Kształt nosa odziedziczył po neandertalczykach

Ten artykuł został zrecenzowany zgodnie z Science X’s proces edycji
I Zasady.
redaktorzy Podkreśl następujące atrybuty, zapewniając jednocześnie wiarygodność treści:

Weryfikacja faktów

Publikacja recenzowana

zaufane źródło

Korekta






Czaszki starożytnych neandertalczyków obok siebie, ukazujące różnicę w wysokości nosa. Źródło: dr Kaustup Adhikari, UCLA

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z UCLA wykazało, że ludzie odziedziczyli materiał genetyczny po neandertalczykach, który wpływa na kształt naszych nosów.

Nowa Biologia komunikacji Badanie wykazało, że określony gen, który prowadzi do dłuższego nosa (od góry do dołu), mógł być produktem doboru naturalnego, gdy starożytni ludzie przystosowywali się do chłodniejszego klimatu po opuszczeniu Afryki.

Współautor wywiadu, dr Kaustup Adhikari (Genetics, Evolution, Ecology and The Open University at UCLA), powiedział: „W ciągu ostatnich 15 lat, od czasu sekwencjonowania genomu neandertalczyka, byliśmy w stanie dowiedzieć się, że nasi przodkowie najwyraźniej krzyżowali się z Neandertalczycy, pozostawiając nam małe fragmenty swojego DNA.

„Tutaj odkrywamy, że część DNA odziedziczona po neandertalczykach wpływa na kształt naszych twarzy. Może to być korzystne dla naszych przodków, ponieważ jest przekazywane od tysięcy pokoleń”.

W badaniu wykorzystano dane od ponad 6000 ochotników z całej Ameryki Łacińskiej, o mieszanym pochodzeniu europejskim, rdzennych Amerykanów i Afrykanów, którzy wzięli udział w badaniu CANDELA prowadzonym przez UCL, które rekrutowało z Brazylii, Kolumbii, Chile, Meksyku i Peru. Naukowcy porównali informacje genetyczne od uczestników ze zdjęciami ich twarzy – w szczególności patrząc na odległości między punktami na ich twarzach, takimi jak czubek nosa lub krawędź ust – aby zobaczyć, jak różne cechy twarzy są powiązane z posiadające różne markery genetyczne.

Naukowcy zidentyfikowali niedawno 33 regiony genomu związane z kształtem twarzy, z których 26 udało im się odtworzyć w porównaniu z danymi innych ras, wykorzystując uczestników z Azji Wschodniej, Europy lub Afryki.

READ  Hubble widzi skały uciekające z asteroidy Dimorphos

W szczególności w jednym regionie genomu, tzw ATF3, naukowcy odkryli, że kilka osób w ich badaniu pochodzenia rdzennych Amerykanów (a także innych wschodnioazjatyckich przodków z innej grupy) miało materiał genetyczny w tym genie odziedziczonym po neandertalczykach, co przyczynia się do wyższego nosa. Odkryli również, że ten region genetyczny miał oznaki doboru naturalnego, co sugeruje, że dawał przewagę tym, którzy nosili materiał genetyczny.

Pierwszy autor, dr. Zaprojektowane nosy mogą być bardziej odpowiednie dla różnych klimatów, w których żyli nasi przodkowie. Gen, który tutaj zidentyfikowaliśmy, mógł zostać odziedziczony po neandertalczykach, aby pomóc ludziom przystosować się do chłodniejszego klimatu, gdy nasi przodkowie wyprowadzili się z Afryki”.

Współautor, profesor Andrés Ruiz Linares (University of Fudan, UCLA Genetics, Evolution and Ecology, Aix-Marseille University) dodał: „Większość badań genetycznych nad zmiennością człowieka dotyczyła genów Europejczyków; zróżnicowana próba uczestników naszego badania z Ameryki Łacińskiej poszerza zakres naszych odkryć.” badania genetyczne pomagające nam lepiej zrozumieć geny wszystkich ludzi”.

Odkrycie to jest drugim odkryciem DNA starożytnych ludzi, różniących się od Homo sapiens, wpływającego na kształt naszej twarzy. W artykule z 2021 roku ten sam zespół odkrył, że gen, który wpływa na kształt ust, został odziedziczony po starożytnych Denisowianach.

W badaniu wzięli udział badacze z Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Argentyny, Chile, Peru, Kolumbii, Meksyku, Niemiec i Brazylii.

więcej informacji:
Zautomatyzowane punkty orientacyjne identyfikują nowe miejsca związane z morfologią twarzy i wskazują na wejście neandertalczyka w kształt ludzkiego nosa, Biologia komunikacji (2023). DOI: 10.1038/s42003-023-04838-7

Informacje o czasopiśmie:
Biologia komunikacji


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *