Juno właśnie wykonała jedne z najlepszych i najczystszych zdjęć Io: ScienceAlert

1 marca 2023 roku sonda NASA Juno przeleciała obok księżyca Jowisza Io, zbliżając się na odległość 51 500 kilometrów (32 030 mil) od najgłębszego i trzeciego co do wielkości z czterech księżyców Galileusza.

Oszałamiające nowe zdjęcia przedstawiają najlepszy i najbliższy widok wulkanicznego księżyca naszego Układu Słonecznego od czasu, gdy misja New Horizons przeleciała przez system Io i system Jowisza w 2006 roku w drodze do Plutona.

Cleary, Io wciąż wygląda jak pizza. Cętkowana i kolorowa powierzchnia pochodzi z aktywności wulkanicznej, z setkami otworów wentylacyjnych i kalder na powierzchni tworzących różnorodne cechy.

Wulkaniczne pióropusze i lawa płynąca po powierzchni pojawiają się we wszystkich kolorach, od czerwieni i żółci po pomarańcz i czerń. Niektóre „rzeki” lawy rozciągają się na setki kilometrów.

W swojej rozszerzonej misji Juno okrążyła Jowisza 49 razy i jest w drodze do zbadania kilku księżyców Jowisza.

Ten ostatni przelot Io był trzecim z dziewięciu przelotów wulkanicznego księżyca w ciągu następnego roku, wyznaczając pierwszy przelot wulkanicznego księżyca. grudzień 2022 r.

Zbliżający się przelot w przyszłym roku, 3 lutego 2024 roku, znajdzie się w odległości 1500 km (930 mil) od Io.

Jason Perry, ekspert ds. monitorowania Io, który pracował z zespołami obrazowania Cassini, Galileo i HiRISE — powiedział na Twitterze Pierwsze spojrzenie na te zdjęcia pokazuje pewne subtelne zmiany w porównaniu z obrazami z New Horizons.

„Zmiany na powierzchni są bardzo niewielkie, ale są co najmniej dwie” – napisał Perry. „Pierwszy to mały strumień ze wschodniego krańca East Jirou. To jest [volcanic] Najpierw hotspot Nowe Horyzonty oglądane Wśród małego wybuchu. Nadal aktywny według Juno Jerome’a.

READ  Oszałamiający globalny obraz Ziemi uchwycony przez satelitę NASA

Jovian InfraRed Auroral Mapper (JIRAM) to podwójny instrument składający się z kamery i spektrografu, które dzielą ten sam teleskop.

Berry powiedział, że inne dane pokazują krater w kształcie misy Choros Patera. „Czerwona materia na Io wskazuje na obecność S3-S4, krótkołańcuchowej siarki, która musi być regularnie uzupełniana w wyniku aktywności wulkanicznej w wysokiej temperaturze” – wyjaśnił.

JunoCam to wysokiej rozdzielczości instrument światła widzialnego, który w rzeczywistości nie jest częścią podstawowego ładunku naukowego statku kosmicznego.

Zawarta w misji jako kamera świadomości społecznej, jej obrazy są przetwarzane przez członków społeczeństwa, z których wielu aktywnie przetwarza obrazy Juno od czasu jej przybycia na Jowisza w 2016 roku.

Jednak z obfitością JunoCam Obrazy, Okazuje się, że zdjęcia były również wykorzystywane do celów naukowych.

Zdjęcia tutaj z Andrzej SzczęścieI Kevin M. Gill ASkrót II Jasona Perry’ego.

Następne spotkanie Juno z Io odbędzie się podczas Peregov 51 16 maja 2023 roku w odległości 35 000 km.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez wszechświat dzisiaj. Przeczytać Oryginalny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *