- autor, Roberta Plummera
- Rola, wiadomości BBC
-
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża twierdzi, że jego biura w Gazie zostały zniszczone w wyniku bombardowania, w wyniku którego zginęły 22 osoby szukające schronienia w pobliżu jego kompleksu.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oświadczył w oświadczeniu: „Pociski dużego kalibru spadły kilka metrów od biura i rezydencji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w piątkowe popołudnie”.
Dodał, że wszystkie strony są zobowiązane do podjęcia niezbędnych środków ostrożności, aby uniknąć krzywdzenia ludności cywilnej i obiektów humanitarnych.
Rzecznik izraelskiej armii powiedział BBC, że wstępne dochodzenie wykazało, że „nic nie wskazuje na to”, że armia przeprowadziła nalot na ten obszar, dodał jednak, że incydent jest „w trakcie przeglądu”.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża powiedział: „Strajk uszkodził biurowiec Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, który jest otoczony przez setki wysiedlonych cywilów mieszkających w namiotach, w tym wielu naszych palestyńskich kolegów”.
„Incydent ten spowodował duży napływ ofiar do pobliskiego szpitala polowego Czerwonego Krzyża, gdzie przyjęto 22 zabitych i 45 rannych, przy czym doniesienia mówią o dodatkowych ofiarach”.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża stwierdził, że „poważny incydent związany z bezpieczeństwem” był jednym z kilku, które miały miejsce w ostatnich dniach.
W oświadczeniu dodano: „Potępiamy te incydenty, które zagrażają życiu pracowników organizacji humanitarnych i ludności cywilnej”.
Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie podało inne liczby, twierdząc, że w zamachu bombowym zginęło 25 osób, a 50 zostało rannych, za co obwinia Izrael.
Armia izraelska rozpoczęła kampanię mającą na celu zniszczenie palestyńskiej grupy zbrojnej w odpowiedzi na bezprecedensowy atak na południowy Izrael 7 października, podczas którego zginęło około 1200 osób – w większości cywilów – a 251 innych zostało wziętych jako zakładników.
Według kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy od tego czasu zginęło w Strefie Gazy ponad 37 551 osób. Dane nie rozróżniają ludności cywilnej i kombatantów, ale według doniesień do końca kwietnia wśród ofiar zginęło 14 680 dzieci, kobiet i osób starszych.
W innym przypadku Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres ostrzegł, że eskalacja działań wojennych między Izraelem a libańskim ruchem islamskim Hezbollah może doprowadzić do katastrofy w regionie i poza nim.
Guterres oskarżył obie strony o stosowanie coraz bardziej wojowniczej retoryki i wezwał do natychmiastowego zaprzestania eskalacji, mówiąc, że świat nie może znieść, aby Liban stał się „kolejną Gazą”.
W ostatnich miesiącach doszło do serii transgranicznych ataków odwetowych pomiędzy Izraelem a Hezbollahem. Wspierana przez Iran grupa twierdzi, że walczy z Izraelem, aby wesprzeć swojego sojusznika, Hamas, w Gazie.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.