Francuski dziennikarz zginął w ataku rakietowym na Ukrainie Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Armand Soldin z Agence France-Presse został zastrzelony w Chasev Yar i jest 15. dziennikarzem zabitym od czasu, gdy Rosja rozpoczęła całkowitą inwazję na Ukrainę.

Francuski dziennikarz Armand Soldin, który pracował dla agencji prasowej AFP, zginął w ataku rakietowym w Chasiv Yar, w pobliżu miasta Pakhmut na wschodzie Ukrainy. 2022.

Agence France-Presse powiedziała, że ​​Sölden był z zespołem dziennikarzy AFP, którzy podróżowali z ukraińskimi żołnierzami, kiedy grupa znalazła się pod ostrzałem rakietowym Grad około 16:30 (13:30 GMT) we wtorek.

Agencja powiedziała, że ​​zespół ukrył się, ale 32-letni Soldin zginął, gdy pocisk wylądował w pobliżu miejsca, w którym leżał.

Armand Soldin dołączył do Agence France-Presse w 2015 roku jako stażysta. Agence France-Presse powiedziała, że ​​jest zdruzgotana jego śmiercią [Arman Soldin/AFP]

„Cała agencja jest zdruzgotana utratą Armana” – powiedział szef AFP Fabrice Fries. „Jego śmierć jest strasznym przypomnieniem stawek i niebezpieczeństw, na jakie codziennie narażeni są dziennikarze zajmujący się konfliktem na Ukrainie”.

Reszcie zespołu agencji nic się nie stało.

Szasiw Jar znajduje się w pobliżu Bachmutu, który rosyjskie siły próbują zdobyć od dziewięciu miesięcy i uważa go za odskocznię do innych części wschodniej Ukrainy.

Agence France-Presse poinformowała, że ​​Soldin urodził się w Sarajewie, obecnie stolicy Bośni, i jest obywatelem francuskim. Dołączył do agencji jako stażysta w Rzymie w 2015 roku, zanim został skierowany do Londynu. Przybywa na Ukrainę, aby relacjonować wojnę dzień po rozpoczęciu przez Rosję totalnej inwazji.

Sölden, który prowadził reportaż wideo agencji na Ukrainie, w ostatnich miesiącach regularnie podróżował na linie frontu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył hołd Soldinowi na Twitterze, chwaląc jego „odwagę”.

Ministerstwo Obrony Ukrainy złożyło „szczere kondolencje” rodzinie i współpracownikom Sołdina w oświadczeniu na Twitterze.

„Poświęcił swoje życie, by mówić światu prawdę. Jego dziedzictwo i jego sprawa przetrwają.”

Soldin jest piętnastym dziennikarzem, który zginął podczas pracy na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 r., wynika z danych Komitetu Ochrony Dziennikarzy. Dwóch innych dziennikarzy zginęło w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

READ  Rodzina zdruzgotana atakiem z kuszy – John Hunt

Ukraiński producent Bohdan Petek, który pracował dla włoskiej gazety La Repubblica, został zastrzelony w podejrzanym rosyjskim ataku snajperskim w pobliżu miasta Cherson na południu kraju w zeszłym miesiącu. Włoski reporter, który z nim pracował, został ranny.

[Translation: A journalist from AFP, one of our fellow countrymen, Arman Soldin has been killed in Ukraine. With courage, within the first few hours he was at the front to establish the facts. To keep us informed. We share the pain of his loved ones and all his colleagues.]

Koledzy powiedzieli, że Soldin szczególnie wiedział, jak opowiadać o życiu ludzi uwikłanych w konflikt na Ukrainie, desperacko próbujących przetrwać w chaosie.

W Kijowie odnajduje czuły moment między ojcem poborowym a jego młodym synem, który uciekł za granicę, łącząc się w grze strategicznej online.

Na początku tego miesiąca uratował rannego jeża z rowu i przywrócił go do zdrowia. Nazwał ją Lucky.

„Fantastyczna praca Armana podsumowała wszystko, co sprawiło, że jesteśmy tak dumni z dziennikarstwa AFP na Ukrainie” — powiedział Phil Chetwynd, dyrektor agencji ds. wiadomości globalnych.

Śmierć Armana jest strasznym przypomnieniem stawek i niebezpieczeństw związanych z tą wojną. Nasze myśli są dziś wieczorem z jego rodziną i przyjaciółmi oraz ze wszystkimi naszymi ludźmi, którzy są na Ukrainie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *