Materiał z startu pokazuje, jak SpaceX odzyskuje swoje rakiety

Rakieta SpaceX Falcon Heavy W niedzielny wieczór urządź imponujący pokaz sztucznych ogni podczas gdy ciężki podnośnik ciągnął w kosmos dwa ładunki rządowe. Mniej więcej osiem minut później widzowie zobaczyli podwójne lądowanie dwóch bocznych dopalaczy rakiety na przylądku Canaveral.

Akustyczne grzmoty eksplodowały nad głowami, gdy 163. i 164. udane lądowanie powrotne oznaczało odzyskanie wzmacniacza SpaceX. Rdzeń rakiety został wrzucony do oceanu ze względu na zapotrzebowanie na paliwo potrzebne do wyniesienia ładunku na orbitę.

W szczególności jeden z widzów uchwycił niezwykle szczegółowy materiał filmowy przedstawiający starannie wykonany taniec orbitalny Falcon Heavy, który pomaga każdej rakiecie ustabilizować opadanie.

Rakiety SpaceX składają się z czterech głównych elementów: pierwszego stopnia, drugiego (lub górnego) stopnia i stopnia śródmiąższowego, który łączy oba elementy, oprócz struktury ładunku, w której znajduje się dowolny ładunek lub satelity przenoszone przez rakietę.

Według SpaceX dwa z tych komponentów, pierwszy stopień i połowa ładunku, są przeznaczone do wielokrotnego użytku i razem stanowią prawie 70 procent kosztu rakiety.

Po wystrzeleniu rakiety SpaceX przechodzi ona szereg etapów mających na celu zapewnienie, że ładunek osiągnie zamierzoną orbitę. Ale po rozdzieleniu pierwszego i drugiego stopnia, drugi stopień kontynuuje pracę z ładunkiem, podczas gdy pierwszy stopień przygotowuje się do powrotu na Ziemię, gdzie wyląduje na lądzie lub na pływającej platformie w oceanie.

Po rozdzieleniu pierwszego stopnia wzmacniacz rozpoczyna rodzaj baletu orbitalnego, obracając się w powietrzu, odpalając trzy silniki w ramach spalania wzmacniacza, który ustawi się do zejścia. Ten manewr zamachu stanu można zobaczyć szczegółowo W materiale startowym z Astronomy Live.

Doładowanie jest pierwszym z trzech podpaleń podczas lądowania wymaganych do spowolnienia rakiety, aby mogła uniknąć awaryjnego lądowania. Następnie wzmacniacz rozmieści zestaw płetw z tytanowej siatki, które służą do kierowania pociskiem. Statek następnie ponownie zapala swoje silniki na krótko, aby spalić wejście, kiedy ponownie wchodzi w ziemską atmosferę.

READ  Jak kałamarnica i ośmiornica mają swoje wielkie mózgi

Booster jest następnie kierowany do miejsca lądowania za pomocą płetw sieciowych, zanim jego silniki zapalą się po raz ostatni, ponieważ idealnie nadaje się do lądowania.

SpaceX odzyskuje rakiety w ten sposób od 2015 roku, kiedy to odzyskał swój pierwszy wzmacniacz na Przylądku Canaveral.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *