Gajanian: Indie wyznaczają astronautów do pierwszego lotu kosmicznego

  • Napisane przez Geetę Pandey
  • BBC News, Delhi

Skomentuj zdjęcie,

Wyznaczeni astronauci odebrali we wtorek „skrzydła”.

Indie zaprezentowały czterech pilotów Sił Powietrznych, którzy zostali zakwalifikowani do pierwszego w kraju lotu kosmicznego zaplanowanego na przyszły rok.

Misja Gajanyana ma na celu wysłanie trzech astronautów na orbitę o długości 400 km i powrót ich trzy dni później.

Indyjska agencja kosmiczna ISRO przeprowadziła szereg testów przygotowujących do lotu.

W październiku kluczowy test wykazał, że załoga może bezpiecznie uciec z rakiety, jeśli ta ulegnie awarii.

Po sukcesie Isro powiedział, że robot w 2024 r. odbędzie lot testowy w przestrzeń kosmiczną, a następnie w 2025 r. wyśle ​​astronautów w przestrzeń kosmiczną.

Podczas wydarzenia, które odbyło się we wtorek w Centrum ISRO w mieście Thiruvananthapuram (dawniej Trivandrum) na południu, czterech wyznaczonych astronautów zostało opisanych jako „marzyciele, poszukiwacze przygód i odważni ludzie przygotowujący się do lotu w kosmos”.

Wybrani oficerowie pochodzili z indyjskich sił powietrznych stopa Zespół reprezentowali kapitan grupy Prashanth Balakrishnan Nair, kapitan grupy Ajit Krishnan, kapitan grupy Angad Pratap i dowódca skrzydła Shubhanshu Shukla.

Premier Narendra Modi i szef ISRO S Somanath przypięli na koszulkach odznaki ze złotymi skrzydłami, a Modi nazwał ich „dumą Indii”.

„To nie są tylko cztery nazwiska czy cztery osoby. To cztery siły, które wyniosą w przestrzeń kosmiczną aspiracje 1,4 miliarda Hindusów. Gratuluję im i życzę wszystkiego najlepszego” – powiedział.

Urzędnicy podali, że mężczyźni zostali wybrani spośród pilotów Sił Powietrznych i przeszli szeroko zakrojone testy fizyczne i psychologiczne, zanim zostali zakwalifikowani.

Przez 13 miesięcy przeszli rygorystyczne szkolenie w Rosji, a teraz kontynuują wyczerpujący harmonogram pracy w domu. Film pokazany podczas wydarzenia pokazał, jak ćwiczą na siłowni, pływają i uprawiają jogę.

Źródło obrazu, Zrzut ekranu z Doordarshan

Skomentuj zdjęcie,

Vyomitra Isro jest humanoidalną kobietą

We wtorek Isro pokazała także rzut oka na Vyumitrę – sanskryckie słowo oznaczające „kosmiczny przyjaciel” – kobietę, która zostanie wysłana w przestrzeń kosmiczną jeszcze w tym roku.

Misja Gaganyaan jest pierwszym indyjskim programem lotów kosmicznych z udziałem ludzi i w różnych ośrodkach ISRO trwają intensywne przygotowania do tej misji.

Nazwa projektu Gajanyaan pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego statek lub pojazd do nieba, a jego koszt wyniósł 90 miliardów rupii (1 miliard dolarów; 897 milionów funtów).

Jeśli się powiedzie, Indie staną się czwartym krajem, po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Chinach, który wysłał człowieka w przestrzeń kosmiczną.

Gajanyan wzbudził duże zainteresowanie w Indiach, mimo że nastąpiło to kilkadziesiąt lat po rozpoczęciu lotów na niską orbitę okołoziemską przez Związek Radziecki i Stany Zjednoczone. Obydwa znajdują się w kosmosie od 1961 r. Chiny stały się trzecim krajem, który dotarł w kosmos w październiku 2003 r., kiedy chińska misja spędziła 21 godzin i okrążyła Ziemię 14 razy. Stany Zjednoczone i Chiny posiadają w pełni działające stacje kosmiczne na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Indyjski astronauta również poleciał w kosmos już w 1984 r., kiedy Rakesh Sharma spędził prawie osiem dni na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego.

Zaledwie kilka tygodni później naukowcy wystrzelili Aditya-L1, pierwszą indyjską misję obserwacji Słońca, która obecnie znajduje się na orbicie, aby obserwować najważniejszą i najbardziej lotną gwiazdę w naszym Układzie Słonecznym.

Indie ogłosiły także nowe, ambitne plany kosmiczne, twierdząc, że do 2035 r. zamierzają zbudować stację kosmiczną, a do 2040 r. wysłać astronautę na Księżyc.

Przeczytaj więcej historii z Indii z BBC:

READ  W rzadkiej rozmowie telefonicznej rosyjski minister obrony ostrzega swojego francuskiego odpowiednika przed wysyłaniem sił na Ukrainę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *