Izrael zgadza się na wymianę więźniów i zakładników i czeka na reakcję Hamasu, twierdzi analityk CNN

Carlos Garcia Rollins – Reuters

Demonstranci wzywają do uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas podczas protestu w Tel Awiwie, 17 marca 2024 r.CNN

Izrael zgodził się na amerykańską propozycję wymiany więźniów i zakładników, która uwolniłaby około 700 więźniów palestyńskich, w tym 100 odsiadujących wyroki dożywocia za zabicie obywateli Izraela, w zamian za uwolnienie 40 izraelskich zakładników, podał w niedzielę Kan News stowarzyszony z CNN, cytując Izrael sieć telewizyjna. Wyższy urzędnik izraelski.

Wcześniej w weekend analityk CNN Barak Ravid, cytując anonimowego izraelskiego urzędnika, powiedział: ćwierkanie Izrael zgodził się na amerykańską „propozycję pomostową” dotyczącą liczby więźniów palestyńskich, którzy mają zostać uwolnieni za każdego zakładnika przetrzymywanego przez Hamas.

Według Rapida Izrael zgodził się na propozycję przedstawioną przez dyrektora CIA Billa Burnsa. Burns przebywał w Doha w Katarze, gdzie Hamas i Izrael prowadzą rozmowy za pośrednictwem mediatorów.

Rapid powiedział, że delegacje czekają teraz na odpowiedź Hamasu.

Źródło dyplomatyczne zaznajomione ze sprawą potwierdziło CNN dokładność informacji Ravida, stwierdziło jednak, że nadal pozostają nierozstrzygnięte kwestie, w tym napływ pomocy i „izraelskie przemieszczenie wojskowe” do Gazy.

CNN skontaktowało się z urzędnikami Izraela i Hamasu w sprawie statusu rozmów.

Najnowsza propozycja przedstawiona przez Hamas w tym miesiącu wzywa do uwolnienia od 700 do 1000 palestyńskich więźniów. Izrael w tamtych czasach Opisz żądania Jako „śmieszne” i „śmieszne”.

Kan News podał, że według tego urzędnika Izrael jest gotowy na „duże ustępstwa, aby umożliwić powrót porwanych ludzi do ojczyzny”.

Oczekuje się, że porozumienie, jeśli do niego dojdzie, będzie wieloetapowe. W pierwszej fazie Hamas zaproponował uwolnienie zakładników – w tym izraelskich żołnierzy – osób starszych, chorych i rannych. Uważa się, że liczba ta wynosi około 40 z około 100 zakładników, którzy wciąż żyją.

READ  Koniec ery w Rosji, w której sankcje i zachodnie firmy flirtują z ucieczką

Dyrektor Mossadu David Barnea wraz z izraelską delegacją wysokiego szczebla ds. bezpieczeństwa odwiedzili w tym tygodniu Doha dwa razy w celu rozmów.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia.

Abel Alvarado z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *