Misja DAVINCI NASA rozpocznie się w 2029 roku, aby dotrzeć do powierzchni Wenus

Oczekuje się, że sonda zbada warstwy atmosfery Wenus i dotrze na jej powierzchnię do czerwca 2031 roku. Misja DAVINCI będzie w stanie przechwycić dane o Wenus, które naukowcy chcieli zmierzyć od wczesnych lat 80-tych.

Tylko dwie misje NASA odwiedziły drugą planetę od naszego Słońca – pionier W 1978 i Magellana Na początku lat dziewięćdziesiątych.

Sonda DAVINCI będzie służyć przede wszystkim jako latające laboratorium chemiczne, które może mierzyć różne aspekty atmosfery i klimatu Wenus oraz rejestrować pierwsze obrazy lądowań planety na dużych wysokościach. Instrumenty misji będą również w stanie zmapować powierzchnię Wenus i odkryć skład przypominających góry wyżyn Wenus.

Te cechy, zwane „tesserae”, mogą być podobne do kontynentów na Ziemi, co oznacza, że ​​według naukowców z NASA Wenus może mieć tektonikę płyt.

„Ten zestaw danych dotyczących chemii, ekologii i obrazowania linii da obraz warstw atmosferycznych Wenus i ich interakcji z powierzchnią w górach Alpha Reggio, które są dwa razy większe od Teksasu” – powiedział Jim Garvin, dyrektor DAVINCI. Badacz z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland powiedział w oświadczeniu.

„Pomiary te pozwolą nam ocenić historyczne aspekty atmosfery, a także wykryć specjalne rodzaje skał na powierzchni, takie jak granit, jednocześnie szukając cech krajobrazu, które mogą nam powiedzieć o erozji lub innych procesach formacyjnych”.

Inicjatywa ma również zbadać możliwość istnienia oceanu w przeszłości Wenus, mierząc gazy i składniki wody w najgłębszej części atmosfery. Wenus mogła być pierwszym zamieszkałym światem w naszym Układzie Słonecznym o klimacie podobnym do oceanu i Ziemi — ale wydarzyło się coś, co zmieniło ją w planetę o wystarczająco wysokich temperaturach, by stopić ołów.

Wenus prawdopodobnie zostanie zachowana Stabilne temperatury i hostowana woda w płynie miliardy lat przed tym, jak zdarzenie spowoduje drastyczne zmiany na planecie, wynika z badania z 2019 r. Autor badania, fizyk Michael Way z NASA Goddard Institute for Space Science w Nowym Jorku, jest również współautorem badania. badanie 2016 O klimacie i oceanach na Wenus w przeszłości.

Teraz Wenus jest w większości martwą planetą z toksyczną atmosferą 90 razy grubszą niż nasza planeta macierzysta, a temperatura powierzchni wynosi 864 stopnie Fahrenheita (462 stopnie Celsjusza).

Ta ilustracja pokazuje sondę po tym, jak dotarła do powierzchni Wenus.  W tle widać kwiatowe wyżyny.

Ponieważ DAVINCI wielokrotnie leci blisko Wenus, użyje dwóch narzędzi do badania chmur i mapowania wysokości z orbity. Następnie lądownik z pięcioma instrumentami spadnie na powierzchnię.

READ  Odkryj 62 nowe księżyce krążące wokół Saturna, korzystając z innowacyjnej astronomii

Zejście zajmie około godziny, a osłona termiczna zostanie użyta do ochrony sondy do około 42 mil (67 kilometrów) nad powierzchnią. Następnie zeskrobuje osłonę, aby pobrać próbki i przeanalizować gazy atmosferyczne. Lądownik wykona również setki zdjęć po zeskanowaniu obłoków Wenus 100 000 stóp (30 500 metrów) nad powierzchnią.

„Sonda dotrze do gór Alpha Regio, ale nie musi działać po wylądowaniu, ponieważ wszystkie wymagane dane naukowe zostaną zebrane przed wynurzeniem się na powierzchnię” – powiedziała Stephanie Getty, zastępca głównego badacza z Goddard. oświadczenie. „Jeśli przeżyjemy lądowanie z prędkością około 25 mil na godzinę (11 m/s), moglibyśmy wykonać do 17-18 minut operacji na powierzchni w idealnych warunkach”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *