Lot Singapore Airlines: 1 osoba nie żyje, dziesiątki rannych w wyniku silnych turbulencji

BANGKOK (AP) – Samolot linii Singapore Airlines wpadł w poważne turbulencje na Oceanie Indyjskim i spadł na głębokość około 1800 metrów w ciągu około 3 minut – poinformował przewoźnik we wtorek. Zginął jeden Brytyjczyk, a według władz kilkudziesięciu pasażerów zostało rannych, niektórzy poważnie.

Urzędnik lotniska powiedział, że 73-letni mężczyzna mógł doznać zawału serca, ale nie zostało to potwierdzone. Jego nazwisko nie zostało od razu ujawnione.

Samolot Boeing 777 lecący z londyńskiego lotniska Heathrow do Singapuru z 211 pasażerami i 18 członkami załogi został przekierowany i wylądował w Bangkoku podczas sztormowej pogody.

Brytyjski pasażer Andrew Davies powiedział Sky News, że znak informujący o zapięciu pasów bezpieczeństwa był podświetlony, ale członkowie załogi nie mieli czasu zająć swoich miejsc.

„Każdy członek personelu pokładowego, którego widziałem, został w jakiś sposób ranny, być może doznał urazu głowy” – powiedział Davis. „Jeden miał problemy z plecami i wyraźnie go bolał”.

Dzafran Azmir, 28-letni student lotu, powiedział ABC News: „Niektórzy ludzie uderzali głowami w pudła bagażowe i szturchali je. Uderzyli w miejsca, w których znajdowały się światła i maski, i rozbili je na prosto.

Kittipong Kittikachorn, dyrektor generalny lotniska Suvarnabhumi, powiedział na konferencji prasowej, że nagłe lądowanie było spowodowane tym, że pasażerom podano jedzenie.

Dodał, że siedmiu pasażerów zostało poważnie rannych, a 23 pasażerów i dziewięciu członków załogi odniosło umiarkowane obrażenia. 16 osób z mniej poważnymi obrażeniami zostało opatrzonych w szpitalu, a 14 na lotnisku. Powiedział, że wygląda na to, że Brytyjczyk przeszedł zawał serca, ale władze medyczne musiały to potwierdzić.

Z późniejszego oświadczenia szpitala Samithivej w Srinagar wynika, że ​​udzielono tam pomocy 71 osobom, w tym 6 ciężko rannych. Nie znaleziono wyjaśnienia tej rozbieżności.

Dane śledzenia zebrane przez FlightRadar24 i przeanalizowane przez The Associated Press pokazują, że lot SQ321 Singapore Airlines leciał na wysokości 37 000 stóp (11 300 metrów).

READ  Czy sojusznicy Trumpa Giuliani, Graham zeznawać przed wielką ławą przysięgłych w Gruzji? Prokurator Okręgowy Hrabstwa Fulton przeniósł sąd, aby wymusić zeznania

Według danych, w pewnym momencie samolot Boeing 777-300ER gwałtownie i gwałtownie spadł na wysokość 9400 metrów w ciągu około trzech minut. Następnie samolot wisiał na wysokości 9400 metrów przez niecałe 10 minut, po czym w ciągu pół godziny zawrócił i wylądował w Bangkoku.

Samolot rozbił się na Morzu Andamańskim w pobliżu Birmy. Następnie samolot wysłał „kod skrzeczący” 7700, międzynarodowy sygnał pomocy.

Szczegóły pogody nie były od razu dostępne.

Większość ludzi kojarzy turbulencje z silnymi burzami, ale najniebezpieczniejszy typ nazywa się turbulencjami czystego powietrza. Ciśnienie powietrza może występować w delikatnych chmurach cirrus lub nawet w czystym powietrzu podczas burz, ponieważ różnice temperatury i ciśnienia tworzą potężne prądy szybko poruszającego się powietrza.

Problem turbulencji uwydatnił się w grudniu, kiedy łącznie 41 osób zostało rannych lub otrzymało pomoc medyczną podczas dwóch oddzielnych lotów dotkniętych turbulencjami w Stanach Zjednoczonych w ciągu dwóch kolejnych dni.

Według raportu amerykańskiej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu za rok 2021 turbulencje były przyczyną 37,6% wszystkich wypadków z udziałem dużych samolotów komercyjnych w latach 2009–2018. Inna agencja rządowa USA, Federal Aviation Administration, zgłosiła od grudniowych incydentów 146 poważnych incydentów. Urazy spowodowane turbulencjami od 2009 do 2021 roku.

NTSB poinformowała, że ​​wysyła zespół do Singapuru, aby wesprzeć dochodzenie w sprawie wypadku.

Boeing złożył kondolencje rodzinie zmarłego i zapewnił, że jest w kontakcie z Singapore Airlines i „jest gotowy je wspierać”. Szerokokadłubowy Boeing 777 to koń pociągowy przemysłu lotniczego, wykorzystywany głównie przez linie lotnicze na całym świecie do lotów długodystansowych. 777-300ER to dwusilnikowy samolot dwukadłubowy, który jest większy i może przewozić więcej pasażerów niż poprzednie modele.

Singapore Airlines, flagowy przewoźnik miasta-państwa, obsługuje 22 samoloty w ramach ponad 140 lotów. Spółka-matka linii lotniczych jest własnością singapurskiej rządowej firmy inwestycyjnej Temasek i obsługuje także tanie linie lotnicze Scoot.

READ  Handel Teshan Watson uwolni 24,2 miliona dolarów dla Teksańczyków

Minister transportu Tajlandii Surya Jangrungrungkit powiedział, że Singapur wysyła kolejny samolot, aby zabrać osoby, które mogą podróżować. Przybyłem do Bangkoku we wtorek wieczorem.

W poście na Facebooku minister transportu Singapuru Chee Hong Tat oświadczył, że jego ministerstwo, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Singapuru, Urząd Lotnictwa Cywilnego, urzędnicy lotniska Changi oraz personel linii lotniczych „wspierają poszkodowanych pasażerów i ich rodziny”.

Biuro Śledcze Ministerstwa Bezpieczeństwa Transportu poinformowało, że jest w kontakcie ze swoim tajskim odpowiednikiem i wysyła śledczych do Bangkoku.

Linie Singapore Airlines podały, że na pokładzie było 56 Australijczyków, 2 Kanadyjczyków, 1 Niemca, 3 Hindusów, 2 Indonezyjczyków, 1 Islandczyka, 4 Irlandczyków, Izraelczyków, 16 Malezyjczyków, 2 z Birmy, 23 z Nowej Zelandii i 5 z Filipin. 41 z Singapuru, 1 z Korei Południowej, 2 z Hiszpanii, 47 z Wielkiej Brytanii i 4 z USA.

___

Do powstania tego raportu wnieśli swój wkład autorzy prasy stowarzyszonej Elaine Ng z Kuala Lumpur w Malezji i John Gambrell z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *