Koniec sezonu Dallas Mavericks oznacza początek niektórych pytań zmieniających franczyzę

Tima McMahonaPisarz personelu ESPN10 minut na przeczytanie

Luca został wyciągnięty przez Mavs na początku drugiej kwarty

Mavericks wyeliminowali Lukę Doncić w drugiej kwarcie po opróżnieniu kosza, dając im prowadzenie 31-26.

dallas – znowu the Dallas Mavericks zmienili plany podczas dziwnego ostatniego tygodnia, który Luka Doncic nazwał „bardzo rozczarowującym sezonem”.

Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu, że będzie grał tak długo, jak Mavs będą mieli choćby najmniejsze nadzieje po sezonie, franczyza ogłosiła, że ​​Doncic odsunie się od gry po rozegraniu pierwszej kwarty piątkowego meczu u siebie z Chicago Bulls, dołączając do współgwiazdy Kyrie Irvinga. A czterech innych zdrowych graczy siedzi na ławce.

Doncic zdobył 11 punktów w pierwszej kwarcie, śmiejąc się przy kilku okazjach z innym Europejczykiem i przeciwnikiem Nikolą Vuceviciem, z których żaden nie rozegrał meczu.

Ale Doncic wrócił na kort American Airlines Center, aby otworzyć drugą kwartę. Po wykonaniu ruchów związanych z defensywnym posiadaniem, Doncic umieścił piłkę w prawym bloku, wykonał zapętlony ruch i skierował się do kosza, udając pompkę, zanim wrzucił piłkę do swojego 719. kubełka sezonu.

Kilka sekund później Doncic popełnił celowy faul i wyszedł z gry, a jego sezon dobiegł końca, z wyjątkiem kolejnej zaskakującej zmiany w strategii franczyzy.

Doncic miał zostać obsypany owacjami na stojąco przez wyprzedany tłum podczas wieczoru „I feel Slovenia”, kiedy opuszczał stadion. To się nie stało. Zamiast tego rozległy się nieco zdezorientowane oklaski.

To było niezręcznie odpowiednie, nieoficjalne zakończenie sezonu, w którym nic nie potoczyło się tak, jak przewidywano dla Mavericks, którym zajęło mniej niż dwa miesiące, aby odwrócić się od szumu wokół przeboju handlowego – lukratywne posunięcie, teraz obarczone oczekującym statusem wolnego agenta Irvinga, między innymi Inne – rażące przyłożenie w ostatnim tygodniu sezonu zasadniczego.

Mavs zerwali nawet z Bulls w tabeli loterii po przegranej i zostali sami ze swoimi 10 najlepszymi kandydatami na jeden mecz do końca sezonu zasadniczego. To bardzo ważne wyróżnienie dla Dallas, które New York Knicks zawdzięcza wybór pierwszej dziesiątki protegowanych jako zwieńczenie wymiany Kristapsa Porzingisa.

„Nie chodzi tylko o machanie białą flagą” – powiedział trener Jason Kidd po porażce Bulls 115:112, przypisując wezwanie do wyciągnięcia wtyczki gubernatorowi Mavs Markowi Cubanowi i dyrektorowi generalnemu Nico Harrisonowi.

„Czasami decyzje są trudne na boisku i trzeba je podejmować. Próbujemy zbudować mistrzowską drużynę, a czasami trzeba zrobić krok w tył.

„Zrozumienie z tą decyzją, być może jest to krok wstecz, ale miejmy nadzieję, że prowadzi do pójścia naprzód”.

W organizacji istnieje silne poczucie pilnej potrzeby przyspieszenia tego procesu, zanim Doncic straci wiarę w zdolność Mavs do zbudowania wokół siebie konkurenta. Kończy pierwszy sezon pięcioletniego kontraktu Super Max o wartości 215 milionów dolarów z opcją gracza na ostatni sezon.

Źródła zespołu przyznały ESPN, że istnieją obawy, że Doncic, który publicznie i prywatnie wyrażał głęboką frustrację w tym sezonie, może rozważyć poproszenie o wymianę już latem 2024 roku, jeśli do tego czasu Dallas nie zrobi dużych postępów.

„Chciałby być tutaj przez cały czas”, powiedział Kubańczyk na początku tego tygodnia, zapytany o długoterminowy optymizm Doncica. – Ale musimy na to zasłużyć.


Kyrie Irving (z lewej), Luka Doncic i Mavericks przegrali osiem z ostatnich 10 meczów i wypadli z rywalizacji.Kevina C. Coxa/Getty Images

Kubańczyk uśmiechnął się szeroko Gdy stoi w przejściu Crypto.com Arena przed szatnią gości w nocy 8 lutego. Dallas właśnie pokonał Los Angeles Clippers w debiucie Irvinga ze swoim nowym zespołem, a Mavericks byli tematem rozmów NBA, przynajmniej do czasu, gdy wkrótce potem pojawiły się wieści o wymianie Kevina Duranta z Phoenix Suns.

Kubańczyk, który znacznie bardziej unikał uwagi mediów, odkąd Harrison zastąpił Donniego Nelsona na stanowisku dyrektora generalnego Mavs, na razie pławi się w chwale wywarcia tak dużego wrażenia. Zwycięstwo zapewniło Dallas czwarte miejsce w tabeli zachodniej, a Mavs myśleli, że mają potencjał wzrostowy.

Dallas desperacko szukał drugiej gwiazdy, która mogłaby zagrać z Donciciem od debiutanckiego sezonu gwiazdy, kiedy to wykonał swój pierwszy duży ruch w umowie z Porcingis. Irving, ośmiokrotny All-Star z wygraną w 7. meczu finałowym NBA w swoim CV, zdecydowanie pasuje do tego profilu.

Ale wymiana za Irvinga – i rezygnacja z dwóch starterów (Dorian Feeney Smith i Spencer Dinwiddie) oraz niezabezpieczonego wyboru w pierwszej rundzie 2029 – była dużym ryzykiem. Przed sfinalizowaniem umowy z Brooklyn Nets zrozumiano, że nie będzie żadnych rozmów na temat przedłużenia kontraktu.

„Mamy te prawa ptaków”, powiedział Kubańczyk, zanim się roześmiał i zdał sobie sprawę, że powiedział to samo o byłym chłopaku Doncica, Jalenie Bronsonie zeszłego lata, po tym, jak wystąpił podczas niespodziewanego biegu Dallas do zachodnich finałów.

– Wiem, o co chcesz zapytać! – powiedział Kubańczyk. „Ale myślę, że to inny zestaw okoliczności”.

Okoliczności, które doprowadziły do ​​odejścia Bronsona do New York Knicks w wolnej agencji, są drażliwym tematem w organizacji Mavs. Są również przedmiotem sporów, ponieważ Kubańczyk wyjaśnił w środę, że publicznie zaprzeczył roszczeniu ojca Bronsona, Ricka, że ​​Mavs powiedzieli im na początku stycznia 2022 r., Że strażnik podpisze z nim kontrakt za 56 milionów dolarów na cztery lata. Przedłużenie kwalifikowało się, jeśli zostało wyłożone w tym czasie.

Dallas złożył ofertę dopiero po upływie terminu handlu, kiedy Vinnie Smith przyjął podobną ofertę. Do tego czasu było jasne, że Bronson będzie jeździł dużo więcej jako nieograniczony wolny agent. Skończyło się na tym, że otrzymał czteroletni kontrakt o wartości 104 milionów dolarów od Knicks, który zatrudnił jego ojca jako asystenta trenera, oznaczając trzecią współpracę Ricka Bronsona z Tomem Thibodeau.

Te prawa ptaków okazały się nieistotne. Kubańczycy twierdzą teraz, że nie mieli szansy powstrzymać Bronsona przed dołączeniem do jego ojca i prezesa Knicks, Leona Rose’a, który jest jego ojcem chrzestnym i byłym agentem w Nowym Jorku.

„Nie wiedzieliśmy, co to za program” – powiedział Kubańczyk w środę. „Nigdy nie dali nam numeru. Znając teraz liczby, zapłaciłbym to w mgnieniu oka, ale on i tak by nie przyszedł. Nie ma mowy, żeby chodziło o pieniądze”.

Mark Cuban daje upust frustracji w zmaganiach Mavericks

Właściciel Mavericks, Mark Cuban, dzieli się swoją frustracją z powodu zakończenia sezonu.

Komentarz Kubańczyka pojawił się dzień po tym, jak Doncic ogłosił, że nie zostanie zawieszony, chyba że nadzieje na play-by zostaną całkowicie ugaszone, ubolewał nad tym, jak bardzo spadła chemia Mavs w tym sezonie i przyznał, że zespół bardzo tęsknił za Bronsonem.

– Dużo – powiedział Doncic, potrząsając głową i zgrzytając zębami w bolesnym uśmiechu. „Mam na myśli, świetny facet, świetny gracz na pewno”.

Doncic zniecierpliwił się przeciętnością Mavs na początku sezonu, kiedy grał na poziomie MVP, jednocześnie dźwigając historycznie duże obciążenie pracą. Po raz pierwszy w swojej karierze Doncic entuzjastycznie zaangażował się w rozmowy personalne z front office, a źródła podają ESPN, że naciskał na duży awans pomimo ograniczonych aktywów biznesowych Mavs.

Mavs rzucili się do ataku po tym, jak Irving złożył wniosek o wymianę w lutym po tym, jak załamały się negocjacje kontraktowe z Brooklynem, który nie chciał zagwarantować maksymalnego długoterminowego kontraktu zawodnikowi, który opuścił więcej meczów niż rozegrał podczas swojej kadencji w Nets.

Kidd i Doncic jasno dali do zrozumienia, że ​​chcą przypieczętować umowę. Harrison i Cuban sprawili, że tak się stało.

„Nie widzę żadnego niebezpieczeństwa” – powiedział Harrison kilka dni później. „Naprawdę widzę we mnie niebezpieczeństwo NIE Zrobił to.”

Jednak Irving nie okazał się decydujący dla Dallas, mimo że zdobył średnio 27,0 punktów i 6,0 asyst w 20 meczach dla Mavs. Dallas wygrał tylko osiem z nich i przegrał pięć z sześciu, które Irving przegapił po dołączeniu do zespołu.

„Po prostu zrozum, idzie nam coraz lepiej” – powiedział Kidd po przegranej 13 marca z Ameryką Północną. Memphis Grizzlies, którzy nie trafili Doncica i Irvinga z powodu kontuzji, powalili Dallas na mecz poniżej 0,500. „To tylko kwestia tego, czy możemy być zdrowi na czas, aby zrobić dłuższy bieg? A jeśli nie, to tylko sezon. Nikt nie umiera”.

Mavs wracają do zdrowia, ale wciąż nie mogą wygrać. Doncic i Irving tworzyli jeden z najbardziej dynamicznych ofensywnych duetów w lidze, ale Mavs nie byli w stanie konsekwentnie wygrywać z przeciwnikami ze względu na fatalną obronę i słabe zbiórki.

Mavs osiągnęli bilans 5-11, kiedy Doncic i Irving byli w składzie, a odsetek zwycięstw wyniósł 313, co jest najgorszym wynikiem pary kolegów z drużyny All-Star od fuzji NBA-ABA w latach 1976-77, według ESPN Stats & Badania informacji.

„Zostałem sprzedany do nowego środowiska pracy, a to po prostu dużo nowości”, powiedział Irving po przegranej 29 marca w Filadelfii, część gry siedem na osiem. „Staram się przedstawić wszystkim i dowiedzieć się, wiesz, kim są faceci, którzy wchodzą do zespołu, aby zaufać poza boiskiem? Kim jest nasz personel trenerski jako ludzie? Wyższe kierownictwo, kim są ludzie? Czego oczekują mnie?…

„Jak będzie wyglądać nasza przyszłość? Myślę, że dokładnie w tym miejscu, w którym jesteśmy w sezonie, a gdzie są już inne zespoły, wygląda to trochę jak blok…”.

Mavs nigdy nie walczyli, by się z tego wydostać. Kubańczyk dał również jasno do zrozumienia, że ​​ma nadzieję, że Irving będzie częścią przyszłości, mówiąc, że ponowne podpisanie kontraktu z gwardią All-Star będzie najwyższym priorytetem franczyzy tego lata, pomimo rozczarowujących wyników po wymianie.

„Gdybym był graczem, myślę, że powiedziałbym, że wróci” – powiedział Kidd w piątek wieczorem. „Dlaczego mówię, że tego nie zrobi?”

Czy można licytować Mavsa?

„Nie wiem” – powiedział Kubańczyk w środę, dwie noce przed tym, jak Irving założył uliczne ubrania i usiadł obok niego na podstawowych siedzeniach stadionu obok ławki Mavs. „Myślę, że zawsze jest bardzo wysoka cena, w zależności od tego”.


domowy tłum Mavericks zostali wygwizdani 25 marca, kiedy szorstka Charlotte Hornets, zmierzająca do loterii, zbudowała 18-punktową przewagę w połowie trzeciej kwarty. Po nieudanej próbie powrotu Mavsów Kidd zastanawiał się, dlaczego buczenie nie wyszło wcześniej.

Mavs udowodnili później, że nie osiągnęli jeszcze dna, ponownie przegrywając z Hornets po 36 godzinach, gdy Dallas nadal traciło kontrolę nad przeznaczeniem po sezonie. Ale to było nowe minimum.

Tej nocy Doncic przyznał, że nigdy nie był bardziej sfrustrowany podczas swojej pięcioletniej kariery w NBA, powołując się na zmagania Mavs i nieokreślone problemy w jego życiu prywatnym.

„Myślę, że możesz go zobaczyć ze mną na boisku” – powiedział Doncic. „Czasami po prostu nie czuję się jak ja. Po prostu tam jestem. Kiedyś naprawdę dobrze się bawiłem, uśmiechając się na korcie, ale było to bardzo frustrujące z wielu powodów, nie tylko z koszykówki”.

Miał na sobie czarną koszulkę z białymi literami, które głosiły: „WSZYSTKO, CO POTRZEBUJĘ TO SUVO NESO I RAKIJA”. To serbskie motto, które w luźnym tłumaczeniu brzmi: „Wszystko, czego potrzebuję, to suche mięso i lokalna brandy”.

Doncic będzie miał szansę na dużo odpoczynku i relaksu, znacznie wcześniej niż oczekiwano, po tym, jak Mavs spadli na 11. miejsce na Zachodzie i potwierdzili, że ich sezon zakończy się w Niedzielę Wielkanocną.

W piątek, biorąc prysznic i przebierając się w dresy, Doncic obserwował z ławki, jak jego koledzy z drużyny stracili 13-punktową przewagę Bulls w ostatnich dwóch kwartach. Wydając ulgę i ulgę, że los Mafa został przypieczętowany, zakrył usta i zaśmiał się przed ostatecznym posiadaniem gry, kiedy dwukierunkowa para Dallas McKinley Wright IV i AJ Lawson spróbowali trzech potencjalnych trójek, zero. Pozyskuje się z niego żelazo.

Po rozczarowującym sezonie Mavs Doncic wyglądał na zadowolonego. Członek Mavs, który dobrze zna Doncica, skinął głową, kiedy mu to powiedziano, i powiedział: „Dobre oczy”.

READ  LeBron James z Lakers zostaje pierwszym graczem w historii NBA, który zdobył 10 000 punktów, zbiórek i asyst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *