Mężczyzna, który odsiedział 13 lat za morderstwo, został uniewinniony w ponownym procesie w Niemczech

Mężczyzna, który spędził 13 lat w więzieniu w Niemczech za śmierć starszej kobiety, został uniewinniony w ponownym procesie przez sąd, który ustalił, że rzekoma ofiara morderstwa zginęła w wypadku.

BERLIN (Reuters) – Mężczyzna, który odsiedział 13 lat w więzieniu w Niemczech za śmierć starszej kobiety, został w piątek uniewinniony w ponownym procesie przez sąd, który zdecydował, że domniemana ofiara morderstwa zginęła w wypadku.

Manfred Gendetzky, lat 63, został skazany za morderstwo i skazany na dożywocie w 2010 roku przez sąd w Monachium. Następnie sędziowie orzekli, że w październiku 2008 roku uderzył 87-letnią kobietę w głowę po kłótni w jej mieszkaniu w ekskluzywnym bawarskim miasteczku Rotach-Egern nad jeziorem, a następnie utopił ją w wannie.

Genditzky, który pracował w kompleksie, w którym mieszkała kobieta, zawsze twierdził, że jest niewinny i bezskutecznie odwoływał się od pierwotnego wyroku. Sąd federalny nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy, co doprowadziło do ponownego skazania go w 2012 roku.

Przez lata walczył o ponowne otwarcie sprawy, aw sierpniu ubiegłego roku udało mu się uwolnić.

Ogłaszając w piątek werdykt w sądzie stanowym w Monachium, sędzia przewodniczący Elisabeth Earl powiedziała Genditzky’emu: „Usłyszałem słowa, na które czekałem prawie 14 lat”. Agencja informacyjna dpa poinformowała, że ​​będzie musiał otrzymać odszkodowanie za czas, który niesłusznie spędził w więzieniu.

„Szczerze przepraszamy” – powiedział Earl. Dodała, że ​​choć nie udało się ustalić, dlaczego we wcześniejszym postępowaniu sądowym doszło do pomyłki, to wydawało się, że „pewne sprawy załatwiono bardzo jednostronnie i kosztem pana Gendetzky’ego” oraz że „nagromadziły się pomyłki”. ”.

To była wyboista droga do sprawiedliwości, powiedział sędzia, że ​​Genditsky szedł z godną podziwu cierpliwością. Genditsky spokojnie zastosował się do orzeczenia.

Sąd uznał, że kobieta zmarła w wyniku wypadku. Po wysłuchaniu ekspertów na ponownym procesie powiedziała, że ​​jest to „nie tylko możliwe, ale prawdopodobne” i że nie ma żadnych oznak morderstwa.

READ  Przywódca Korei Północnej przygotowuje się do wojny ze Stanami Zjednoczonymi i wzmocnienia sektora nuklearnego

Sędziowie stwierdzili, że kobieta prawdopodobnie wpadła do wanny podczas próby zrobienia prania lub kąpieli stóp i nie była w stanie się uwolnić – prawdopodobnie dlatego, że straciła przytomność i utonęła.

Na początku tego tygodnia prokuratorzy wezwali do uniewinnienia Gendetzky’ego. W swoich końcowych słowach na rozprawie Genditsky powiedział: „Chciałbym jeszcze raz powiedzieć, że jestem niewinny. To wszystko”.

Genditsky wybiegł w piątek z sali sądowej, by bić brawa, ale powiedział, że nie będzie „skakał z radości”.

– Nie mam powodów do radości – powiedział. „Minęło czternaście lat”.

Osoby niesłusznie uwięzione mają prawo do odszkodowania w wysokości 75 euro za każdy dzień pozbawienia wolności. W przypadku Gendetzky’ego byłoby to 368 400 euro (około 400 000 dolarów). Co do zasady może też domagać się odszkodowania za utratę dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *