Wczesne elementy składowe Galaktyki Drogi Mlecznej, nazwane przez naukowców Shakti i Shiva

Najwcześniejsze „cegiełki” naszej galaktyki Drogi Mlecznej noszą nazwy Shakti i Shiva (reprezentacja).

Nowe Delhi:

Według nowych badań najwcześniejsze „cegiełki” naszej Galaktyki Drogi Mlecznej zostały zidentyfikowane 12–13 miliardów lat temu, czyli bardzo blisko czasu, w którym zaczęły powstawać pierwsze galaktyki we Wszechświecie.

Nadając tym grupom gwiazd nazwy „Shakti” i „Shiva”, astronomowie stwierdzili, że odkrycia sprowadzają się do „znalezienia śladów wczesnego osadnictwa, które rozwinęło się w duże, dzisiejsze miasto”.

Zdaniem naukowców Droga Mleczna powstała w wyniku połączenia mniejszych galaktyk, ustępując miejsca „znacznie większym elementom budulcowym”.

Wyjaśnili, że gdy galaktyki zderzają się, a ich populacje gwiazd łączą się, większość gwiazd zachowuje bardzo podstawowe właściwości, które są bezpośrednio powiązane z prędkością i kierunkiem ich galaktyki macierzystej.

W badaniu opublikowanym w The Astrophysical Journal zespół badawczy z niemieckiego Instytutu Astronomii Maxa Plancka przeanalizował zbiory danych gwiazd i odkrył, że gwiazdy w łączących się galaktykach gromadzą się przy dwóch określonych energiach i momencie pędu, czyli stosunkach. Zmienia się prędkość obrotowa obracającego się obiektu. Powstały dwie różne konstelacje – „Shakti” i „Shiva”.

Współautorka badania, Kyathi Malhan, nazwała te dwie struktury Shakti i Shiva, przy czym ta ostatnia jest głównym bóstwem hinduizmu, a pierwsza kobiecą mocą kosmiczną, często przedstawianą jako żona Shivy.

Naukowcy odkryli, że „podobnie myślące” gwiazdy tworzące Shakti i Shiva i pochodzące z dwóch różnych galaktyk mają większy moment pędu w porównaniu do gwiazd w centrum Drogi Mlecznej.

Zespół stwierdził, że zaobserwowany wysoki moment pędu jest zgodny z gromadami gwiazd należącymi do oddzielnych galaktyk powiązanych z Drogą Mleczną.

Ponadto wszystkie te gwiazdy miały niską zawartość metali, co wskazuje, że powstały dawno temu. Wyjaśnili, że niedawno powstałe gwiazdy zawierają więcej pierwiastków metali ciężkich.

Dlatego też ich energia i moment pędu, a także niska zawartość metali sprawiają, że „Shakti” i „Shiva” są dobrymi kandydatami na niektóre z najwcześniejszych przodków naszej Drogi Mlecznej – twierdzą naukowcy.

READ  Wypróbowaliśmy nowe narzędzie Apple SOS, gdy nie masz usługi komórkowej

„Shakti i Siva reprezentują dwie, które połączyły się przy dużym przesunięciu ku czerwieni – być może 12 gigalat temu – być może ostatnim wydarzeniem w protogalaktyce przed rozpoczęciem formowania się dysku” – napisali w swoim badaniu. Giga rok to jeden miliard lat.

Shakti i Shiva mogą być pierwszymi dwiema kombinacjami w sercu Drogi Mlecznej, która rozpocznie swój rozwój w kierunku masywnej galaktyki, powiedział współautor badania Hans-Walter Riggs z Instytutu Astronomii Maxa Plancka.

Do swojej analizy naukowcy wykorzystali dane dostarczone przez satelitę Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej i połączyli je ze zbiorami danych gwiazd z amerykańskiego przeglądu Sloan Digital Sky Survey, które zawierają szczegółowe informacje na temat składu chemicznego gwiazd.

Uruchomiony w 2013 roku zbiór danych Gaia obejmuje obecnie pozycje, zmiany pozycji i odległości dla prawie 1,5 miliarda gwiazd w naszej galaktyce, co czyni go idealnym zbiorem danych dla tego rodzaju „archeologii galaktyk wielkich zbiorów danych” – stwierdził zespół.

(Poza nagłówkiem, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *