Izraelskie czołgi wojskowe przejeżdżają w pobliżu granicy ze Strefą Gazy 3 grudnia 2023 r., pośród trwających bitew między Izraelem a zbrojnym ruchem Hamasu.
Menachem Kahane | AFP | Obrazy Getty’ego
Minister obrony Yoav Galant przedstawił w czwartek swoje plany dotyczące kolejnej fazy wojny Izraela w Gazie oraz wizję przyszłego układu, w ramach którego enklawa zarządzana przez organ palestyński będzie znajdowała się pod ogólną kontrolą izraelskiego bezpieczeństwa.
Powiedział, że armia oprze swoją strategię na nowym, bardziej ukierunkowanym podejściu w północnej części Strefy Gazy i ciągłym pościgu za przywódcami Hamasu na południu.
Oświadczenie to nadeszło w czasie, gdy Izrael w dalszym ciągu ograniczał swoje siły w Gazie, aby umożliwić tysiącom żołnierzy rezerwy powrót do pracy po rosnących naciskach międzynarodowych, aby przeszli na mniej intensywne operacje bojowe.
„W północnym regionie Strefy Gazy zastosujemy nowe podejście bojowe, zgodnie z osiągnięciami wojskowymi na miejscu” – oznajmiło biuro Gallanta w oświadczeniu, stwierdzając, że ustaliło wytyczne odzwierciedlające wizję Gallanta na kolejne etapy wojny. wojna. .
Powiedział, że operacje obejmą naloty, burzenie tuneli, ataki powietrzne i naziemne oraz operacje sił specjalnych.
Na oblężonym południu enklawy, gdzie obecnie żyje większość z 2,3 miliona mieszkańców Gazy, wielu w namiotach i innych prowizorycznych schronieniach, operacja będzie w dalszym ciągu mieć na celu wyeliminowanie przywódców Hamasu i uratowanie izraelskich zakładników.
„Będzie to kontynuowane tak długo, jak uzna to za konieczne” – stwierdzono w oświadczeniu.
Izrael rozpoczął atak na Gazę po ataku przeprowadzonym 7 października przez bojowników Hamasu, w wyniku którego według izraelskich szacunków zginęło około 1200 osób w społecznościach w pobliżu Gazy i wzięto około 240 zakładników.
Według palestyńskich władz ds. zdrowia w ataku zginęło ponad 22 000 osób, większość mieszkańców zmusiła do opuszczenia domów i zamieniła znaczną część Gazy w gruzy.
W Gazie nie ma izraelskich cywilów
Po wojnie Gallant powiedział, że Hamas nie będzie już kontrolował Gazy i że Izrael zachowa operacyjną swobodę działania, a wielonarodowa grupa zadaniowa pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych we współpracy z Unią Europejską i partnerami regionalnymi zajmie się rekultywacją Strefy.
Wykluczył jednak powrót izraelskich osiedli w Gazie, z których wycofali się w 2005 roku, twierdząc, że nie będzie izraelskiej obecności cywilnej i że Strefą będą rządzić ciała palestyńskie.
Dodał: „Mieszkańcy Gazy są Palestyńczykami i dlatego organy palestyńskie przejmą na siebie odpowiedzialność, pod warunkiem że nie będzie żadnych wrogich działań ani gróźb wobec państwa Izrael”.
Izrael przekaże „informacje umożliwiające prowadzenie operacji cywilnych” i ze względów bezpieczeństwa będzie w dalszym ciągu kontrolować towary wprowadzane do Gazy.
Gallant powiedział, że Izrael kontynuuje dialog w sprawie tymczasowych i długoterminowych rozwiązań z Egiptem, który określił jako „głównego gracza”, ale nie podał szczegółów.
Premier Benjamin Netanjahu jak dotąd opierał się określeniu jasnej wizji przyszłości Gazy, ale wykluczył rolę Autonomii Palestyńskiej – organu utworzonego na mocy 30-letnich porozumień z Oslo i sprawującego ograniczone rządy w Strefie. Zajęty Zachodni Brzeg.
Oświadczenie Gallanta nie dostarczyło żadnych szczegółów na temat rodzaju organu palestyńskiego, jaki według niego ma administrować Gazą, ale stwierdził, że podmiot ten „będzie polegał na możliwościach istniejącego mechanizmu administracyjnego (komitety cywilne) w Gazie – niewrogich podmiotach lokalnych”.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.