Kilku rosyjskich żołnierzy uciekających w pobliżu Charkowa opuściło Ukrainę – amerykański urzędnik

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON (Reuters) – Rosja w dużej mierze zrezygnowała ze swoich zdobyczy w pobliżu Charkowa, a wielu wycofujących się rosyjskich żołnierzy opuściło Ukrainę i przekroczyło granicę z Rosją, powiedział w poniedziałek wysoki rangą urzędnik wojskowy USA.

Oficer wojskowy USA, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że wraz z jego wycofaniem Stany Zjednoczone widziały anegdotyczne doniesienia o oddaniu przez siły rosyjskie swojego sprzętu, „co może wskazywać na dezorganizację rosyjskiego dowodzenia i kontroli”.

Komentarze dziennikarzy Pentagonu pojawiły się tuż po weekendzie, w którym nastąpiły gwałtowne wzrosty sił ukraińskich. Sztab Generalny Ukrainy powiedział, że jego żołnierze odbili ponad 20 miast i wsi tylko w ciągu ostatniego dnia, gdy siły ukraińskie wdzierały się w głąb terytorium zajętego przez uciekające siły rosyjskie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Amerykański urzędnik wojskowy był optymistyczny, ale ostrożny, kiedy opisywał postęp Ukrainy.

„Jest jasne, że ciężko walczą” – powiedział urzędnik, powołując się na postępy na południu i wschodzie w celu odzyskania terytorium.

Ukraina poinformowała, że ​​odepchnęła rosyjskie postępy w dwóch ważnych obszarach obwodu donieckiego – mieście Bachmut i Mayorsk, w pobliżu miasta Gorłówka, produkującego węgiel, poinformował Sztab Generalny w wieczornej aktualizacji.

Ale wysoki rangą urzędnik wojskowy USA powiedział, że Rosja nadal koncentruje swoją siłę ognia na Bachmucie.

„Wciąż obserwujemy intensywne użycie artylerii i nalotów” – powiedział urzędnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości.

Witalij Ganczew, szef administracji moskiewskiej okupacji pozostałej części kontrolowanego przez Rosję terytorium w obwodzie charkowskim, przyznał, że siły ukraińskie przekroczyły granicę.

Urzędnik nie powiedział, ile wycofujących się wojsk rosyjskich opuściło terytorium Ukrainy i wkroczyło do Rosji, ale opisał znaczące wycofanie.

READ  Armia ukraińska opuszcza zdewastowane miasto na ufortyfikowane pozycje

„Na miejscu w pobliżu Charkowa szacujemy, że siły rosyjskie w dużej mierze zrezygnowały ze swoich zdobyczy na rzecz Ukraińców i wycofały się na północ i wschód. Wiele z tych sił przeszło przez granicę do Rosji” – powiedział urzędnik.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie przez Phila Stewarta i Idrisa Ali) Montaż przez Jonathana Otisa i Lisę Schumaker

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *