Lodowate spowolnienie inflacji będzie wspierać ostrożność w stosunku do obniżek stóp procentowych przez Fed

(Bloomberg) – Oczekuje się, że przyszłotygodniowe dane o cenach towarów i usług konsumenckich w USA, które nadejdą po zaskakująco dużych liczbach miejsc pracy, wykażą gwałtowne spowolnienie inflacji bazowej, co wyjaśnia ostrożne podejście Rezerwy Federalnej do obniżania stóp procentowych.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Oczekuje się, że marcowy bazowy CPI, miara inflacji bazowej nieuwzględniającej żywności i paliw, wzrośnie o 0,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem, po wzroście o 0,4% w lutym. Oczekuje się, że środowy raport pokaże podobny wzrost ogólnego CPI.

Oczekuje się, że miara ceny bazowej wzrośnie o 3,7% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi najmniejszy wzrost od kwietnia 2021 r. Chociaż roczna wartość jest znacznie niższa od najwyższego poziomu 6,6% osiągniętego w 2022 r., ostatnie postępy są nierówne.

Uważnie obserwowane dane o inflacji pojawiają się tuż po najnowszym miesięcznym raporcie o zatrudnieniu, który piąty miesiąc z rzędu przekroczył oczekiwania. Choć urzędnicy Fed wskazali na umiarkowanie popytu na pracę w zeszłym roku jako możliwy prekursor obniżek stóp procentowych, wzrost liczby pracowników w marcu o 303 000 stanowisk pracy może rodzić pytania o zakres tego ochłodzenia i jego wpływ na inflację.

Wielu urzędników Fed wypowiadających się w zeszłym tygodniu konsekwentnie twierdziło, że przed podjęciem pierwszego kroku w kierunku obniżenia kosztów finansowania zewnętrznego należy poczekać, aż pojawią się wyraźniejsze sygnały, że inflacja zwalnia w kierunku celu.

Co mówi Bloomberg Economics:

„Obecnie uwaga przesuwa się w stronę ścieżki inflacji, która jest obecnie ważniejszym czynnikiem w funkcji reakcji Fed. Oczekujemy, że marcowy raport CPI pokaże umiarkowane spowolnienie miesięcznego tempa inflacji bazowej do 0,3% – co pozostaje spójne z celem inflacyjnym bazowym.” Roczna stopa Fed na poziomie 2,0%. Nawet jeśli roczna inflacja zasadnicza do końca roku będzie oscylować wokół 3,0%, utrzymująca się niższa inflacja w strefie bazowej powinna pozwolić Fed na obniżkę stóp procentowych tego lata.

—Anna Wong, Stuart Ball, Elisa Wenger i Estelle Au, ekonomiści. Aby zobaczyć pełną analizę, kliknij tutaj

Amerykańscy bankierzy centralni spotkają się w dniach 30 kwietnia–1 maja i powszechnie oczekuje się, że utrzymają stopy procentowe na stałym poziomie. Protokoły z marcowego spotkania zostaną opublikowane w środę, a inwestorzy będą również obserwować wystąpienie prezesa Fed w Nowym Jorku, Johna Williamsa, wygłoszone podczas czwartkowego wydarzenia.

READ  Kontrakty terminowe na akcje wzrosły po tym, jak główne średnie miały najgorszy dzień od czerwca

Czytaj więcej: Dane o wybuchowych stanowiskach pracy zwiększają szansę na mniejsze obniżki stóp procentowych Fed

Oczekuje się, że czwartkowy raport na temat cen płaconych producentom z USA pokaże bardziej umiarkowany miesięczny postęp. Jednakże ostatnie wzrosty cen ropy naftowej, miedzi i niektórych innych surowców sugerują niższą inflację cen surowców w nadchodzących miesiącach.

Powszechnie oczekuje się, że Bank Kanady kierując się na północ w środę utrzyma główną stopę procentową na poziomie 5%, a perspektywy gospodarcze zostaną skorygowane w celu uwzględnienia silniejszego niż oczekiwano wzrostu na początku tego roku oraz długoterminowych skutków rządu Trudeau polityka. Ograniczenie tymczasowych mieszkańców.

Gdzie indziej banki centralne, od Nowej Zelandii, przez strefę euro, po Peru, również zamierzają utrzymać niezmienione stopy procentowe, podczas gdy ekonomiści są podzieleni pomiędzy obniżkami a pauzą w Izraelu. Tymczasem w piątek były prezes Fed Ben Bernanke przedstawi przegląd błędów prognoz Banku Anglii.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu.Poniżej znajduje się podsumowanie tego, co będzie się działo w gospodarce światowej.

Azja

W przyszłym tygodniu spotyka się duża grupa banków centralnych w Azji, a oczekuje się, że władze Filipin, Nowej Zelandii, Tajlandii i Korei Południowej utrzymają stabilność polityki.

Wszelkie wskazówki dotyczące tego, kiedy mogą przejść do cykli łagodzenia polityki pieniężnej, będą w centrum uwagi, a gubernator RBNZ Adrian Orr ma w środę przedstawić aktualne informacje na temat harmonogramu normalizacji stóp procentowych w związku z ciągłymi wahaniami gospodarki Nowej Zelandii.

Dane wskazują, że inflacja konsumencka w Chinach spowolni w marcu do 0,4%, podczas gdy spadek cen producentów może się nieznacznie pogłębić do 2,8%, co będzie potwierdzać potrzebę dalszych stymulacji. Oczekuje się, że eksport będzie spadał drugi miesiąc.

Indie otrzymują dane o inflacji za marzec i produkcję przemysłową za luty.

W Japonii dane o zarobkach gotówkowych mogą wykazać niższe płace realne za 23 lutego. Oczekuje się, że tendencja ta zakończy się wraz z rozpoczęciem podwyżek płac w nowym roku podatkowym – największych od ponad trzech dekad.

READ  Wydobycie kryptowalut może utrudnić walkę ze zmianami klimatycznymi: Biały Dom

Europa, Bliski Wschód, Afryka

Europejski Bank Centralny ma w czwartek utrzymać stopy procentowe na stałym poziomie, co, jak oczekuje się na całym świecie, będzie ostatnią pauzą przed rozpoczęciem łagodzenia polityki pieniężnej w czerwcu. Słowa prezydent Christine Lagarde będą poszukiwane w poszukiwaniu wskazówek na temat tego, co może się wydarzyć dalej, przy czym niektórzy urzędnicy już nalegają na podjęcie kolejnych kroków.

Po słabszym niż oczekiwano odczycie inflacji w zeszłym tygodniu decydenci nie otrzymają zbyt wielu dodatkowych danych przed posiedzeniem, choć wtorkowe kwartalne badanie akcji kredytowej banków może dostarczyć pewnych informacji.

Europejscy ministrowie finansów mają się spotkać na regularnym posiedzeniu w Luksemburgu pod koniec tygodnia. Omówią kształtowanie się kursu walutowego, inflację i konkurencyjność regionu.

Kierując się na wschód, Węgry mają opublikować protokół ze swojego ostatniego spotkania politycznego, podczas którego obniżyły swój punkt odniesienia o 75 punktów bazowych i stwierdziły, że po łagodzeniu polityki pieniężnej będą nadal ustępować. Serbia planuje utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Rosja otrzyma dane o inflacji w środę, tego samego dnia, w którym prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina może zaprezentować w Dumie Państwowej swój roczny raport.

W Wielkiej Brytanii dane o PKB podane w piątek prawdopodobnie potwierdzą drugi miesiąc wzrostu w lutym, co skieruje gospodarkę na ścieżkę umiarkowanego ożywienia po płytkiej recesji w 2023 r. Bank Anglii opublikuje tego dnia raport Bernanke, w którym przedstawi zalecenia dotyczące tego, jak urzędnicy mogliby ulepszyć prognozowanie i komunikację po krytyce dotyczącej powolnego rozpoznawania kryzysu inflacyjnego, który rozpoczął się po pandemii.

Czytaj więcej: Bernanke doradza BoE w sprawie „scenariuszy” planów Fed

Podjęta w poniedziałek decyzja Izraela w sprawie stóp procentowych będzie prawdopodobnie porównywalna między stałą a obniżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Spadek pobudziłby gospodarkę, ponieważ sześciomiesięczna wojna w Gazie w dalszym ciągu wpływa na konsumpcję i sektory, od turystyki po budownictwo. Ale może też zwiększyć presję na szekla, który osłabił się od początku marca.

READ  Raport o zyskach akcji Tesli „lepszy niż strach”.

Uganda będzie prawdopodobnie bardziej pewna siebie, gdyż analitycy przewidują, że Komisja Polityki Pieniężnej pozostawi podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie po podniesieniu jej o 50 punktów bazowych do 10% na niezaplanowanym posiedzeniu w zeszłym miesiącu. Dzieje się tak, gdy inflacja zaczyna ponownie spadać, a waluta umacnia się w stosunku do dolara.

Tymczasem Zimbabwe w poniedziałek wprowadzi na rynek swoją nową walutę – ZiG.

Ameryka Łacińska

Jak potwierdzają Rosanna Costa w Chile, Victoria Rodriguez w Meksyku i Roberto Campos Neto w Brazylii, banki centralne na całym świecie są dobrze przygotowane na włożenie dżina inflacji do butelki.

Dane w Chile prawdopodobnie pokażą, że ceny konsumenckie po wzroście w lutym powrócą bliżej styczniowego odczytu na poziomie 3,8%. Bank centralny podniósł prognozę na 2024 rok do 3,8% z 2,9%.

W Meksyku, gdzie dezinflacja okazała się trudna i przewlekła, na początku konsensus zakładał ponowne przyspieszenie odczytów całmiesięcznych i dwutygodniowych.

W Brazylii, w której od czerwca ubiegłego roku inflacja była już poniżej celu docelowego, zanim w trzecim kwartale wzrosła o 203 punkty bazowe, ceny konsumpcyjne najprawdopodobniej spadną szósty miesiąc z rzędu, mieszcząc się w przedziale tolerancji banku centralnego, ale wciąż znacznie powyżej. Bramka.

Ostatnia dotyczy Argentyny, gdzie opublikowane miesięczne dane za marzec mogą odnotować jednocyfrowy wzrost, zdaniem członka Rady Doradczej Prezydenta Javiera Mileya. Analitycy ankietowani przez bank centralny uważają, że wskaźnik ten wynosi nieco ponad 14%, co wystarczy, aby wynik roczny był wyższy o 300%.

Bank centralny Peru może w czwartek utrzymać stopy procentowe po raz drugi z rzędu na poziomie 6,25% po tym, jak marcowe dane o inflacji przekroczyły wszelkie szacunki ekonomistów.

– Z pomocą Roberta Jamesona, Briana Fowlera, Laury Dillon Keen, Reeda Lundberga, Paula Wallace’a, Monique Vanek, Tony’ego Halpina i Alexandra Webera.

(Aktualizacje dotyczące Zimbabwe w sekcji EMEA.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *