Juno właśnie wykonała jedne z najlepszych i najczystszych zdjęć Io: ScienceAlert

1 marca 2023 roku sonda NASA Juno przeleciała obok księżyca Jowisza Io, zbliżając się na odległość 51 500 kilometrów (32 030 mil) od najgłębszego i trzeciego co do wielkości z czterech księżyców Galileusza.

Oszałamiające nowe zdjęcia przedstawiają najlepszy i najbliższy widok wulkanicznego księżyca naszego Układu Słonecznego od czasu, gdy misja New Horizons przeleciała przez system Io i system Jowisza w 2006 roku w drodze do Plutona.

Cleary, Io wciąż wygląda jak pizza. Cętkowana i kolorowa powierzchnia pochodzi z aktywności wulkanicznej, z setkami otworów wentylacyjnych i kalder na powierzchni tworzących różnorodne cechy.

Wulkaniczne pióropusze i lawa płynąca po powierzchni pojawiają się we wszystkich kolorach, od czerwieni i żółci po pomarańcz i czerń. Niektóre „rzeki” lawy rozciągają się na setki kilometrów.

W swojej rozszerzonej misji Juno okrążyła Jowisza 49 razy i jest w drodze do zbadania kilku księżyców Jowisza.

Ten ostatni przelot Io był trzecim z dziewięciu przelotów wulkanicznego księżyca w ciągu następnego roku, wyznaczając pierwszy przelot wulkanicznego księżyca. grudzień 2022 r.

Zbliżający się przelot w przyszłym roku, 3 lutego 2024 roku, znajdzie się w odległości 1500 km (930 mil) od Io.

Jason Perry, ekspert ds. monitorowania Io, który pracował z zespołami obrazowania Cassini, Galileo i HiRISE — powiedział na Twitterze Pierwsze spojrzenie na te zdjęcia pokazuje pewne subtelne zmiany w porównaniu z obrazami z New Horizons.

„Zmiany na powierzchni są bardzo niewielkie, ale są co najmniej dwie” – napisał Perry. „Pierwszy to mały strumień ze wschodniego krańca East Jirou. To jest [volcanic] Najpierw hotspot Nowe Horyzonty oglądane Wśród małego wybuchu. Nadal aktywny według Juno Jerome’a.

READ  Specjalna misja Ax-1 ma pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do soboty, odkładając kolejny start astronautów SpaceX na 26 kwietnia

Jovian InfraRed Auroral Mapper (JIRAM) to podwójny instrument składający się z kamery i spektrografu, które dzielą ten sam teleskop.

Berry powiedział, że inne dane pokazują krater w kształcie misy Choros Patera. „Czerwona materia na Io wskazuje na obecność S3-S4, krótkołańcuchowej siarki, która musi być regularnie uzupełniana w wyniku aktywności wulkanicznej w wysokiej temperaturze” – wyjaśnił.

JunoCam to wysokiej rozdzielczości instrument światła widzialnego, który w rzeczywistości nie jest częścią podstawowego ładunku naukowego statku kosmicznego.

Zawarta w misji jako kamera świadomości społecznej, jej obrazy są przetwarzane przez członków społeczeństwa, z których wielu aktywnie przetwarza obrazy Juno od czasu jej przybycia na Jowisza w 2016 roku.

Jednak z obfitością JunoCam Obrazy, Okazuje się, że zdjęcia były również wykorzystywane do celów naukowych.

Zdjęcia tutaj z Andrzej SzczęścieI Kevin M. Gill ASkrót II Jasona Perry’ego.

Następne spotkanie Juno z Io odbędzie się podczas Peregov 51 16 maja 2023 roku w odległości 35 000 km.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez wszechświat dzisiaj. Przeczytać Oryginalny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *