Łazik Curiosity NASA wykonał ten marzycielski obraz poklatkowy przedstawiający marsjański dzień

Kilka tygodni temu należący do NASA roboty-badacze Marsa otrzymali trochę czasu wolnego od pracy, podczas gdy agencja czekała na koniunkcję słoneczną Marsa – naturalne zjawisko, które może zakłócać ich komunikację. Przed pauzą Curiosity został zatrzymany, ale kamery zapobiegające zagrożeniom (Hazcam) nadal robiły zdjęcia. Po raz pierwszy Curiosity zarejestrował upływ marsjańskiego dnia w ciągu 12 godzin od ustalonej pozycji i uchwycił jego zmieniający się cień na krajobrazie, gdy słońce przemieszczało się od świtu do zmierzchu. Zachował zdjęcia nawet po zakończeniu parowania 25 listopada.

Animowany czarno-biały obraz marsjańskiego krajobrazu i cienia Curiosity zmieniającego się wraz ze słońcem

NASA/JPL-Caltech

Jak podaje amerykański portal „space”, Curiosity otrzymał polecenie nagrania 12-godzinnej sekwencji na kilka dni przed rozpoczęciem koniunkcji w połowie listopada. NASA. Pomysł polegał na sprawdzeniu, czy będzie w stanie uchwycić wszelkie zdarzenia pogodowe, które mogą wystąpić. Tak się nie stało, ale zdjęcia wykonane przez Curiosity 8 listopada są nadal dość magiczne. Zebrano je w dwóch filmach przedstawiających widok z przedniej i tylnej kamery Hazcam.

Kamery Curiosity są zwykle używane, aby pomóc kierowcom uniknąć terenu, który mógłby stanowić zagrożenie dla pojazdu. Jednak po zaparkowaniu łazika przed jego wyłączeniem w dniach 11–25 listopada kamery będą dostępne przez pewien czas na zwiedzanie. Ciekawość zarejestrowano z jej lokalizacji u podstawy marsjańskiej góry Sharp w godzinach od 5:30 do 17:30. Od tego czasu on i inni badacze Marsa wznowili swoją normalną działalność.

Ramy czasowe marsjańskiego dnia widziane z tylnej kamery CuriosityRamy czasowe marsjańskiego dnia widziane z tylnej kamery Curiosity

NASA/JPL-Caltech

READ  „Nadwaga” gwiazda neutronowa jest sprzeczna z teorią czarnej dziury, twierdzą astronomowie | czarne dziury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *