Izrael poinformował Stany Zjednoczone o planie ewakuacji palestyńskiej ludności cywilnej przed możliwą operacją w Rafah

WASZYNGTON (AP) – W tym tygodniu Izrael poinformował urzędników administracji Bidena o planie ewakuacji palestyńskich cywilów przed potencjalną operacją w mieście Rafah w południowej Gazie, mającą na celu wyeliminowanie bojowników Hamasu, według urzędników USA zaznajomionych z rozmowami.

Urzędnicy, którym nie pozwolono na publiczne komentowanie i poprosili o anonimowość w celu omówienia tej delikatnej wymiany zdań, oświadczyli, że szczegółowo przedstawiony przez Izraelczyków plan nie zmienił poglądu administracji USA, że kontynuowanie operacji w Rafah naraziłoby bardzo dużą liczbę niewinnych palestyńskich cywilów. w niebezpieczeństwie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział przeprowadzenie operacji wojskowej w Rafah Pomimo ostrzeżeń prezydenta Joe Bidena Inni zachodni urzędnicy uważają, że takie postępowanie zabije więcej cywilów i zaostrzy i tak już poważny kryzys humanitarny.

Administracja Bidena stwierdziła, że ​​kontynuowanie operacji bez wiarygodnego planu ochrony ludności cywilnej może ponieść konsekwencje dla Izraela.

„W przypadku braku takiego planu nie możemy wspierać dużej operacji wojskowej w Rafah, ponieważ szkody, jakie wyrządzi, przekraczają dopuszczalne granice” – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken późnym piątkiem na Forum w Sedona, wydarzeniu, które odbyło się w Arizonie przez Amnesty International. Instytut McCaina.

Około 1,5 miliona Palestyńczyków znalazło schronienie w południowym mieście Gaza, gdzie obszar ten został zdewastowany przez wojnę, która rozpoczęła się 7 października po tym, jak bojownicy Hamasu zaatakowali Izrael, zabijając 1200 osób i biorąc około 250 zakładników.

Agencja pomocy humanitarnej ONZ oświadczyła w piątek, że jeśli Izrael przystąpi do ataku w Rafah, setki tysięcy ludzi będzie „bezpośrednio zagrożonych śmiercią”. Przygraniczne miasto jest ważnym punktem wejścia pomocy humanitarnej i jest pełne wysiedlonych Palestyńczyków, z których wielu przebywa w gęsto zaludnionych obozach.

Urzędnicy dodali, że plan ewakuacji udostępniony przez Izraelczyków w tej sprawie nie został jeszcze sfinalizowany, a obie strony zgodziły się kontynuować dyskusję na ten temat.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych osunięć ziemi w Kolumbii wzrosła do 33, w tym dzieci

Sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała w piątek reporterom, że Izraelczycy nie ujawnili Białemu Domowi „kompleksowego” planu ewentualnej operacji w Rafah. Jednakże proces ten był omawiany podczas niedawnych rozmów między Bidenem a Netanjahu, a także podczas niedawnych wirtualnych rozmów z wyższymi urzędnikami izraelskiego i amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego.

„Chcemy mieć pewność, że te rozmowy będą kontynuowane, ponieważ ważna jest ochrona życia Palestyńczyków – życia niewinnych osób” – powiedział Jean-Pierre.

Ujawnienie, że Izrael w dalszym ciągu realizuje operację w Rafah, nadeszło wraz z przybyciem w piątek dyrektora CIA Williama Burnsa do Egiptu, gdzie negocjatorzy próbują osiągnąć porozumienie. Porozumienie o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem.

Hamas analizuje najnowszą propozycję zawieszenia broni i uwolnienia zakładników przedstawioną przez mediatorów amerykańskich, egipskich i katarskich, którzy chcą uniknąć procesu w Rafah.

Publicznie naciskali na Hamas, aby zaakceptował warunki porozumienia, które doprowadziłoby do przedłużenia zawieszenia broni i wymiany izraelskich zakładników schwytanych 7 października oraz palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Hamas powiedział, że w nadchodzących dniach wyśle ​​delegację do Kairu w celu przeprowadzenia dalszych rozmów na temat oferty, ale nie określił, kiedy.

Izrael i jego sojusznicy starali się zwiększyć presję na Hamas w sprawie negocjacji w sprawie zakładników. Sygnalizowanie, że Izrael kontynuuje planowanie operacji w Rafah, może posłużyć za taktykę mającą na celu nakłonienie bojowników do sfinalizowania porozumienia.

Netanjahu powiedział na początku tego tygodnia, że ​​siły izraelskie wkroczą do Rafah, które według Izraela jest ostatnią twierdzą Hamasu. Niezależnie od tego, czy w zamian za zakładników osiągnięto porozumienie o rozejmie. Wydaje się, że jego oświadczenia miały na celu uspokojenie jego krajowych partnerów rządzących i nie było jasne, czy będą miały one jakikolwiek wpływ na jakiekolwiek porozumienie osiągnięte z Hamasem.

Blinken odwiedził w tym tygodniu region, w tym Izrael, i nazwał najnowszą propozycję „niezwykle hojną” i stwierdził, że „nadszedł czas na działanie”.

READ  Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

W piątek w Arizonie Blinken powtórzył swoje uwagi, które wygłosił wcześniej w tym tygodniu, że „jedyną rzeczą stojącą między ludnością Gazy a zawieszeniem broni jest Hamas”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *