Moskwa mówi, że rosyjski okręt wojenny ściga amerykańską łódź podwodną w pobliżu Wysp Pacyfiku

Moskwa poinformowała w sobotę, że rosyjski niszczyciel przeciw okrętom podwodnym ścigał amerykański okręt podwodny w pobliżu Wysp Kurylskich, zmuszając go do opuszczenia wód terytorialnych kraju. Napięcia wokół Ukrainy.

Poproszony przez AFP o komentarz rzecznik Pentagonu powiedział: „Zdajemy sobie sprawę z doniesień prasowych o rzekomym incydencie z marynarką na Oceanie Spokojnym. W tej chwili nie możemy potwierdzić szczegółów tych doniesień”.

W sobotę wysoki rangą urzędnik administracji powiedział, że nie ma dodatkowych informacji na temat rzekomego incydentu.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że podczas planowanych ćwiczeń wojskowych niszczyciel marszałek Szaposznikow odkrył okręt podwodny amerykańskiej marynarki wojennej typu Virginia na rosyjskich wodach terytorialnych w pobliżu Wysp Kurylskich na Północnym Pacyfiku.

Kiedy okręt podwodny zignorował prośby o wynurzenie się, załoga fregaty użyła „odpowiednich środków” i amerykański okręt podwodny odpłynął z pełną prędkością, podało ministerstwo, nie podając dalszych szczegółów.

Ministerstwo poinformowało również, że w związku z incydentem wezwało amerykańskiego attache obrony w Moskwie.

„W związku z naruszeniem granicy państwowej z Federacją Rosyjską przez okręt podwodny amerykańskiej marynarki wojennej attache obrony w ambasadzie USA w Moskwie został wezwany do rosyjskiego ministerstwa obrony” – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Kuryle, położone na północ od japońskiej wyspy Hokkaido, znajdują się pod kontrolą Moskwy od czasu, gdy pod koniec II wojny światowej zostały zajęte przez wojska sowieckie. Do wypadku doszło w pobliżu Wyspy Kurylskiej w Europie.

Doszło do eskalacji napięć między Rosją a Zachodem, które widziały, jak Moskwa otaczała Ukrainę z trzech stron z ponad 100 000 żołnierzy, a Waszyngton ostrzegał, że inwazja na pełną skalę może rozpocząć się „każdego dnia”.

W sobotę prezydent Rosji Władimir Putin potępił te zarzuty jako „prowokację”.

Prezydent USA Joe Biden ostrzegł Putina W sobotę Stany Zjednoczone zapowiedziały, że w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę Stany Zjednoczone „zareagują zdecydowanie i nałożą szybkie i wysokie koszty”. Ostrzeżenie pojawia się, gdy amerykańscy urzędnicy mówią, że może rozpocząć się rosyjska inwazja.Kiedy. „

READ  Aktualizacja na żywo z Ukrainy: Rosja zdobywa terytorium, straty zbierają żniwo

Wraz z eskalacją rosyjskiej armii na granicy z Ukrainą, Biden zapewnił w rozmowie telefonicznej z Putinem, że inwazja „spowoduje powszechne cierpienie ludzkie i obniży prestiż Rosji”.

Departament Stanu USA ma Komenda Personel nieratunkowy opuszcza ambasadę USA w Kijowie na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *