Oblężenie na granicy kanadyjsko-amerykańskiej trwa, a protesty nasilają się

Windsor, Ontario (AB) – W sobotę protestujący przeciwko nakazom szczepień Govt-19 i innym ograniczeniom wycofali swoje pojazdy z głównego amerykańsko-kanadyjskiego mostu granicznego, ale zablokowali dostęp, gdy inne demonstracje nasiliły się w miastach w całej Kanadzie, w tym w stolicy. Powiedział, że czekają na więcej funkcjonariuszy, zanim zakończą coś, co określili jako nielegalną okupację.

Napięty pat na Ambassador Bridge łączącym Detroit i Windsor w Ontario osłabł wkrótce po tym, jak kanadyjska policja zmusiła protestujących do przesunięcia ciężarówek, których użyli do zablokowania wjazdu na ruchliwe przejście międzynarodowe.

Ale protestujący ponownie zebrali się w pobliżu – z posiłkami – i odcięli dostęp od strony kanadyjskiej w późną sobotę, blokując ruch i handel na szósty dzień.

W Ottawie zespoły protestujących rozrosły się do 4000 demonstrantów. W miniony weekend miasto zobaczyło głośną muzykę, gdy ludzie zgromadzili się w centrum miasta, gdzie od końca stycznia obozowali protestujący przeciwko szczepionkom.

Protesty na moście, w Ottawie i gdzie indziej odbiły się echem od kraju z podobnie zainspirowanymi konwojami we Francji, Nowej Zelandii i Holandii, a Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA ostrzegł, że konwoje ciężarówek mogą działać w Stanach Zjednoczonych.

Były minister w rządzie kanadyjskiego premiera Justina Trudeau podjął nadzwyczajne działania przeciwko swoim byłym odpowiednikom federalnym oraz prowincji i miastu za niekończenie protestów.

Miniatura wideo z YouTube

„Co zaskakujące, to nie tylko Ottawa. To stolica kraju ”- napisała na Twitterze Catherine McKenna. „Ale nikt – miasto, prowincja czy rząd federalny nie może współpracować, aby zakończyć tę nielegalną okupację. To straszne… Skoordynuj swoje działania. Teraz”.

Trudeau nazwał protestujących „marginesami” kanadyjskiego społeczeństwa, a zarówno federalni, jak i prowincjonalni przywódcy twierdzą, że nie mogą dyktować, co powinna zrobić policja.

„Obawy o bezpieczeństwo – wynikające z agresywnego, nielegalnego zachowania wielu protestujących – mają ograniczone umiejętności egzekwowania prawa przez policję” – podała policja w Ottawie w oświadczeniu pod koniec soboty.

READ  Huragan Ian: liczba ofiar śmiertelnych na Florydzie wzrasta do 67 Teraz niektóre społeczności są „niezidentyfikowane”.

Policja w Ottawie poinformowała, że ​​wspólne centrum dowodzenia jest obecnie tworzone we współpracy z prowincjonalną policją Ontario i Królewską Kanadyjską Policją Konną.

Policja opublikowała oświadczenie, zanim policja „ufortyfikowała” demonstrację przed nielegalną okupacją i planem zakończenia demonstracji.

Burmistrz Ottawy Jim Watson ogłosił w zeszłym tygodniu stan wyjątkowy w stolicy, gdzie setki ciężarówek zaparkowały przed budynkami parlamentu, a protestujący ustawili małe toalety przed pasem samochodowym Trudeau przed gabinetem premiera.

Otoczony przez dziesiątki oficerów w Windsor, mężczyzna z napisem „Montet Freedom” i „Trump 2024” pomalował swój pojazd, gdy inni zaczęli usuwać mały, pokryty smołą obóz od wejścia na most. „Wolność!” Aby podnieść okrzyki i okrzyki, kierowca ciężarówki zadął w klakson.

Ale setki przybyły, aby wzmocnić tłum i zderzyły się czołowo z policją, wymachując flagami i krzycząc za dwoma blokami. Chociaż nie było widocznych kolizji fizycznych, tłum nadal blokował drogę do mostu, a ruch nie wznowił się aż do wieczora.

Policja Windsor napisała na Twitterze, że nie dokonano żadnych aresztowań, ale wezwała ludzi do trzymania się z dala od mostu: „Doceniamy współpracę protestujących w tej chwili i nadal będziemy koncentrować się na pokojowym rozwiązaniu protestu”. Przejdź do treści! ”

Demonstracja Daniel Kos powiedział nieco przed tym, jak policja stwierdziła, że ​​demonstracja zakończyła się sukcesem w zwróceniu uwagi na żądania usunięcia rozkazów Govit -19 i ucichła.

„To była korzystna wygrana” – powiedziała Cass. „Epidemia teraz ustępuje, mogą usuwać rozkazy, wszystkie rozkazy, wszyscy są szczęśliwi. Rząd postępuje słusznie, wszyscy protestujący są szczęśliwi.

Dzień wcześniej sędzia nakazał zakończenie oblężenia Głównie pickupy i samochody, a Ontario Premier Duck Fort ogłosił stan wyjątkowy, który pozwoliłby każdemu, kto nielegalnie blokuje drogi, mosty, chodniki i inną ważną infrastrukturę, zapłacić grzywnę w wysokości do 100 000 dolarów kanadyjskich i do roku więzienia .

READ  Trzech rannych w strzelaninie do Six Flags Great America w Illinois

Federalny minister ds. innowacji Francois-Philippe Champagne napisał w sobotę na Twitterze, że „nielegalne blokady wpływają na handel, łańcuchy dostaw i produkcję. Wpływają na kanadyjskie rodziny, pracowników i firmy. „Te oblężenia muszą zostać zatrzymane.”

Ambassador Bridge to najbardziej ruchliwe przejście granicy amerykańsko-kanadyjskiej, które odpowiada za 25% całego handlu między tymi dwoma krajami, a zakłady samochodowe po obu stronach są zmuszone w tym tygodniu zamknąć lub ograniczyć produkcję. Ta sytuacja miała miejsce w czasie, gdy branża już walczyła o utrzymanie produkcji w obliczu braku zainfekowanych chipów komputerowych i innych zakłóceń w łańcuchu dostaw.

W Ottawie 31-letnia Stephanie Ravensberg powiedziała, że ​​od początku walki wspierała ciotkę i wujka na ulicach. Sprzeciwia się wymogom szczepień i masek i powiedział, że ważne jest, aby dzieci w wieku szkolnym widziały twarze i emocje swoich przyjaciół.

„Chcemy mieć prawo wyboru” – powiedział Ravensberg. „Chcemy mieć prawo do robienia tego, co mogą zrobić wszyscy inni”.

Policja w stroju bojowym w sobotę szturmowała wiec, usuwając setki protestujących ciężarówkami. Niektórzy później skandowali „liberte”, „wolność” po francusku.

„Absolutnie nie do przyjęcia”, napisał na Twitterze Lawrence McCauley, kanadyjski minister ds. weteranów. „To zachowanie jest rozczarowujące i wzywam protestujących do poszanowania naszych pomników”.

Po drugiej stronie kraju protestujący zakłócili operacje na innym przejściu granicznym między Surrey, Kolumbią Brytyjską i samolotem Waszyngtonu, ale nie zostało to zatrzymane, powiedzieli urzędnicy. Zamknięto dwa przejścia graniczne w Albercie i Manitobie.

Podczas gdy protestujący odrzucają zamówienia na szczepionki dla kierowców ciężarówek i inne ograniczenia związane z COVID-19, wiele kanadyjskich środków ochrony zdrowia publicznego, takich jak zasady dotyczące masek i paszporty szczepień w celu wejścia do restauracji i teatrów, już spada wraz ze spadkiem rosnącego poziomu Omigronu.

Kontrole epidemii są bardziej rygorystyczne niż w Stanach Zjednoczonych, ale Kanadyjczycy w dużej mierze je poparli. Większość Kanadyjczyków jest zaszczepiona, a śmiertelność COVID-19 jest o jedną trzecią wyższa niż w Stanach Zjednoczonych.

READ  Greg Robinson niechętnie naprawia Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA

Zainspirowane kanadyjskimi protestami protesty przeciwko kontroli epidemii miały miejsce w sobotę w niektórych częściach Europy..

Co najmniej 500 pojazdów w kilku konwojach próbowało wjechać do Paryża głównymi arteriami, ale zostali zatrzymani przez policję. Bilety otrzymało ponad 200 kierowców, a co najmniej dwóch zatrzymano na Placu Centralnym za przechwycenie noży, młotków i innych przedmiotów.

Policja rzuciła bomby dymne na kilku, którzy demonstrowali na Champs Elysees Avenue w sprawie policyjnego nakazu. Fotograf Associated Press został uderzony w głowę butlą z gazem, gdy policja nie była w stanie zapanować nad tłumem.

Tymczasem w Holandii dziesiątki ciężarówek i innych pojazdów, od kampera po samochód, przyjechały do ​​Hagi i zablokowały wejście do zabytkowego kompleksu parlamentu. Protestujący maszerowali, niosąc transparent z napisem „Miłość i wolność, bez dyktatury” w języku niderlandzkim.

Na początku tego tygodnia w Nowej Zelandii protestujący maszerowali na terenie Parlamentu w konwoju samochodów i ciężarówek. Po początkowych próbach ich usunięcia zakończyły się fizycznymi starciami, policja opuściła ręce.

Marszałek parlamentu Trevor Mallard nakazał w piątek swoim pracownikom włączyć zraszacze na trawniku i puścić melodie Barry’ego Manilo. A w latach 90. hit „McCarena” na głośniki i nękał ich. Protestujący odpowiedzieli, grając własne piosenki, w tym „We’re Not Going To Take It” Twisted Sister.

____

Gospodarz mieszkał w Windsor i Gillies Toronto. Wkład: Ted Shafri z Ottawy w Ontario. Thomas Adamson z Paryża i Nick Perry z Wellington w Nowej Zelandii przyczynili się do powstania historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *