Meta wstrzymuje uruchomienie swojego europejskiego asystenta AI

Meta wstrzymała plany asystentów AI w Europie po otrzymaniu sprzeciwu od irlandzkiego organu regulacyjnego ds. prywatności. Ogłoszono w piątek.

W poście na blogu Meta podała, że ​​irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC) zwróciła się do firmy z prośbą o opóźnienie szkolenia swoich dużych modeli językowych w zakresie treści publikowanych publicznie na profilach na Facebooku i Instagramie.

Meta stwierdziła, że ​​jest „rozczarowana” tą prośbą, „zwłaszcza, że ​​uwzględniliśmy uwagi regulacyjne i europejskie [Data Protection Authorities] „Byliśmy o tym informowani od marca”. dla każdego Irlandzki NiezależnyMeta zaczęła niedawno powiadamiać użytkowników w Europie, że będzie gromadzić ich dane, i zaoferowała opcję rezygnacji, aby zachować zgodność z europejskimi przepisami dotyczącymi prywatności.

Meta powiedziała, że ​​„będzie nadal współpracować z DPC”. Jednak w swoim poście na blogu czytamy, że Google i OpenAI „wykorzystały już dane od Europejczyków do szkolenia sztucznej inteligencji” i stwierdza, że ​​jeśli organy regulacyjne nie pozwolą na wykorzystywanie informacji użytkowników do szkolenia swoich modeli, Meta będzie w stanie dostarczyć jedynie produkt niższej jakości. „Mówiąc najprościej, bez uwzględnienia informacji lokalnych będziemy w stanie zaoferować ludziom jedynie doświadczenia drugorzędne. Oznacza to, że obecnie nie możemy uruchomić Meta AI w Europie.

Z drugiej strony europejskie organy regulacyjne z radością przyjęły to zatrzymanie.

„Cieszymy się, że Meta wzięła pod uwagę obawy, którymi podzieliliśmy się z użytkownikami jej usług w Wielkiej Brytanii i odpowiedziała na naszą prośbę o wstrzymanie i przegląd planów wykorzystania danych użytkowników Facebooka i Instagrama do szkolenia generatywnej sztucznej inteligencji” – powiedział Stephen Almond, dyrektor wykonawczy i menedżer ds. ryzyka regulacyjnego w brytyjskim biurze komisarza ds. informacji w Stanach Zjednoczonych.

Zarządzenie DPC było następstwem kampanii prowadzonej przez grupę rzeczników NOYB – None of Your Business, która złożyła 11 skarg przeciwko Meta w kilku krajach europejskich. Reutera Raporty. – powiedział założyciel NOYB, Max Schrems Irlandzki Niezależny Reklamacja uzależniona jest od podstawy prawnej gromadzenia danych osobowych przez Meta. „Meta zasadniczo twierdzi, że może wykorzystywać dowolne dane z dowolnego źródła w dowolnym celu i udostępniać je każdemu na świecie, pod warunkiem że odbywa się to za pomocą technologii sztucznej inteligencji” – powiedział Schrems. „Jest to wyraźne przeciwieństwo zgodności z RODO”.

READ  Walmart Cyberponiedziałkowa wyprzedaż 2022 obowiązuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *