Mężczyzna umiera na dżumę w Nowym Meksyku: urzędnicy ds. zdrowia

Urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że pierwsza ofiara śmiertelna człowieka w Nowym Meksyku od 2020 r. to śmierć spowodowana dżumą.

Departament Zdrowia Nowego Meksyku powiedział, że mężczyzna mieszkający w hrabstwie Lincoln, położonym w południowo-wschodniej części stanu, przed śmiercią był hospitalizowany. Komunikat prasowy Zeszły tydzień.

Nie były dostępne żadne inne informacje na jego temat, w tym jego imię i nazwisko, wiek, rasa/pochodzenie etniczne.

Dżumę można leczyć powszechnie dostępnymi antybiotykami, a jeśli pacjent wcześnie zwróci się o pomoc lekarską, szanse na całkowite wyleczenie są duże. CDC.

NMDOH powiedział, że personel skontaktuje się z mieszkańcami okolicy i przeprowadzi ocenę oddziaływania na środowisko w społeczności, aby określić ryzyko.

Według departamentu zdrowia ostatni przypadek dżumy ludzkiej w stanie miał miejsce w 2021 r. u mieszkańca hrabstwa Torrance. W 2020 r. odnotowano cztery przypadki u ludzi, w tym jeden w hrabstwie Santa Fe, dwa w hrabstwie Torrance i przypadek śmiertelny w hrabstwie Rio Arriba.

Na niedatowanym zdjęciu pokazany jest komputerowy diagram bakterii dżumy.

Stock Photo/Getty Images

Chociaż dżuma często kojarzy się z śmiercią milionów Europejczyków w średniowieczu, nie była to choroba wyniszczona, powiedziała ABC News stanowa lekarz weterynarii zdrowia publicznego, dr Erin Phipps.

„To ta sama bakteria, która spowodowała czarną śmierć, która zgładziła Europejczyków, i tak naprawdę nadal tam jest. Nadal się rozprzestrzenia” – powiedział.

Dżuma to choroba wywoływana przez bakterię Yersinia pestis. Według naukowców występuje naturalnie w zachodnich Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza na obszarach wiejskich i półwiejskich w Arizonie, Kolorado, Nowym Meksyku i Utah. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Często atakuje dzikie gryzonie, w tym myszy leśne, wiewiórki skalne, wiewiórki ziemne, szczury, pieski preriowe i wiewiórki. Człowiek może zarazić się tą chorobą poprzez ukąszenie gryzonia będącego nosicielem bakterii lub poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zakażonym dżumą, do którego zaliczają się także zwierzęta domowe.

READ  ANC upadła, a Jacob Zuma upadł po wyborach w Republice Południowej Afryki

Phipps powiedział, że istnieją trzy rodzaje dżumy: dżuma dymienicza, której towarzyszą powiększone węzły chłonne zwane dymienicami; dżuma posocznicowa, która pojawia się, gdy bakterie przedostają się do krwioobiegu; i dżuma płucna, gdy infekcja przedostaje się do płuc.

Inne objawy to zwykle ból głowy, gorączka, dreszcze i osłabienie.

„Dżuma dymienicza składa się z powiększonych węzłów chłonnych, w przeciwnym razie występują objawy [of plague] Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób” – powiedział Phipps. „To niektóre z wyzwań. Ponieważ jest to rzadkie zjawisko, nie zawsze jest ono na radarze ludzi.”

Dlatego tak ważne jest uzyskanie diagnozy od przeszkolonego lekarza, powiedział.

Według Phippsa przed wprowadzeniem antybiotyków dwie trzecie osób zakażonych dżumą zmarło z powodu tej choroby. Obecnie około 10% ludzi umiera z powodu dżumy – dodał.

Aby zmniejszyć ryzyko zarazy, NMDOH zaleca czyszczenie obszarów, w których żyją gryzonie w pobliżu domu, zapobieganie wędrówce zwierząt domowych i polowaniu, trzymanie karmy dla zwierząt domowych z daleka od przyciągania gryzoni oraz trzymanie siana i drewna z dala od domu w jak największym stopniu.

Zdjęcie: Tutaj widać niedatowany diagram komputerowy bakterii dżumy.

Na niedatowanym zdjęciu pokazany jest komputerowy diagram bakterii dżumy.

Stock Photo/Getty Images

Dodatkowo, natychmiast udaj się do weterynarza z chorym zwierzęciem i porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli masz niewyjaśnione objawy choroby.

„Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy [plague] To nie jest choroba przeszłości” – powiedział Phipps. „Każdego roku odnotowujemy przypadki w zachodnich Stanach Zjednoczonych. Wierzymy, że zwiększając świadomość, możemy zachęcić do wczesnej diagnozy i przestrzegania zaleceń.”

Dodał: „Nie ma się czym zbytnio martwić, ale upewnienie się, że jest to na radarze, pomoże… ludziom podjąć działania, jeśli mieszkają na dzikich obszarach lub w pobliżu dzikich gryzoni, zwłaszcza ze zwierzętami domowymi i zewnętrznymi”.

Wiadomość o śmierci mężczyzny w Nowym Meksyku nadeszła miesiąc po tym, jak mieszkaniec Oregonu zaraził się zarazą, prawdopodobnie od swojego kota. Władze odpowiedzialne za zdrowie W stanie.

READ  Strzelanie do młodych delfinów: władze centralne i lokalne aresztują 2 w związku ze strzelaniem do raperów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *