Hamza Yousaf nie złoży rezygnacji ze stanowiska Pierwszego Ministra Szkocji

Wyjaśnienie wideo, Hamza Yousaf zapowiada, że ​​wezwie do rozmów z partiami opozycyjnymi, aby spróbować „sprawić, by rząd mniejszościowy odniósł sukces”

Humza Yousaf powiedział, że nie złoży rezygnacji ze stanowiska pierwszego ministra Szkocji i zamierza nadal pełnić swoje stanowisko.

Youssef walczy o swoją przyszłość polityczną przed wotum nieufności w przyszłym tygodniu.

Wyraził pewność, że wygra głosowanie i ma nadzieję, że szkoccy Zieloni zmienią zdanie w sprawie głosowania za jego zwolnieniem.

Powiedział też, że „absolutnie” będzie przewodzić SNP w wyborach powszechnych i wyborach do Holyrood w 2026 roku.

Youssef zaprzeczył twierdzeniom swoich przeciwników, że jest teraz „kulawą kaczką” Pierwszym Ministrem po upadku w czwartek porozumienia o podziale władzy między Szkocką Partią Narodową a Partią Zielonych.

Obie partie niepodległościowe tworzą od 2021 roku szkocki rząd, a Youssef planuje teraz kierować rządem mniejszościowym w szkockim parlamencie.

Oznacza to, że rząd nie będzie miał wystarczającej liczby miejsc w parlamencie, aby uchwalać ustawy bez wsparcia części członków opozycji MSP.

Youssef napisze list do przywódców partii opozycji – w tym Partii Zielonych – prosząc ich o spotkanie w celu „uczynienia rządu mniejszościowego sukcesem”.

O Zielonych powiedział: „Mam nadzieję, że ponownie rozważą swoje stanowisko, ponieważ istnieje wiele kwestii i wiele priorytetów wspólnych zarówno dla SNP, jak i Partii Zielonych”.

Youssef powiedział, że zakończenie porozumienia o podziale władzy jest słuszną decyzją, ale nie miał zamiaru denerwować ani rozgniewać Partii Zielonych.

Powiedział, że ma nadzieję współpracować z partiami opozycji „kwestia po sprawie”, aby „dostarczyć korzyści obywatelom Szkocji”, przyznał jednak, że rządy mniejszościowe były „trudne”.

Pierwszy Minister przemawiał podczas wizyty w Dundee zorganizowanej wkrótce po wycofaniu się z przemówienia na temat niepodległości w Glasgow.

Wykorzystał tę wizytę do ogłoszenia kwoty 80 milionów funtów na finansowanie projektów mieszkaniowych w Szkocji.

Youssef stara się uratować swoje stanowisko po tym, jak jego byli sojusznicy z Partii Zielonych zapowiedzieli sprzeciw wobec niego we wotum nieufności złożonym przez szkockich konserwatystów.

Konserwatyści stwierdzili, że Yousaf „musi odejść”, a jego przywódca Douglas Ross powiedział: „Humza Yousaf zawiódł Szkocję, jego rząd się rozpada i pomimo swoich gróźb wie, że to koniec”.

„Ma czelność twierdzić, że teraz szuka kompromisu z partiami opozycji, podczas gdy on i SNP na każdym kroku dzielili Szkocję. Jedyną wiadomością, jaką chcę usłyszeć od Humzy Yousafa, jest wiadomość o jego rezygnacji”.

Oczekuje się, że głosowanie odbędzie się w przyszłym tygodniu. Youssef nie będzie musiał ustąpić ze stanowiska w przypadku przegranej, choć oczekuje się, że to zrobi.

Skomentuj zdjęcie, Przyszłość Youssefa może zależeć od wsparcia posła Alby, posła Asha Regana, który zrezygnował z członkostwa w SNP po przegranej z nim w konkursie na przywództwo partii.

Ponieważ Partia Pracy i Libijscy Demokraci ogłoszą, że dołączą do Konserwatystów i Zielonych w głosowaniu przeciwko niemu, Youssef może stracić wotum zaufania, jeśli nie uzyska wsparcia posła Alby, posła Asha Regana.

Pani Regan jest byłą członkinią Szkockiej Partii Narodowej, która w zeszłym roku została pokonana przez Youssefa w konkursie na przywództwo partii, a następnie przeszła do Alby, na której czele stoi Alex Salmond.

Youssef powiedział wówczas, że to „nie jest to duża strata”, a BBC wiedziało, że będzie mu trudno dojść do porozumienia z nią.

Pani Reagan – zdeklarowana krytyczka polityki szkockiego rządu w zakresie praw osób transpłciowych i jego partnerstwa z Partią Zielonych – stwierdziła, że ​​w zamian za jej wsparcie pragnie zobaczyć postęp w zakresie niepodległości Szkocji, kompetentnego rządu i obrony „praw kobiet i dzieci”.

„Byłabym wdzięczna, że ​​mogłabym usiąść i porozmawiać o tych obszarach i sprawdzić, czy są obszary, w których możemy się zgodzić i współpracować” – powiedziała.

Partia Pracy ogłosiła także, że zamierza udzielić wotum nieufności dla całego rządu Szkocji, co w przypadku powodzenia wyborów może doprowadzić do wyborów. Szkoccy Liberalni Demokraci oświadczyli, że poprą wniosek, co oznacza, że ​​przekroczy on próg 25 członków niezbędny do zapewnienia debaty.

Hamza Yousuf przybiera odważną twarz w słonecznym Dundee.

Przez około 30 minut zwiedzał projekt mieszkaniowy, próbując zademonstrować, że kontynuuje swoją pracę w zakresie zarządzania.

Wchodził i wychodził z mobilnego budynku, zakładał wysokiej jakości kurtkę i rozmawiał z pracownikami.

To była łatwa część. Następnie udał się w stronę banku kamer, aby stawić czoła dziesiątkom trudnych pytań, a dokładniej dziesiątkom bardzo podobnych pytań.

Dowiedzieliśmy się, że nadal walczy i nie wydaje się, aby poddał się w odzyskaniu poparcia Zielonych, mimo ich nacisków, że ich stanowisko nie ulegnie zmianie.

Zapytany, czy zaakceptuje żądania prezydenta ALBA Asha Reagana dotyczące niepodległości, kompetentnego rządu i „ochrony godności, bezpieczeństwa i praw kobiet i dzieci”, powiedział, że przedstawi swoje stanowisko, pisząc do wszystkich partii opozycji, w tym ALBA.

Co najciekawsze, gdy powiedział mi, że sympatyzuje ze współprzewodniczącymi Partii Zielonych, Patrickiem Harveyem i Lorną Slater, można było wyczuć w nim nutę czegoś bliskiego skruchy i że będzie do nich pisał.

Czy ten list będzie zawierał przeprosiny za sposób, w jaki odeszli z rządu?

Nie powiedział tego lider Szkockiej Partii Narodowej.

W Partii Zielonych panowało powszechne niezadowolenie po tym, jak rząd zrezygnował ze swoich celów klimatycznych na rok 2030 oraz w związku z decyzją szkockiej NHS o zaprzestaniu przepisywania młodym ludziom transpłciowym nowych leków blokujących dojrzewanie płciowe.

Partia planowała zapytać swoich członków, czy powinna kontynuować partnerstwo z SNP, zanim Youssef sam podejmie decyzję o jego zakończeniu.

Patrick Harvey, współprzewodniczący Szkockich Zielonych, powiedział w piątek agencji prasowej AP, że „jest całkiem jasne”, że Youssefowi nie udało się zjednoczyć szkockiego parlamentu.

Harvey powiedział, że teraz do SNP należy znalezienie odpowiedniego przywódcy, a Youssef „musi ponieść konsekwencje tej lekkomyślnej i szkodliwej decyzji” i zerwać umowę z Partią Zielonych zaledwie 48 godzin po tym, jak oświadczył, że nie ma takiego zamiaru tego zrobić. Skończ to.

Dodał: „Nadal nie wyjaśnił, dlaczego dokonał tak dramatycznej zmiany i złamał obietnicę, na mocy której został wybrany na Pierwszego Ministra.

„Dlatego bardzo trudno jest wyobrazić sobie, jak można prowadzić rozmowę, która prowadzi do konstruktywnego wyniku w oparciu o brak zaufania”.

Wiceprzewodnicząca szkockiej Partii Pracy Jackie Baillie powiedziała, że ​​wierzy, iż Youssef „skończył” niezależnie od wyniku głosowania nad wotum zaufania, i stwierdziła, że ​​Szkocja potrzebuje wyborów, a nie tylko zmiany lidera SNP.

„Mamy dość” – stwierdziła. „Nie tylko Hamza Yousuf, ale cały jego rząd poniósł porażkę”.

READ  Brytyjczycy dostają falę złych wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *