Kosmiczny Teleskop Webba odkrywa wczesne galaktyki ukryte przed Hubble’em

CAPE CANAVERAL, Floryda (AP) — należący do NASA Kosmiczny Teleskop Webba wykrył jasne, wczesne galaktyki dotychczas ukryte przed wzrokiem, w tym galaktyki, które mogły powstać zaledwie 350 milionów lat po kosmicznym Wielkim Wybuchu.

Jeśli wyniki zostaną zweryfikowane, astronomowie powiedzieli w czwartek, ta nowo odkryta grupa gwiazd przewyższy najdalszą galaktykę zidentyfikowaną przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, rekordzistę, który powstał 400 milionów lat po początku wszechświata.

Został wystrzelony w grudniu ubiegłego roku, aby zastąpić Teleskop Hubble’ateleskop Webba wskazuje, że gwiazdy mogły powstać wcześniej niż wcześniej sądzono – być może w ciągu 2 milionów lat od powstania.

Najnowsze odkrycia Webba są szczegółowo opisane w Listy z dziennika astrofizycznego przez międzynarodowy zespół kierowany przez Rohana Naidu z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Artykuł opisuje dwie wyjątkowo jasne galaktyki, z których pierwsza uważana jest za uformowaną 350 milionów lat po Wielkim Wybuchu i kolejne 450 milionów lat po nim.

Naidoo powiedział, że potrzebne są dalsze obserwacje w podczerwieni przez Webba, zanim będzie mógł ubiegać się o nowego rekordzistę odległości.

Chociaż niektórzy badacze poinformowali, że odkryli galaktyki bliższe powstaniu wszechświata 13,8 miliarda lat temu, kandydaci ci nie zostali jeszcze zweryfikowani, co potwierdzili naukowcy na konferencji prasowej NASA. Wskazali, że niektóre z nich mogą być późniejszymi galaktykami, które naśladują wcześniejsze galaktyki.

„To bardzo dynamiczny czas” – powiedział Garth Illingworth z University of California w Santa Cruz, współautor artykułu opublikowanego w czwartek. „Opublikowano wiele pierwszych ogłoszeń dotyczących starszych galaktyk, a my jako społeczność wciąż próbujemy rozstrzygnąć, które z nich mogą być prawdziwe”.

Dowody przedstawione do tej pory są „mocne, jak to tylko możliwe” dla galaktyki, która, jak się uważa, powstała 350 milionów lat po Wielkim Wybuchu, powiedział Tommaso Treu z UCLA, starszy naukowiec w programie Webba Early Science Release.

READ  Rzadkie skamieniałości wskazują, że ssaki mogły polować na dinozaury na obiad

Jeśli wyniki zostaną zweryfikowane i będzie więcej wczesnych galaktyk, Naidoo i jego zespół piszą, że Webb „odniesie wielki sukces w przesuwaniu kosmicznej granicy na skraj Wielkiego Wybuchu”.

„Kiedy i jak powstały pierwsze galaktyki, pozostaje jednym z najbardziej intrygujących pytań” – napisali w swoim artykule.

Galaktyki te „ukrywały się poniżej granic możliwości Hubble’a” — zauważyła Jane Rigby z NASA, naukowiec projektu z Webb.

„Oni tam na nas czekali” – powiedziała dziennikarzom. „Tak więc to radosna niespodzianka, że ​​jest tak wiele takich galaktyk do zbadania”.

Obserwatorium o wartości 10 miliardów dolarów – największy i najpotężniejszy teleskop na świecie, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos – znajduje się na orbicie słonecznej milion mil (1,6 miliona kilometrów) od Ziemi. Pełne operacje naukowe rozpoczęły się latem i od tego czasu NASA opublikowała serię olśniewających migawek wszechświata.

___

Sekcja Associated Press Health and Science otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *