliby ogromne straty.

Jednak analitycy zauważyli, że rząd musiałby tylko nabyć 90% własności EDF, aby móc go umorzyć.

„Uważamy, że oferta wygląda atrakcyjnie i ma duży potencjał sukcesu” – powiedział w notatce analityk miasta Piotr Dzichiulovsky.

Oferta kupna zostanie złożona do regulatora giełdowego na początku września. Źródło w Ministerstwie Finansów podało, że rząd francuski zamierza zakończyć wycofanie grupy z giełdy do końca października.

Źródła powiedziały Reuterowi w zeszłym tygodniu, że rząd zapłaci blisko dziesięć miliardów euro za zakup 16% EDF, których jeszcze nie posiada, biorąc pod uwagę obligacje zapadające z premią dla akcjonariuszy mniejszościowych.

(1 dolar = 0,9846 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Dominica Vidalona, ​​Elizabeth Pinault i Juliana Ponthosa w Paryżu oraz Caroline Kohn w Londynie. Napisane przez Silvię Aloisi; Montaż przez Jean Harvey

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *