Rozmowy o kontrakcie kończą się niepowodzeniem w strajku Writers Guild przeciwko hollywoodzkim studiom – ostateczny termin

Gildia Scenarzystów w Ameryce strajkuje.

„Chociaż negocjowaliśmy z zamiarem zawarcia uczciwej umowy – i możemy odnieść pewne korzyści z twojego strajku – odpowiedzi wytwórni na nasze propozycje były całkowicie nieodpowiednie, biorąc pod uwagę egzystencjalny kryzys, przed którym stoją pisarze” – powiedział WGA. Wiadomość została teraz wysłana bezpośrednio do członków. „Musimy teraz użyć maksymalnej siły, aby uzyskać uczciwy układ, zawieszając naszą pracę” – dodał przywódca gildii. „Członkowie zespołu negocjacyjnego, zarządu i rady będą razem z tobą strajkować”.

Wiadomość o strajku nadeszła kilka godzin później w poniedziałek po tym, jak negocjacje gildii z AMPTP nie przyniosły porozumienia w sprawie nowego kontraktu filmowego i telewizyjnego. Był to pierwszy strajk WGA od 100-dniowego strajku w latach 2007-2008.

Niecałą godzinę po zakończeniu rozmów ze studiami i niecałe trzy godziny przed oficjalnym wygaśnięciem ich obecnego kontraktu Gildia wydała również publiczne ogłoszenie o akcji pracowniczej:

Zgodnie z jednomyślną rekomendacją Komitetu Negocjacyjnego WGA, Rada Dyrektorów Gildii Scenarzystów Ameryki Zachodniej (WGAW) i Rady Gildii Scenarzystów Ameryki Wschodniej (WGAE) działają na podstawie uprawnień nadanych im przez ich członków. Jednogłośnie głosowali za ogłoszeniem strajku od godziny 00:01 we wtorek, 2 maja.

Decyzja jest następstwem sześciotygodniowych negocjacji pod patronatem Sojuszu Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP) z Netflix, Amazon, Apple, Disney, Discovery-Warner, NBCUniversal, Paramount i Sony. Zespół negocjacyjny WGA rozpoczął proces z zamiarem zawarcia uczciwej umowy, ale odpowiedzi studiów były całkowicie nieodpowiednie, biorąc pod uwagę kryzys egzystencjalny, z jakim borykają się pisarze.

Zachowanie firm stworzyło ekonomię pracy wśród zrzeszonych pracowników, a ich niezachwiana postawa w tych negocjacjach zdradza ich determinację do dalszej dewaluacji zawodu pisarza. Od odmowy zagwarantowania cotygodniowego zatrudnienia w telewizji epizodycznej, przez stworzenie „stawki dziennej” w gatunkach komediowych, po darmową pracę dla scenarzystów i blokowanie sztucznej inteligencji dla wszystkich pisarzy, zamknęli drzwi przed swoją pracą. Power i całkowicie otworzył drzwi do pisania jako niezależnej kariery. Takie porozumienie nigdy nie mogłoby być rozważane przez tych członków.

READ  Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ukrywał przed Białym Domem diagnozę raka

Strajk rozpocznie się jutro po południu.

Oprócz ogłoszenia statusu strajku dziś wieczorem, Gildia powiedziała pierwsza, kiedy i gdzie szpica odbędzie się. Pierwsza pikieta w Los Angeles rozpocznie się o godzinie 13:00 czasu pacyficznego w miejscach takich jak biura Netflix w Hollywood, CBS TV City w pobliżu Grove oraz zwykli podejrzani o Disney, Universal i nie tylko.

Wraz z pierwszym dużym strajkiem w Tinseltown od 15 lat, WGA zorganizowało sesję informacyjną dla członków 3 maja w audytorium Temple Auditorium, które może pomieścić ponad 6000 osób.

Nawet wcześniej, gdy jutro nasilają się ogłoszenia pikiet, wieczorne programy na obu wybrzeżach są zamykane, scenarzyści są w pokojach, a scenariusze dopracowują lub szlifują projekty na dużym lub małym ekranie.

Gildia zaczęła robić pikiety w zeszłym tygodniu po opublikowaniu długiej listy „zasad strajku”, które zabraniają członkom strajku, sprzedaży lub rzucania scenariuszy podczas strajku.

Powiązane: Pełna relacja ze strajku Deadline

Przystępując do negocjacji, gildia dąży do znacznej zmiany wynagrodzeń i formuł rezydualnych, a także ograniczeń dotyczących mini-pokojów, w których zespoły scenarzystów pracują z wyprzedzeniem, aby podzielić się historiami i napisać scenariusze do serialu telewizyjnego.

Powiązane: Lista lokalizacji linii pikiet WGA w Los Angeles i Nowym Jorku

Nękani niskimi pozostałościami, brakiem danych przesyłanych strumieniowo, niepewną pracą i nie tylko, pisarze zarabiają ogólnie mniej pieniędzy, pomimo boomu programów i treści na większej liczbie platform w ostatnich latach. Chociaż obecnie istnieją bardzo rozbieżne podejścia do sposobu rozstrzygania sporów.

Gildia chce większej ochrony dużych płatności swoich członków, a wraz z rozwojem transmisji strumieniowej więcej scenarzystów na wszystkich poziomach pracuje na większą skalę niż kiedykolwiek wcześniej, w tym wielu showrunnerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *