Aktualizacje na żywo z wojny rosyjsko-ukraińskiej: Dwóch zabitych przez rosyjskie bombardowania w Chersoniu

Ukraińskie władze i krajowe organizacje charytatywne mają udokumentowane osiągnięcia w radzeniu sobie z kryzysami, a ich z trudem zdobyte umiejętności – czasami nieobecne w krajach dotkniętych klęskami żywiołowymi – w reagowaniu na zniszczenie tamy na rzece Dniepr można uznać za działania humanitarne. mówią przywódcy.

Państwowa służba ratunkowa, która twierdzi, że uratowała prawie 2000 osób z bezpośredniej strefy powodziowej, odpowiedziała na tysiące rosyjskich ataków rakietowych, odkąd Moskwa rozpoczęła całkowitą inwazję 15 miesięcy temu. Ratowali cywilów, gasili pożary i pomagali w ewakuacji.

Jest też sieć grup ochotników, która od czasu inwazji szybko się rozrosła, a wiele osób chce wyrazić solidarność z wysiłkiem wojennym.

Nie tylko ludzie udowadniają swoją wytrzymałość.

Infrastruktura transportowa Ukrainy również została zakłócona podczas konfliktu, pomimo wielu bezpośrednich ataków – a transport może być krytycznym czynnikiem w każdej reakcji na katastrofę. Kiedy we wtorek przerwano zaporę Nova Kakhovka, rządowi udało się ewakuować koleją ludzi z zalanego obszaru do miasta Mikołajów.

„Lokalne społeczeństwo obywatelskie, władze, sektor prywatny – tych rzeczy nie docenia się w czasie kryzysu” – powiedział Jan Egeland, sekretarz generalny Norweskiej Rady ds. Uchodźców i były koordynator ds. pomocy humanitarnej ONZ. „Oni są pierwsi na miejscu”.

Pan Egeland powiedział, że Ukraina ma „więcej logistyki, więcej wyszkolonego personelu, więcej dostępnych na rynku” do pracy humanitarnej.

W czwartek prezydent kraju Wołodymyr Zełenski wezwał do szerszej globalnej reakcji na zniszczenie tamy, która spowodowała spływ wody ze zbiornika w dół rzeki. Według Jensa Laerke, rzecznika Biura ds.

Przeprowadzenie ewakuacji i zapewnienie czystej wody należą do najpilniejszych potrzeb w strefie powodziowej, ale zadanie było złożone. Siły rosyjskie na wschodnim brzegu Dniepru nadal ostrzeliwują tereny kontrolowane przez Ukrainę. Wystąpiła również niechęć niektórych mieszkańców, którzy przeżyli miesiące okupacji, po których nastąpiły miesiące ataków, do wyjazdu.

READ  Komentarze Macrona zbijają z tropu wysokiego rangą tajwańskiego urzędnika

Wiele osób mieszkających w pobliżu brzegu rzeki było w podeszłym wieku, cierpiących na zły stan zdrowia i niepełnosprawności, powiedziała Selina Kozakijevic, dyrektor regionu Ukrainy w międzynarodowej organizacji humanitarnej CARE.

„Wiele osób nadal odmawia opuszczenia swoich domów, nawet jeśli są zalane” – powiedziała. „To są populacje, które były tam od początku konfliktu”.

Nawet po ustąpieniu powodzi ludzie, którzy zdecydują się zostać, mogą być narażeni na inne niebezpieczeństwa przez miesiące lub lata, w tym zanieczyszczenie wody i miny lądowe, które zbłądziły z ich pierwotnych lokalizacji.

Ukraińskie grupy pomocowe, podobnie jak większość międzynarodowych organizacji humanitarnych działających na Ukrainie, składają się głównie z obywateli, którzy mają tę przewagę, że znają język, rozumieją kraj i często dobrze znają dotknięty obszar.

Jednak ukraińscy respondenci z najbliższego sąsiedztwa często stają przed dodatkowym wyzwaniem związanym z tą samą katastrofą, na którą reagują.

Nawet najlepiej przygotowane kraje często mają trudności z samodzielnym zarządzaniem poważnymi katastrofami, powiedział Egeland. Przytoczył Turcję jako przykład kraju z silnym sektorem gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych, który mimo to znajdował się pod silną presją, aby poradzić sobie ze skutkami trzęsienia ziemi w lutym, w którym zginęło prawie 60 000 osób.

Wiele zależy od pieniędzy.

Kraje dotknięte katastrofą potrzebują pomocy finansowej, aby zaradzić bezpośredniemu kryzysowi, a następnie zapewnić długoterminowe wsparcie. Pod tym względem międzynarodowa widoczność, jaką wojna już przyniosła Ukrainie, ułatwiła grupom pomocowym zbieranie pieniędzy.

Aby zwrócić uwagę na inne kryzysy, w których duża liczba ludzi została zmuszona do opuszczenia swoich domów, NRC ogłosiło w zeszłym tygodniu Lista opublikowana Jeden z dziesięciu najbardziej zaniedbanych kryzysów związanych z przesiedleniami na świecie. Wszystkie 10 krajów znajdowało się w Afryce lub Ameryce Łacińskiej, z Burkina Faso na szczycie listy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *