Należący do NASA statek kosmiczny Orion spisał się lepiej niż oczekiwano podczas swojego pierwszego lotu w przestrzeń kosmiczną, pomimo nieoczekiwanej utraty materiału osłony termicznej.
Podczas telekonferencji we wtorek (7 marca) kierownictwo NASA omówiło wyniki Oriona podczas historycznej misji Artemis 1, podczas której statek kosmiczny okrążał Księżyc przed powrotem na Ziemię 25 dni później. Następnie Orion został przeniesiony na orbitę księżycową Zostanie uruchomiony 16 listopada 2022 r Na szczycie rakiety Space Launch System (SLS), najpotężniejszej rakiety, jaką kiedykolwiek wystrzelono.
John Honeycutt, menedżer programu SLS w NASA, powiedział podczas wtorkowej telekonferencji, że agencja była zaskoczona tym, jak dobrze zarówno rakieta, jak i statek kosmiczny oderwały się od ziemi podczas lotu testowego, który był pierwszym dla SLS, a drugim dla Oriona. „W dalszym ciągu obserwowaliśmy znakomite osiągi SLS, które wykonały niesamowitą pracę i spełniły wszystkie nasze oczekiwania, a nawet przewyższyły większość z nich” — powiedział Honeycutt, dodając, że „analiza danych po locie nadal pokazuje, że SLS jest gotowy do wspierania misji Artemis z załogą”.
Nie oznacza to, że każdy aspekt misji przebiegł idealnie. Podczas wtorkowej rozmowy menedżerowie programu NASA ujawnili, że osłona termiczna Oriona nie działała zgodnie z oczekiwaniami, tracąc więcej materiału, niż planowała agencja. Kierownictwo NASA jest jednak przekonane, że wszystko będzie gotowe do załogowego lotu wokół Księżyca z Artemis 2, który zaplanowano na przyszły rok.
Powiązany: Program Artemis NASA: wszystko, co musisz wiedzieć
Howard Hu, menedżer programu Orion w NASA, pochwalił wydajność modułu załogi podczas lotu testowego, zauważając, że NASA była w stanie osiągnąć łącznie 161 celów testowych zaplanowanych dla misji, dodając nawet dodatkowe 21 celów podczas lotu w oparciu o wydajność statku kosmicznego.
„Osiągnęliśmy również nasz pierwszy cel, którym było bezpieczne sprowadzenie modułu załogi z powrotem na Ziemię z prędkości 24 500 mil na godzinę do zejścia z prędkością około 16 mil na godzinę, kiedy wylądował, i byliśmy w stanie wylądować w odległości 2,4 mili od naszego celu” — powiedział Hu podczas telekonferencji we wtorek. . „Naszym wymaganiem było 6,2 mili. To był naprawdę świetny występ, że mogliśmy wrócić z Księżyca”.
Jednym z głównych punktów omawianych podczas wtorkowej telekonferencji była osłona termiczna statku kosmicznego Orion Największy, jaki kiedykolwiek zbudowano. Kiedy moduł załogi Oriona został zbadany po tym, jak się rozlał, NASA odkryła znacznie większe różnice w wydajności osłony termicznej, niż się spodziewali.
„Niektóre z oczekiwanych materiałów Char, które spodziewamy się wrócić do domu, zniknęły inaczej niż przewidywały nasze modele komputerowe i nasze testy naziemne” – powiedział Hu. „Więc mieliśmy więcej wolności od zwęglonego materiału podczas ponownego wejścia przed lądowaniem, niż się spodziewaliśmy”.
Hu wyjaśnił, że zespoły NASA badają szeroki zakres danych związanych z działaniem osłony termicznej Oriona, w tym zdjęcia i filmy z ponownego wejścia w atmosferę, odczyty czujników pokładowych, a nawet zdjęcia rentgenowskie próbki materiału pobranej z osłony.
„Ogólnie rzecz biorąc, w tym dochodzeniu jest wiele do zrobienia” – powiedział Hu. „Właśnie rozpoczęliśmy ten wysiłek, ponieważ właśnie zebraliśmy wszystkie te informacje. Te próbki i filmy, obrazy i dane z samego statku kosmicznego i powiązaliśmy je razem. A teraz oceniamy te dane i przesuwamy je do przodu ocena.”
Pomimo nieoczekiwanej utraty i nieregularnego zwęglenia materiału osłony termicznej podczas ponownego wejścia, kierownicy programu NASA potwierdzili, że są przekonani, że załogowa misja Artemis 2 będzie mogła wystartować zgodnie z planem w 2024 roku.
„Robimy ogromne postępy po stronie Oriona, więc nie mogę się doczekać, aby zakończyć tę ocenę, wdrożyć wnioski wyciągnięte z Artemis 2 i zobaczyć, jak załoga leci Artemis 2” – powiedział Hu.
NASA planuje obecnie wystrzelenie Artemis 2 w listopadzie 2024 r. Misja wyśle załogę astronautów na ośmiodniową misję wokół Księżyca iz powrotem, aby przetestować wydajność Oriona, interfejsy załogi oraz systemy naprowadzania i nawigacji.
Śledź Bretta na Twitterze @pracownik (Otwiera się w nowej karcie). Podążaj za nami @pracownik (Otwiera się w nowej karcie)lub w Facebook (Otwiera się w nowej karcie) I Instagram (Otwiera się w nowej karcie).
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.