Grupa akcjonariuszy Tesli prosi inwestorów o głosowanie przeciwko pakietowi wynagrodzeń Muska

Grupa akcjonariuszy Tesli zwróciła się do inwestorów o głosowanie przeciwko pakietowi odszkodowań dla dyrektora generalnego Elona Muska o wartości ponad 40 miliardów dolarów, twierdząc, że nie leży to w najlepszym interesie producenta samochodów elektrycznych.

Tesla zmaga się ze spadającą światową sprzedażą, spowalniającym popytem na pojazdy elektryczne, starzejącą się gamą modeli i ceną akcji, która w tym roku spadła o 30%.

Grupa akcjonariuszy, w skład której wchodzą kontroler miasta Nowy Jork Brad Lander, SOC Investment Group i Amalgamated Bank, stwierdziła w piśmie do akcjonariuszy, że ratyfikacja pakietu wynagrodzeń Muska nie wpłynie w żaden sposób na zwiększenie długoterminowego wzrostu i stabilności Tesli.

Istnieją również obawy, że zatwierdzenie pakietu wynagrodzeń może wywołać procesy sądowe, twierdząc, że jest to marnotrawstwo przedsiębiorstw. W piśmie napisano, że Musk jest postrzegany jako dyrektor generalny Tesli na pół etatu, gdzie coraz częściej poświęca czas na inne zobowiązania biznesowe.

„Współpracownicy nie powinni udawać, że ta nagroda ma jakikolwiek efekt motywacyjny – tak nie jest. Jej źródłem jest problem zwolnień, który był rażąco oczywisty od początku” – stwierdziła grupa.

Zaznaczyli, że jeśli akcjonariusze zatwierdzą pakiet wynagrodzeń, w przyszłym roku mógłby zostać wprowadzony kolejny plan.

„Biorąc pod uwagę historię otrzymywania przez Teslę znacznie większych nagród, Musk może poprosić o kolejną nagrodę” – stwierdziła grupa.

Grupa zwraca się również do inwestorów o głosowanie przeciwko ponownemu wyborowi członków zarządu Kimbala Muska, brata Elona, ​​i Jamesa Murdocha, byłego dyrektora firmy medialnej Twenty-First Century Fox.

READ  Dlaczego papierowe paragony są pieniędzmi w Drive-Thru — Krebs on Security

W zeszłym miesiącu Tesla poprosiła akcjonariuszy o odebranie pakietu wynagrodzeń Muska, wartego wówczas 56 miliardów dolarów, który w tym roku odrzucił sędzia ze stanu Delaware. Zażądał wówczas również przeniesienia siedziby firmy do Teksasu.

Zmiany zostaną poddane pod głosowanie akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu, które odbędzie się 13 czerwca.

W liście do akcjonariuszy opublikowanym w zeszłym miesiącu w ramach zgłoszenia regulacyjnego prezes Robin Denholm powiedział, że Musk osiągnął wzrost, jakiego oczekiwał od producenta samochodów, a Tesla osiągnęła wszystkie cele dotyczące wartości akcji i celów operacyjnych w pakiecie zatwierdzonym przez akcjonariuszy na 2018 rok. Od momentu wprowadzenia pakietu wynagrodzeń akcje wzrosły następnie o 571%.

„Ponieważ sąd w Delaware nie zgodził się z tym, Elon nie otrzymał wynagrodzenia za żadną pracę dla Tesli w ciągu ostatnich sześciu lat, co pomogło wygenerować znaczny wzrost i wartość dla akcjonariuszy” – napisał Denholm. „Uderza to nas – podobnie jak wielu akcjonariuszy, od których już słyszeliśmy – jako zasadniczo niesprawiedliwe i niezgodne z wolą akcjonariuszy, którzy za tym głosowali”.

W 2023 r. Tesla odnotowała rekordową dostawę ponad 1,8 mln pojazdów elektrycznych na całym świecie, jednak w tym roku wartość jej akcji gwałtownie spadła wraz ze spadkiem sprzedaży pojazdów elektrycznych.

Począwszy od zeszłego roku Tesla obniżyła ceny niektórych modeli nawet o 20 000 dolarów. Obniżki cen spowodowały spadek wartości używanych samochodów elektrycznych i zmniejszenie marży zysku Tesli.

W kwietniu Tesla oświadczyła, że ​​zwolni około 10% swoich pracowników, czyli około 14 000 osób.

READ  Zysk Southwest Airlines (LUV) za pierwszy kwartał 2023 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *